Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 07 - Frenkl Ró­bert

Frenkl Ró­bert

Kö­szö­nöm dr. Bo­le­ratz­ky Ló­ránd ref­le­xi­ó­it. Őszin­te hí­vei kö­zé tar­to­zom. Írá­sa – cik­kem­mel együtt –, úgy gon­do­lom, je­len­tős hoz­zá­já­ru­lás ah­hoz, hogy Or­dass La­jos sze­mé­lyi­sé­ge és mű­ve élő­vé vál­jon a 21. szá­zad egy­há­zá­ban.

Ezért sem en­ge­dek a csá­bí­tás­nak, hogy né­hány, in­kább szub­jek­tív kér­dést vi­tas­sak, csu­pán egy pon­to­sí­tást esz­kö­zö­lök. Nem il­let­tem kép­te­len vád­dal az Or­dass-kört, egy­ház­po­li­ti­kai ál­lás­pon­tot fo­gal­maz­tam meg az ala­pí­tás­sal kap­cso­lat­ban, amely­nek kö­vet­kez­mé­nyei má­ig hat­nak. Egyéb­ként po­zi­tí­ven ér­té­kel­tem a kör mű­kö­dé­sét.

Hi­ány­ér­ze­tem lé­nye­gét a ki nem be­szélt dol­gok ké­pe­zik. Csak a pél­da ked­vé­ért: ho­gyan lát­juk ma Or­dass püs­pök azon dön­té­sét, hogy nem kí­vánt él­ni a kül­föld­re tá­vo­zás le­he­tő­sé­gé­vel, in­kább a bör­tönt vá­lasz­tot­ta? Vagy mennyi­ben egye­dül az ál­la­mi aka­rat, mennyi­ben az egy­há­zon be­lü­li erők ve­zet­tek a püs­pök má­so­dik el­tá­vo­lí­tá­sá­hoz?

Kü­lö­nö­sen fon­tos len­ne az is­ko­la­ügy meg­vi­ta­tá­sa. Ma­gam po­li­ti­ka­i­lag és szak­ma­i­lag is min­dig a püs­pök ál­lás­pont­ját osz­tot­tam. De ak­kor is, a rend­szer­vál­to­zás­kor is több ne­ves lel­kész nem tar­tot­ta pri­o­ri­tás­nak az is­ko­la­ügyet. Vol­tak, akik kol­lé­gi­u­mok, a ne­ve­lés szín­te­re­i­nek az ala­pí­tását ja­va­sol­ták, az is­ko­lá­kat nem tar­tot­ták fel­tét­le­nül szük­sé­ges­nek az egy­ház szá­má­ra.

Bo­le­ratz­ky dr. írá­sá­ból az is ki­de­rül, hogy még a re­ha­bi­li­tá­ció sincs tel­je­sen ki­be­szél­ve. Ő a jo­gi vo­nu­la­tot ír­ja le. Vé­lem, a re­ha­bi­li­tá­ció össze­tett fo­lya­mat. Ma­gam fő­leg or­szá­gos fel­ügye­lői be­ik­ta­tá­som­kor, 1989-ben fog­lal­koz­tam az ak­ko­ri prob­le­ma­ti­ká­val. Ezt is ki kel­le­ne be­szél­ni.

Nem is szól­va ar­ról, hogy ma az egy­ház el­nök-püs­pö­ke az Or­dass-kör egyik ala­pí­tó, pro­mi­nens sze­mé­lyi­sé­ge. Még­is, szin­te ski­zof­rén mó­don oly­kor úgy lát­szik, mint­ha a kör még min­dig a ko­ráb­bi kri­ti­kus, a köz­ért­he­tő­ség ked­vé­ért mond­juk így: el­len­zé­ki ma­ga­tar­tást ta­nú­sí­ta­ná.

Van te­hát mit ki­be­szél­ni.

Var­gát rán­tott faggyús ba­kancs
Ima a be­tö­rő­ért
Ün­ne­pi idő­uta­zás a De­ák té­ren
8500 ki­lo­mé­ter bib­li­ai uta­kon – mo­tor­ke­rék­pár­ral
„A fel­nőtt nem csak önmagáért felel”
Egy csi­pet­nyi dzsessz – Is­ten di­cső­sé­gé­re
Oszt­rák–ma­gyar evangélikus egy­ház­ve­ze­tői ta­lál­ko­zó
Mit mu­tat a pá­pua tü­kör?
Na­pi húsz órá­ban su­gá­roz Kár­pát­al­já­ról a Si­on Rá­dió
Száz éve született Weltler Jenő
Szé­kács Jó­zsef lel­ki ha­gya­té­ká­ból
Egy életút krónikája