Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 04
- Lezárultak a Biblia évének magyarországi eseményei
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Lezárultak a Biblia évének magyarországi eseményei
Hivatalosan az ökumenikus imahét nyitó istentiszteletével zárult le hazánkban a Biblia éve. A programsorozatot tavaly a Magyar Bibliatársulat kezdeményezésére hirdették meg a keresztény egyházak. A Biblia-év egész országra kiterjedő eseményein részt vettek a történelmi és a kisegyházak, kulturális programjain pedig – rajtuk kívül – a zsidó felekezet is. Az alábbiakban azt vettük számba, hogy – a Magyar Távirati Iroda nyilvántartása alapján – a világi médiumok mely rendezvényeket jegyzik a Biblia éve 2008 legfőbb programjaiként.
Január 1. – Az újévi szentmiséken minden katolikus templomban felolvasták a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevelét a Biblia évének kezdete alkalmából.
Január 3. – Az általános iskolák könyvtárai számára ingyenesen osztotta a Szentírást a Magyar Bibliatársulat; további kezdeményezésük volt az „Ajándékozz egy Bibliát 2008-ban” akció, valamint az Újszövetség után az Ószövetség mp3 formátumú kiadása.
Január 14. – Filmfesztivált rendezett a Magyar Televízió (MTV) a Biblia évéhez kapcsolódóan; a későbbiekben játékfilm is készülhet a Biblia történeteiből. A Magyarországi Református Egyház zsinati székházában bejelentették: az MTV lett a Biblia évének fő médiatámogatója.
Január 20. – Az ökumenikus imahét megnyitóünnepségével hivatalosan is kezdetét vette a Biblia éve. Az imahetet Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke igehirdetéssel, Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek szentbeszéddel nyitotta meg.
Január 22. – Több hónapig tartó bibliakiállítás nyílt a baracskai börtönben. A kiállításon – amelyet ökumenikus istentisztelet keretében nyitottak meg – arab betűvel nyomtatott Biblia is található volt a különböző kiadású és nyelvű könyvek, valamint fotók és iratok között.
Január 23. – A Magyar Katolikus Karitász először vett részt az Európai Unió élelmiszerprogramjában. Ennek során a Biblia évéhez kapcsolódóan minden segélycsomaghoz ajándékoztak egy Bibliát.
Február 11. – A Szent István Társulat a Biblia évéhez kapcsolódóan kiadta a Biblia teljes hanganyagát DVD-n. Az mp3-as tömörítésű DVD-n hallható Bibliát Diós István pápai prelátus, a Magyar katolikus lexikon főszerkesztője olvassa fel.
Február 14. – Az Ó- és Újszövetségben szereplő nőkről, illetve a Szentírás korának női életmódjáról nyílt kiállítás a budapesti Biblia Múzeumban.
Március 18. – Megnyílt Szita István evangélikus lelkész, festőművész kiállítása a budapesti Evangélikus Országos Múzeumban.
Április 5. – Mintegy száz, muzeális és kultúrtörténeti jelentőségű bibliaritkaságot bemutató kiállítás nyílt az egri Főegyházmegyei Könyvtárban.
Április 9. – A Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjában egész napos Biblia-felolvasást tartottak.
Április 16. – A Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat pályázatot hirdetett A Biblia hatása a magyar irodalomra és kultúrára címmel.
Április 25. – Krisztus tanításainak hazai képi megjelenítéseit dolgozta fel Lőrincz Zoltán könyve, a Jézus példázatai a magyar festészetben című kötet, amelyet a XV. budapesti nemzetközi könyvfesztiválon mutattak be.
Május 24. – A székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban Bibliai találkozások címmel nyílt kiállítás.
Június 9. – Mintegy százharminc parlamenti képviselő kapott Szentírást a Biblia éve alkalmából Budapesten hétfőn Erdő Péter bíboros, prímástól, Bölcskei Gusztávtól, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnökétől és Ittzés Jánostól, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspökétől.
Június 18. – Az Evangélikus Országos Múzeum először csatlakozott a múzeumok éjszakájához – különleges Bibliákból nyíló tárlattal, Biblia-maratonnal és koncertekkel.
Június 23–26. – Négynapos nemzetközi ökumenikus szimpóziumot tartottak Esztergomban.
Június 23. – A magyar írásbeliség és könyvkultúra kezdeteit bemutató Bibliákból és Biblia-töredékekből nyílt kiállítás az esztergomi Szent Adalbert Központban.
Augusztus 30. – Váradi Biblia címmel mutatta be a Csillagocska Alapítvány magyar, román és török gyermektánccsoportok közreműködésével készült táncjátékát Debrecenben.
Augusztus 31. – Szegeden A Biblia szíve címmel nemzetközi konferenciát tartottak.
Szeptember 1. – Öt évszázad bibliai témájú műkincseiből nyílt „…és látta Isten, hogy jó” címmel kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.
Szeptember 30. – A Művészetek Palotájában hangversenyt rendeztek Énekeljetek az Úrnak címmel, amelyen részt vettek a Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház és a Magyarországi Evangélikus Egyház, valamint a metodista, a baptista, az unitárius és az adventista felekezet vezetői.
Október 2. – Százötven részes népszerűsítő tévésorozat indult a Budapest televízióban a Tóráról a Biblia éve alkalmából, amelynek két házigazdája Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi és Raj Tamás nyugalmazott főrabbi volt.
Október 7. – Bibliai témákat, főként Jézus életét feldolgozó tizenkét kilométeres tanösvényt adtak át a Veszprém megyei Somló hegy közelében.
Október 15. – A könyvek könyve pontokban címmel Biblia-kiállítás nyílt vakoknak és gyengénlátóknak a budapesti Szent Anna-templomban.
November 21. – Biblia Sacra Hungarica – A könyv, mely „örök életet ád” címmel nyílt a magyar Szentírás történetét bemutató kiállítás az Országos Széchényi Könyvtárban.
November 30. – Országos bibliaismereti vetélkedőt rendezett a Magyar Testvéri Börtöntársaság és a Börtönlelkészek Magyarországi Szervezete.
December 23. – Megjelent a világ első roma – lovári – nyelvű Bibliája a Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat és a Hungarofest Kht. Reneszánsz Programiroda gondozásában.
::Nyomtatható változat::
|