Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 04
- Kunhalom, újkőkori ház a tájtörténeti parkban
Kultúrkörök
Kiránduló gyülekezetek figyelmébe
Hozzászólás a cikkhez
Kunhalom, újkőkori ház a tájtörténeti parkban
Érdekes kalandra vállalkozik, aki felkeresi az Archeoparkot. Egy meglehetősen újszerű ötlet alapján kialakított, többfunkciós helyszínre érkezik. Nemcsak a park nevében is rejlő archeológiával, azaz régészettel, pontosabban annak helyi eredményeivel ismerkedhet meg, hanem egyúttal skanzent és szórakoztató-, rendezvényközpontot is meglátogat. A 2007-ben nyílt létesítmény kialakításakor nyilvánvaló szempont volt, hogy minél többek érdeklődésére tarthasson számot.
Miskolcot elhagyva tovább kell menni az M3-as autópályán Nyíregyháza, Debrecen felé, s Polgár után utunk közvetlenül az Archeopark mellette halad el.
Szép, rendezett környezet fogadja a látogatót. A tágas parkoló végében fogadó- és kiszolgálóépületek, közöttük a messziről is látható jelkép, a székely mesterek által faragott fa kilátótorony.
A parkba lépve az Alföldön még most is tucatszám található, sokszor évszázadok óta érintetlenül álló különös építmények, a kunhalmok egy rekonstruált mása néz szembe velünk. A domb belsejében kialakított kiállításból megtudhatjuk, hogy miért hozták létre ezeket a különös építményeket, milyen a múltjuk, és bepillanthatunk egy – megbízhatóan még máig sem azonosított – nép különös temetkezési kultúrájába. Megismerhetjük ezenkívül a földhalomba betelepedett növény- és állatvilágot is.
Ha érdeklődésünk nem apad, időutazásunk következő állomása egy tudományos alapossággal felépített újkőkori épület lehet. A nagyjából a Krisztus előtt 5000 körüli időszakot, az Ószövetség idejét idéző ház álmélkodásra készteti az embert. Hitelesen mutatja be a kor – máig használhatónak tűnő – építési módszerét, az eleink mindennapjaiban használatos eszközöket, tárgyakat, megannyi találékonyságról, ötletességről, sokszor meglepő fejlettségről tanúskodva. Itt is szembesülhetünk vele: nincs mit szégyenkeznünk a földünkön élt ősi népek tudása, kultúrája miatt.
Múltbéli sétánkat nem kell itt befejeznünk, a régészet iránt érdeklődők újabb ismereteket, élményeket szerezhetnek a park e célból kialakított további látnivalóinál. Ám ha valakit a közelmúlt érdekel jobban, megismerkedhet az alföldi építészet sajátosságaival és a paraszti kultúra kellékeivel is. Bemutatóházak és gazdag néprajzi gyűjtemény várják az érdeklődőket. Még mindig a vidéki élethez kapcsolódva, de a mába érkezve pedig felkereshetjük az istállót, ahol kicsi és nagy jószágok néznek vissza a kíváncsi látogatókra, s válnak igen hamar a gyermekek kedvenceivé.
Ha szép időben keressük fel a parkot, kellemes sétát tehetünk a hangulatossá formált mesterséges tó partján.
A park működtetői a gyermekekre is gondoltak: amíg a felnőttek kávéjukat kortyolhatják, ők az igényesen kialakított játszótéren élvezhetik a mozgás örömét.
Igazán érdemes felkeresni tehát a Polgár városa mellett létrehozott régészeti-néprajzi és szabadidőparkot. Akár úti cél is lehet valamelyik rendezvényük – hiszen az év kellemesebb hónapjaiban se szeri, se száma a különféle programoknak –, akár csak útba ejteni is érdemes egy kirándulás egyik programpontjaként. Rég letűnt korokról szerezhetünk ismereteket, olyan időszakokról, melyekről ritkán esik szó, melyekkel az iskolai tankönyvek is eléggé mostohán bánnak.
A hűvösebb évszakban is látogatható a park, igaz, akkor kisebb kapacitással, kevesebb látnivalóval üzemel.
A kirándulás előtt célszerű tájékozódni, érdeklődni telefonon (52/573-082) vagy az interneten.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|