Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Mondatok – és ami mögöttük van
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Mondatok – és ami mögöttük van
Egy mondat végső és teljes értelme elválaszthatatlan annak a szövegkörnyezetnek a jelentésétől és átfogó mondanivalójától, amelynek eredetileg a része. Zilált honi közéletünkben unásig ismert már az a módszer, amikor egyes mondatoknak a kontextusból való kiragadásával gyökeresen eltérő jelentést adnak az eredeti szerzői szándékhoz képest. Vessünk egy pillantást a következő két mondatra: „A világon eluralkodó gazdasági és morális válság az eredendő bűnben gyökerezik. A válság megoldása Jézus, azaz az új Ádám születése.”
E rövid szakaszt Sándor Zsuzsanna újságíró idézte Ittzés János evangélikus püspök karácsonyi igehirdetéséből a 168 Óra című hetilapban megjelent interjújában, amelyet Gábor György vallásfilozófussal készített annak okán, hogy a szerzőnek nemrég jelent meg Az idő nélküli hely című tanulmánykötete. Így önmagában olvasva e néhány szót az olvasó rögvest elcsodálkozhat: vajon hogyan gondolhat ilyet egy komoly szellemi hagyományokkal és értékekkel bíró történelmi egyház első embere?
Az újságíró is kontextusba ágyazta az általa választott idézetet: felhívta rá a figyelmet, hogy „több vallási vezető a karácsonyi ünnepet használta fel arra, hogy hangot adjon közéleti, politikai nézeteinek”. Ittzés János mondatai után még egy – a református egyház lelkészi vezetőjétől származó – idézet következett, majd pedig az interjúalany válaszával sietett értelmezni az elhangzottakat: „Ezek pártpolitikai beszédek. Ittzés püspök hihet abban, hogy a válságban Jézus a »megoldás«, de tudomásul kellene vennie: e földön élnek olyanok is, akik nem Krisztusban hisznek.”
Nem érdemes túl sokat elidőznünk annak a rejtélynek a megoldási kísérletével, hogy a kifogásolt mondatok vajon mitől „pártpolitikai” célzatúak. Sokkal fontosabb azt észrevenni, hogy ebben az esetben az újságíró nem tudta, mert nem értette, hogy az általa hatásosan tálalt mondatoknak mi a jelentésük. Az Ittzés János igehirdetéséből kiragadott szavaknak – akárcsak a teljes igehirdetésnek – ugyanis semmi közük a pártpolitikai dimenzióhoz, mégpedig azért, mert elsősorban és mindenekelőtt teológiai üzenetet és jelentést hordoznak, és csakis a keresztény spiritualitás dimenziójában értelmezhetők helyesen.
Az inkriminált mondatok értelmezése kapcsán a keresztény (és evangélikus) teológia tételeinek már a legelemibb ismerete is elegendő ahhoz, hogy szóba se kerülhessen az az interjú által sugallt, súlyosan leegyszerűsített és torzított értelmezés, mely szerint íme, egy mai püspök abban hisz, hogy a földre leszálló Jézus fogja megoldani a pénzügyi és gazdasági világválságot.
A „válság” a keresztény teológiai antropológia egyik alapfogalma, amely a bűnös létállapotban élő földi ember Istentől reménytelenül eltávolodott helyzetének leírására szolgál. Az isteni világrendből önmagát kiszakító ember olyan permanens ontológiai válságban van, amelynek minden egyéb – morális, tudatállapotbeli, egzisztenciális, pszichológiai, közösségi, gazdasági s a többi – krízis már csak következménye. Minden igehallgató előtt nyilvánvaló, hogy a pénzügyi és gazdasági válságnak nem Jézus – mint afféle mennyei közgazdász – a megoldása, és főleg nem közvetlenül. Krisztus örömüzenete, a szabadítás evangéliuma az ember permanens létválságának megoldását kínálja a lélek újjászületésén keresztül – és ha ez megtörténik, akkor minden egyéb válság (a pénzügyi és gazdasági is) az új ember újjáteremtett világában az „alapválság” megszűnésének folyományaként – megoldódik.
Ha egy teológiai ismeretekkel nem rendelkező újságírótól nem várható is el, hogy a fenti tanítást ismerje, az azonban már elgondolkodtató, hogy egy vallásfilozófus ne tudná, milyen kontextusból származ(hat)nak egy evangélikus igehirdetés válságra vonatkozó szavai, az pedig megdöbbentő, hogy azonnal „pártpolitikainak” minősíti őket. Bár ez esetben újságíró és interjúalanya egy érezhetően tendenciózus egyházkritikai összekacsintás révén volt igazságtalan egyházunk elnök-püspökével szemben, az azonban nem lenne szerencsés, ha az evangélikus egyháztagok is ugyanezt a hibát követnék el – a kérdéses példák értelmezésénél tehát igyekezzünk minél objektívebbek maradni.
Finoman szólva nem elegáns és nem tisztességes egy teológiai tartalmú szövegrészt olyan megnyilatkozások közé helyezni, amelyeknek már valóban vannak erőteljesen politizáló vonatkozásaik és utalásaik – amit kétségtelenül el lehet ismerni és éles kritika tárgyává lehet tenni. Gábor György ugyanis egy kalap alá veszi Ittzés püspök mondatait teljesen más jellegű megnyilvánulásokkal. Például annak az egyházmegyei bíróságnak a határozatával, amely felmentette ifj. Hegedűs Lórántot, aki engedélyezte egy holokauszttagadó történésznek, hogy előadást tartson egy református egyházközség termében. A vallásfilozófus gondolatmenetében a fenti igehirdetés egy szintre kerül azzal a jelenséggel, amikor a felekezetek lelkészei magánemberként megáldották a Magyar Gárda zászlaját, megint úgy állítva be az eseményt, mintha tettükkel egyházuk hivatalos álláspontját hirdették volna. (Annak említése kimaradt a cikkből, hogy az evangélikus egyház több sajtóorgánumban fizetett hirdetésben jelentette meg a szélsőségektől világos egyértelműséggel elhatárolódó nyilatkozatát.)
Az újságíró azon felvetésére, hogy a keresztény egyházak nem tiltakoztak a kisebbségeket érő erőszak ellen, „holott 2008-at ők a Biblia évének nyilvánították”, a vallásfilozófus azzal válaszolt, hogy „a Biblia éve idehaza a csendes kirekesztés eseményévé vált. A nagy keresztény egyházak kisajátították maguknak a rendezvényeket, mintha csak hozzájuk szólna a szöveg.” A „csendes kirekesztés” vádja csendes tűnődést válthat ki sokunkból: vajon hogyan válhat a kirekesztés eszközévé egy olyan programsorozat és médiakampány, amely a Biblia szélesebb társadalmi népszerűsítését, az egyházon kívüliekkel való megismertetését tűzte ki céljául, és e téren nem elhanyagolható eredményeket is elért?
Az elmúlt években egyre fokozódó mértékben vagyunk tanúi a társadalmi és politikai közbeszéd minőségromlásának, eldurvulásának, a megosztást célzó, a tényeket elferdítő, tudatosan csúsztató, manipulatív megnyilatkozásoknak. A vallásfilozófussal készült interjú érezhetően arra tesz kísérletet, hogy helyénvalónak látszó, intellektuális stílusban mutasson rá a közbeszédnek ezekre a társadalmi tudatot romboló, deformált jelenségeire. (A cikk egyébként nemcsak az egyházi, hanem a politikai szférában jelen lévő, kétségkívül vitatható közszereplői megnyilatkozások értékelésére is kitér.) A sok megfontolásra érdemes felvetés mellett azonban az nem segítette elő ezt a törekvést, hogy egy olyan teológiai tartalmú és motivációjú igehirdetés mondatait is odasorolták, amelynek semmi keresnivalója nincs az említett példák között.
Petri Gábor
::Nyomtatható változat::
|