Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Egy életút krónikája
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Egy életút krónikája
Kétszáz esztendeje, 1809. február 2-án született Székács József, az első pesti magyar evangélikus lelkész, későbbi bányakerületi püspök, jeles egyházi író és műfordító.
Az évfordulóra látott napvilágot a püspök emlékiratait tartalmazó reprezentatív kiadvány. Ez azért jelentős, mert az 1866 és 1876 között papírra vetett sorokat teljes egészében csak most olvashatjuk először.
Dr. Salacz Pál, az egyik Székács dédunoka gépiratot készített az emlékiratról, majd az eredetit 1971-ben elhelyezte az Akadémia könyvtárában. A közelgő bicentenáriumra készülve az ükunoka, Salacz Edina és férje, Rochlitz Miklós vette kézbe a visszaemlékezés megjelentetésének teendőit; ennek érdekében mozgósították is a szépszámú Székács leszármazottat. A kézirat gondozására megnyerték Kertész Botond történészt, a kiadás támogatására a Magyar Tudományos Akadémiát, a Magyarországi Evangélikus Egyházat és az Evangélikus Országos Gyűjteményeket.
Az orosházi tímármester tehetséges fia kiemelkedett a hagyományos falusi életformát élők közül. A mezőberényi gimnáziumi évek után három évet töltött a soproni líceumban, ahol tanult és tanított is, mivel a saját lábán kellett megállnia.
Húszesztendős korában a délvidéki Nikolić családnál vállalt házitanítói állást, megtanult szerbül és görögül. Tanítványával Pestre érkezve bekapcsolódott a magyar irodalmi életbe, majd Eperjesen töltöttek egy tanévet, jogot hallgatott, „magyar társaságot” alapított. Részletesen olvashatunk régi álmának megvalósításáról, külföldi tanulmányútjairól.
A könyv felerészben Székács pesti éveiről szól, 1837-től – magyar lelkésszé választásától – 1876-ban bekövetkezett haláláig. Munkásságának legjelentősebb eredménye, hogy vezető szerepet játszott a protestáns egyházak autonómiáját megszüntető pátens elleni harcban. 1860-ban elérték a pátens visszavonását, ugyanakkor Székácsot szuperintendenssé választották.
Székács szolgálata alatt a pesti magyar evangélikus gyülekezet örvendetes gyarapodásnak indult, az egyházközség a magyarosodó polgárság egyik jelentős szellemi központjává vált. A könyvből képet kapunk az iskolaügyről, a gimnázium fejlesztéséről és arról is, hogyan emlékezik Székács két lelkésztársára, a német Lang Mihályra és a szlovák Jan Kollárra.
Kertész Botond alapos munkát végzett, időrendben összefoglalta Székács József életének legfontosabb eseményeit, rengeteg latin, német, francia kifejezést ültetett át magyarra, összeszedegette a kötetben szereplő több száz fő életrajzi adatait.
Székács József püspök visszaemlékezései. Szerkesztette, sajtó alá rendezte, jegyzetekkel ellátta, a névmagyarázatokat készítette és a bevezető tanulmányt írta Kertész Botond. Budapest, 2008, Akadémiai Kiadó. Ára 3950 forint. A könyv a Luther Kiadó könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.) és a Huszár Gál papír- és könyvesboltban (1054 Budapest, Deák tér 4.) is kapható.
Koszorús Oszkár
::Nyomtatható változat::
|