Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 07 - „A fel­nőtt nem csak önmagáért felel”

„A fel­nőtt nem csak önmagáért felel”

A fel­nőt­té vált di­á­ko­kat kö­szön­töt­ték a Bony­há­di Pe­tő­fi Sán­dor Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um­ban. A kö­zép­is­ko­la hat­száz ta­nu­ló­ja kö­zül száz­öt­ve­nen már be­töl­töt­ték a ti­zen­nyol­ca­dik élet­évü­ket. Őket üd­vö­zöl­te ün­ne­pé­lyes ke­re­tek kö­zött Óno­di Sza­bolcs igaz­ga­tó, Kräh­ling Dá­ni­el lel­kész, va­la­mint Po­tá­pi Ár­pád Já­nos, a vá­ros pol­gár­mes­te­re.

A ren­dez­vé­nyen La­ki Lász­ló szo­cio­ló­gus tar­tott elő­adást ar­ról, hogy mi­lyen le­he­tő­sé­ge­ket kí­nál a mai tár­sa­da­lom a fi­a­ta­lok­nak. A nyi­tó elő­adást a ti­zen­nyolc éve­sek­nek szó­ló ren­dez­vény­so­ro­zat fog­ja kö­vet­ni.

– El­gon­dol­kod­tunk azon, hogy ti­zen­nyolc éves di­ák­ja­ink­nak van-e mód­juk má­sok­kal meg­osz­ta­ni fel­nőtt gond­ja­i­kat, gon­do­la­ta­i­kat – mond­ta Óno­di Sza­bolcs gim­ná­zi­um­igaz­ga­tó a ren­dez­vény után. – Gim­ná­zi­u­munk min­den má­so­dik ta­nu­ló­ja kol­lé­gis­ta, ők nem ta­lál­koz­hat­nak na­pon­ta a szü­le­ik­kel. Va­jon ki­ala­kul­nak-e azok a pár­be­szé­dek, ame­lyek se­gít­sé­gé­vel ki­csit meg­ér­tik a vi­lá­got, a kö­rü­löt­tük zaj­ló ese­mé­nye­ket? Ez a száz­öt­ven-száz­nyolc­van di­ák, aki im­már vá­lasz­tó­pol­gár­nak szá­mít, va­jon el­iga­zo­dik-e a tár­sa­dal­mi tren­dek­ben, a sor­sá­val kap­cso­la­to­san fel­vér­te­ző­dött-e azok­kal az is­me­re­tek­kel, me­lyek­kel sa­ját és köz­vet­len kör­nye­ze­te ja­vá­ra tud ten­ni?

Úgy gon­dol­tuk, ta­lán ér­de­mes len­ne vá­la­szo­kat ke­res­ni az ő sa­já­tos prob­lé­má­ik­ra. Ezt az­zal tud­juk se­gí­te­ni, ha olyan elő­adó­kat hí­vunk meg idő­ről idő­re, akik­kel kö­zö­sen tu­dunk, tud­nak be­szél­get­ni, vi­táz­ni. Ezek­be az össze­jö­ve­te­lek­be sze­ret­nénk be­von­ni Bony­hád fel­nőtt ér­tel­mi­sé­gét is, és a fi­a­ta­lok­nak egy ki­csit „tár­sa­dal­ma­sít­va”, jel­ké­pe­sen is tu­do­má­suk­ra hoz­ni, hogy a fel­nőtt az­ál­tal fel­nőtt, hogy már nem­csak ön­ma­gá­ért fe­lel, ha­nem a tár­sá­ért, a köz­vet­len vagy tá­gabb kör­nye­ze­té­ért, a jö­vő­ért és a ha­zá­ért is – körvonalazta kez­de­mé­nye­zésük célját Ónodi Szabolcs.

A prog­ram­so­ro­zat nyi­tó­ren­dez­vé­nyén em­lék­lap­pal is kö­szön­töt­te az is­ko­la­ve­ze­tés a ti­zen­nyol­ca­dik élet­évü­ket be­töl­tött gim­na­zis­tá­kat.

Má­té Ré­ka

Var­gát rán­tott faggyús ba­kancs
Ima a be­tö­rő­ért
Ün­ne­pi idő­uta­zás a De­ák té­ren
8500 ki­lo­mé­ter bib­li­ai uta­kon – mo­tor­ke­rék­pár­ral
„A fel­nőtt nem csak önmagáért felel”
Egy csi­pet­nyi dzsessz – Is­ten di­cső­sé­gé­re
Oszt­rák–ma­gyar evangélikus egy­ház­ve­ze­tői ta­lál­ko­zó
Mit mu­tat a pá­pua tü­kör?
Na­pi húsz órá­ban su­gá­roz Kár­pát­al­já­ról a Si­on Rá­dió
Száz éve született Weltler Jenő
Szé­kács Jó­zsef lel­ki ha­gya­té­ká­ból
Egy életút krónikája