Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Az Ordass Lajos Baráti Kör igazi arca
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Az Ordass Lajos Baráti Kör igazi arca
Frenkl Róbertnek az Evangélikus Élet február 1-jei számában Ordass Lajosról írt cikkével kapcsolatban szeretnék néhány észrevételt tenni.
A szerzőnek arra a kérdésére, hogy „miért nem jön át a mai egyházi életen Ordass Lajos személyisége és műve, miért marad távol a mai nemzedéktől”, azt a választ adom, hogy azért nem, mert elsősorban az egyház törvényes vezetői, köztük az országos felügyelő, ennek érdekében nem sokat tettek. Elsősorban az ő lehetőségük és kötelességük lett volna Ordass püspök személyének teljes körű rehabilitációját keresztülvinni. Káldy püspök gyűlölködő magatartása Ordass irányában – amely feltehetőleg törvénytelen, bitorlott hatalmának az elfedésére irányult – sajnos sok esetben visszhangra talált. Igaz, hogy Ordass halála után hivatalos részről sok nyilatkozat is elhangzott, és határozat is született az ő rektifikálása érdekében, de ezeket – mint számosan megállapították – aligha lehetett az ő teljes körű, jogi rehabilitációjának tekinteni.
Erre csak óriási késlekedés után, 1995. október 3-án került sor, de akkor is csaknem meghiúsult, mert volt, aki vitatta a déli kerület bíróságának illetékességét azon az alapon, hogy Ordasst a bányai egyházkerület választotta meg püspökké. Végül is a kerületi törvényszék megállapította, hogy Ordasst kell tekinteni megválasztásától számítva haláláig, azaz 1978-ig a Déli Egyházkerület egyedüli törvényes püspökének. Az ítéletnek még az a szépséghibája is megvolt, hogy – a déli kerület képviselőjének kérésére – az indoklásába nem került be azoknak a kerületi presbitereknek a neve, akik felelősnek tekintendők az állami totális hatalom többrendbeli jogsértő határozatának a tudomásulvételéért. Sajnos a rehabilitációt sem a püspök, sem özvegye nem érte meg. Az eljárást özvegye indította el, holott a törvénytelenséget okozó egyházi szervnek hivatalból kellett volna végrehajtania.
Abban igaza van Frenkl Róbertnek, hogy társadalmi síkon tekintve az ügyet a mai fiatalságot kevéssé érdeklik a múltbeli események, melyeket csak elmondásból ismer, ha egyáltalán ismer. További okként nyilván az idő múlását lehet felhozni: a püspök számos barátja, ismerőse meghalt már, s ennyi idő eltelte elmossa a legnagyobb ember emlékét is – vagy legalábbis elhomályosítja.
Hadd mondjam még el budahegyvidéki evangélikus templomunk felavatásával kapcsolatban azt a szomorú emlékemet, hogy egyedül a református lelkésznek jutott eszébe, hogy megemlítse: ez a Tartsay Vilmos utcai imaház jogutódja, ahová a püspök vasárnaponként szorgalmasan járt.
Azután jött a hideg zuhany: a képtelen vád az Ordass Lajos Baráti Kör címére, tudniillik hogy az alapítói „megpróbálták – nincsen erre jobb szó – kisajátítani a püspök örökségét. Ők dönthetik el, ki lehet a kör tagja. Nyilvánvaló a törekvés: a múlt rendszerben is tisztán maradtak, az »igazak« jöhetnek; akiknek a tevékenysége megkérdőjelezhető, azok nem nyerhetnek felvételt.” Igaza van a cikk írójának, mert az alapszabály 10. § c pontja értelmében „rendes tagok azok, akik az alapszabályban kitűzött célokkal egyetértenek, és akiket két tag ajánlása alapján az elnökség felvesz, és azt a közgyűlés jóváhagyja”.
Nagyon csodálkozom, hogy az alapszabálynak ez a rendelkezése megalapozni képes a „kirekesztés” tényét. Ez ugyanis az egyesületeknél általában elfogadott rendelkezés. Aligha lehet az egyesület rovására írni azt, hogy tagságát olyan személyekből építi fel, akik az egyesület célkitűzéseit szívvel-lélekkel képviselik. Talán azoknak a belépését kellett volna megkönnyíteni, akik Ordass bátor helytállását kritizálják?
A kör másodlagos célja: az egyház megújulásáért, autonómiájáért való küzdés. Ennek kapcsán a kör behatóan foglalkozott a zsinat tevékenységével, de attól sem riadt vissza, hogy az országos felügyelőt a Sport a szexben – szex a sportban című könyvben megjelent cikkéért elmarasztalja.
A baráti kör iránt mutatkozó érdeklődést az is mutatja, hogy mindjárt kezdetben körülbelül százötven tagot számlált. Ordass özvegye hozzájárulásával a kör kiadhatta a püspök tíz könyvét, illetve fordítását, ezenfelül mintegy húsz egyházi vonatkozású munkát oly módon, hogy a könyvkiadáshoz egyetlen fillér támogatást nem kapott. Az egyház vezetői közül mindössze Vajta Vilmos előadására jöttek el az érdeklődők. Ordassal kapcsolatban a hivatalos egyház mindössze egyetlen, imádkozással kapcsolatos könyvet adott ki. A püspök életéről megjelent könyveket a kör tagjai írták; Terray László munkája Nem tehetett mást címmel négy nyelven látott napvilágot, Fabiny Tibor számtalan angol és magyar nyelvű tanulmányt írt, e sorok írójának az Aki mindvégig állhatatos maradt – Ordass Lajos, a mártírsorsú evangélikus püspök című munkája a püspök születésének centenáriumára került az olvasók kezébe, a közeljövőben pedig Böröcz Enikő hatalmas Ordass-könyve fog megjelenni.
Dr. Boleratzky Lóránd (Budapest)
::Nyomtatható változat::
|