Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Úr Jézusunk, fordulj hozzánk
ÉnekKincsTár
Hozzászólás a cikkhez
Úr Jézusunk, fordulj hozzánk
A böjtelő időszakának második hetében, hatvanad vasárnapján az óegyházi evangélium (Lk 8,4–15) a magvetőről, illetve a négyféle földről szól. Isten igéjének a sorsát mutatja meg, amint az ördög, a világhoz tapadásunk és közönyösségünk akadályozza bennünk Isten magvetésének áldott gyümölcstermését. Az epistola (2Kor 12,1–9) pedig az ige hűséges szolgájának, Pál apostolnak fáradságos Krisztus-szolgálatában mutatja meg minden akadállyal szemben a győzedelmes Úr kegyelmének a hatalmát.
Az epistola záró szavai ezek: „Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.” A nap témája: Süketségből az ige hallására! Az ünnep graduáléneke, az Úr Jézusunk, fordulj hozzánk (EÉ 279) tematikája nagyszerűen illeszkedik mindezekhez.
A vers 1–3. strófája valószínűleg II. (más számozás szerint IV.) Vilmos szász–weimari herceg (1598–1662) tollából származik, 1648-ban jelent meg. A herceg könyvtárosa, Georg Neumark (ismert éneke a Ki dolgát mind az Úrra hagyja, EÉ 331) ezenkívül arról is tudósít, hogy Vilmos Der Schmackhafte művésznéven az 1617-ben alapított Fruchtbringende Gesellschaftnak (gyümölcsöző vagy gyümölcstermő társaság), a 17. század legismertebb költőegyesületének tagja volt.
Képzettsége rendkívül magas lehetett. Egy ideig Jénában tanult, ahol elsősorban zenével, matematikával, geometriával és építészettel foglalkozott. Mindenekelőtt azonban háborús hősként tisztelték; 1620-ban például részt vett a prágai fehér-hegyi csatában. Később Gustav Adolf svéd királyt követte; 1635-ben csatlakozott a prágai békéhez.
A harmincéves háború befejezése után hercegségében szigorú rend szerint próbálta újjászervezni az életet; megtiltotta a mulatságokat, és nyilvános imaórákat rendelt el. Lajos anhalti herceg halála után a Fruchtbringende Gesellschaft elnökévé választották. Weimart az irodalom, a művészet és az építészet (a Schloßkirche és Wilhelmsburg építése) egyik központjává tette.
Énekünk istentiszteleti kezdőénekként igen népszerű. Az első versszak a Szentlélek kiáradásáért, a második strófa a hálaadás képességéért, az ige befogadásáért könyörög; a harmadik versszak a szent Istent dicsőíti (Sanctus). Az 1651-ben ehhez kapcsolódó (nem Vilmostól származó) negyedik strófa doxológia. A költemény 8, 8, 8, 8 szótagszámú strófákból áll: az ambroziánus himnuszok óta ez az egyik legelterjedtebb versforma.
A dallam először 1628-ban Gochsheimban bukkan fel, majd 1648-ban Vilmos versével is összekapcsolják; szerzőjét név szerint nem ismerjük. A német források változatos – hármas lüktetésű részeket is tartalmazó – ritmussal közlik, a magyar megjelenések ezzel szemben kiegyenlített ritmust alkalmaznak. A négy dallamsor főleg skálamenetekből építkezik; a dallam kezdete hármashangzat-felbontás. A hangnemi kiegyensúlyozottságot az biztosítja, hogy az első és harmadik sor a domináns hangnemben, a második és a negyedik sor pedig tonikán (alaphangnemben) zár.
A Herr Jesu Christ, dich zu uns wend műzenei feldolgozásai közül Johann Sebastian Bach két orgonaművét emeljük ki. Az első egy trió, amely a dallam kezdőmotívumából kifejlesztett, mozgékony témára épül, a végén a pedálban a cantus firmust is megszólaltatva (Lipcsei korálok, BWV 655). A másikban a kiemelt manuálon felcsendülő díszített dallamot háromszólamú, imitációs kíséret támasztja alá (Kirnberger, BWV 709).
Nemcsak graduálénekként vagy az istentisztelet kezdetén, hanem mindig aktuális az ének fohászkodása. Mivel énekeskönyvünk ezt tünteti fel forrásként, most a 18. század legjelentősebb gyűjteményéből, az Új zengedező mennyei karból (ÚZMK) idézzük fel a vers magyar verzióját.
„Uram Jézus! fordulj hozzánk, / Szent Lelkedet küldd mireánk, / Malasztoddal minket segélj, / Igazság útjára vezérlj. // Nyisd meg szánkat háladásra, / Készítsd szívünk buzgóságra, / Hitünk s értelmünk neveljed, / Neved velünk esmértessed. // Míglen éneklünk mennyégben: / Szent, szent, szent az erős Isten, / És színről színre meglátunk, / A fényességben vigadunk. // Dicsőség Atya Istennek, / Fiának és Szent Léleknek, / A dicső Szent Háromságnak, / Mindenek áldást mondjanak.” (ÚZMK 1743, Invokációk, 221.)
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|