Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Elrejti vagy felfedi?
A vasárnap igéje
HATVANAD VASÁRNAP – Mt 13,10–17
Hozzászólás a cikkhez
Elrejti vagy felfedi?
– Miért beszél példázatokban?
– Én ebbe a sarokba állnék. Az elrejtés oldalára. Jézus elrejti a mondanivalóját. Jó szándékúan, de elrejti. Meg kell fejteni, és rábukkanunk az Isten országára. Az a legfontosabb, hogy időt töltsünk vele, hogy gondolkozzunk rajta, hogy hagyjuk kinyílni. Ha megfigyelitek, sikerült is Jézusnak elérnie ezt, hiszen gondolkozunk a példázatok megfejtésén. Éppen most is ezt tesszük.
– Igaz. Ennek az elrejtésnek ráadásul az evangéliumon belül is van értelme, hiszen az egyértelműséget a kereszt után találják csak meg a tanítványok. Jézus néha kimondottan figyel arra, hogy titokban maradjon egy-egy gyógyítás, hogy csak halála és feltámadása után váljanak ezek érthetővé.
– Én szívesen állok melléd, sőt többet mondok. Mi van, ha ezek valamiféle rejtvények?
– Mint Sándor Mátyás rácsos jelkulcsa, ha jól forgatjuk, kijön a szöveg? Vagy a németek enigmája, amellyel a kódolt üzeneteiket közvetítették a háború idején? Amelyekre azt mondták, hogy még a Tigris tankoknál is nagyobb haderőt képviseltek? Ez azért túlzásnak hat.
– Vannak, akik a Biblia egészét valami ilyennek látják, mint a középkori festők műveit, akik üzeneteket rejtettek el a kép apró elemeibe. Sokak szerint csak a kódolást kell megfejteni. Sőt vannak, akik már úgy vélik, meg is fejtették.
– Látod ezt a képet? Különleges technikával készült, megbolondítja a szemed. Ha egy kicsit bambulsz, ha nem akarod élesen látni, akkor hirtelen megmozdul, térré válik, meglátod, hogy valójában mit ábrázol. Anélkül nem sokat, inkább apró minták vannak csak előtted, de amikor így kitárul, akkor valódi csoda részesévé leszel. Így is nevezik: sztereogram.
– Ezt azért nem mondanám Jézus példázataira. Esetleg lehetne rejtvényes történetekre gondolni, mint mondjuk a mesékben, ahol a szegény legénynek ki kell találnia, hogy mit jelent az, amit a király felad neki.
– A Bibliában is vannak ilyen történetek, amelyeket tényleg meg kell fejteni. Ott van a fáraó álma. Dávid is meghallgatta a szegény ember bárányáról szóló példázatot, csak nem tudta megfejteni.
– A próféták jelképes történetek egész sorát hozzák, és meg is fejtik őket.
– Igen, de ezek már inkább magyarázatok. Jeremiás odavágja a kőkorsót a piac kövéhez, igát vesz a nyakába, de a megszólaltatott mondanivaló révén ezek illusztrációkká válnak.
– Én ezért állok a másik sarokba. Szerintem nem elrejti, hanem megmagyarázza. Milyen egyszerű képek: a mag, a föld, a szőlő, a szolgák és az úr, az apa és a fiú. Olyan magától értődőek, hogy még egy gyerek is megérti.
– A képi ábrázolás a zsidóság jellemző gondolkodási formája. Nem allegorikus, hanem analogikus, de mindig is képszerű.
– Az élményszerűségnek mindig van ereje. El lehetne mondani sokféle meghatározását annak az érzésnek, amely akkor fog el, amikor kiderül, hogy valamelyik szerettünk régen ügynök volt, no de Esterházy Péter Javított kiadása ezt úgy írja le, hogy még én is sírok, pedig apám nem is volt ügynök.
– Az inkább csak egy személyes történet, de igaz, hogy a mesék mindig többet mondanak el rólunk, mert belőlünk fakadnak. Egy-egy körmönfont definíció is megteszi – mi, európaiak szívesen gondolkozunk így –, de a történetek sokkal beszédesebbek. Egy történet elmesélésekor inkább adom magam, mint amikor magamról beszélek, még akkor is, ha a történet nem is rólam szól.
– Másfelől annyira mégsem egyszerűek a példázatok, hogy ne kellene magyarázni őket. A mi szakaszunk körül is éppen ez folyik. A magvető példázatának magyarázatát kérdezik a tanítványok.
– Ne feledd, hogy az írásmagyarázók legtöbbje megegyezik abban, hogy a magyarázat későbbi hozzátétel! Ráadásul olyan, mintha a magyarázat nem is arról szólna, mint az eredeti példázat.
– Erről beszélhetünk majd máskor, de hogy magyarázatra szorult – akár rögtön, akár később –, az bizonyos. Ha pedig magyarázatra szorul, akkor nem lehet egyszerű illusztráció. Gyermekien egyszerű pedig végképp nem.
– Luther azt mondja, hogy még egy gyerek is tudja, hogy ki az egyház tagja: az a kisbárány, akit a pásztor a karjában tart. Ez példázat, és jelentősen egyszerűbb, mint mindenféle zsinatok által megkísérelt egyháztagsági definíció.
– Lehet, hogy csak azért értjük könnyen Jézus példázatait, mert átment rajtunk sokféle gyermek- és felnőtt-bibliaóra, igehirdetés és írásmagyarázat?
– Lehet, hogy újra kellene néha olvasnunk úgy, mintha most látnánk először, mintha nem is értenénk?
– Lehet, hogy csak Jézus keresztje után válnak számunkra is érthetővé?
– Minden igaz – a rejtély, a rejtvény, az illusztráció, a ráfordított idő és csend, a megértés katarzisa –, ha észrevesszük, Jézus példázatainak tényleg van kulcsuk. Isten az. Őt soha nem tudjuk kiismerni. A jézusi példázatok Istenről szólnak. Így a példázatok is könnyen válnak olyanná, mint Isten, aki olykor elrejtőzik, olykor nagyon is egyszerűen ott áll előttünk.
– Valaki azt mondta egyszer, Jézus Isten példázata.
Imádkozzunk! Istenem! Melyik oldalra állnál akkor, amikor abban kellene döntened, hogy elrejtőzködöm előled, vagy felfedem magam neked? Köszönöm, hogy az élet mindenféle igazsága rajtad szűrődik át, belőled érthető, miattad élhető. Köszönöm titkaidat és megértéseimet. Köszönöm, hogy kimeríthetetlenül vágyakozhatom arra, hogy mindent megtudjak országodról. Add meg ezt nekem itt és odaát! Ámen.
Koczor Tamás
::Nyomtatható változat::
|