Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 04
- Szerb anyácska Bizáncban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Szerb anyácska Bizáncban
A Budapest tőszomszédságában fekvő Szentendre országos tekintetben is fontos turisztikai célpont. Ez azonban korántsem és kizárólag a főváros közelségének tulajdonítható. A hamisítatlan szentendrei hangulatról a girbegurba utcácskák, a főképp barokk és copf architektúrájú épületekkel körülölelt terek, az ódon sikátorok és a Duna-parti panoráma gondoskodik. Mindezeken átsugárzik a római kori örökség, a város hajdanvolt és jelenlegi művészeinek tehetsége és a település külterületén fekvő skanzen hatása. S bár a torkosság bűnét több szempontból is célszerű elkerülni, a turistáknak mindenképp érdemes felkeresniük a város ínycsiklandozó finomságokat kínáló cukrászdáit.
A szakrális és etnikai vonatkozásoknál azonban sok esetben megáll az egyszeri látogató tudománya. A templomtornyok sokaságának látványa persze elbűvölő, de a cirill betűs feliratok általában megoldhatatlan rejtélyt jelentenek. Egy letűnt és ismeretlen s mai gondolkodással sajnálatos módon érthetetlen kor üzenetét.
A feladványnak a „kis Bizánc” vagy a „szerb anyácska” kifejezések lehetnek a megoldásai. Szentendrére a 15–17. században több hullámban érkeztek az egykoron rácnak nevezett, a Balkánon újra és újra felkúszó oszmán hordák elől menekülő, zömükben a keleti, ortodox kereszténységhez tartozó betelepülők. Többségükben tehát pravoszláv hitű szerbek, de rajtuk kívül jöttek albánok, bolgárok, bosnyákok, dalmátok, cincárok – vagyis a Balkánon rekedt románok –, valamint macedónok és görögök. A város ügyes kezű iparosainak, szorgalmas földműveseinek és szorgos kereskedőinek köszönhette a felvirágzását.
A település fénykorában a görögkeleti keresztények hét templomot is fenntartottak. Többségük először fatemplomként épült, majd kőtemplomként újjáépítve nevüket az egykori szerbiai települések után kapták. Magukat a gyülekezeteket az egyes faluközösségek külön-külön szervezték meg. Így igen kiterjedt és sokrétű vallási élet folyt.
A pravoszlávok mellett a dalmátok a középkori eredetű katolikus templomban miséztek, de a római katolikusok között voltak magyarok és betelepített, egységesen svábnak nevezett németek is. Igen kis számban görög katolikusok is éltek itt.
A evangélikus hívek legelső csoportját az ugyancsak a Habsburg-politika révén idekerült szlovákok jelentették, a jelenlegi közösség múltja pedig a 20. század közepére vezethető vissza. A reformátusok már 1566-ban gyülekezet alapítottak. A településen a zsidó közösségnek is megvolt a maga helye és szerepe, imaházuk is működött. Napjainkban a baptista felekezet van még jelen az ökumenikus szemlélettel sűrűn átitatott Duna-parti városban.
Az ortodox templomok közül aztán az 1750-ben emelet copfstílű Csiprovacska később katolikus kézbe került, az 1746-os építésű barokk Opovacska pedig 1913-tól a reformátusoknak szolgált. A legfestőibb a főtéren álló, 1752-ben Mayerhoffer András által barokk stílusban emelt, rokokó elemekkel díszített Blagovesztenszka. A jelenlegi szerb fővárosból, az egykori Nándorfehérvárból elszármazottak 1756 és 1764 között emelték a Belgrád-templomot, mely a görögkeleti püspöki székesegyház. A rokokó és copf elemekkel tagolt barokk Pozsarevacska 1759–63-ban, az ugyancsak copf részleteket rejtő barokk stílusú Preobrazsenszka-templom 1741 és 1746 között épült.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|