Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 07
- Rendhagyó kisajátítás
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Rendhagyó kisajátítás
Két héttel ezelőtt Frenkl Róbert azzal a kérdéssel foglalkozott az Evangélikus Élet hasábjain, Ordass című írásában (február 1., 13. o.), hogy „miért nem jön át a mai egyházi életen Ordass Lajos személyisége és műve, miért marad távol a mai nemzedéktől”. S azon a magyarázaton túl, hogy „a fiatalok többségét nem érdeklik a múltbeli történések”, fejtegetését azzal a meghökkentő válasszal zárta, hogy az ok az Ordass Lajos Baráti Kör alapítóinak gondolkodásában keresendő, akik „egyébként tiszteletre méltó tevékenységük mellett (…) megpróbálták kisajátítani a püspök örökségét”. Az alapítók gondolkodását pedig még azért is nehezményezte, hogy a két megnevezett „civilen” s néhány lelkészen kívül „nem volt olyan alapító, akiket a püspök ismert volna”.
Miután az alapítók száma és megoszlása tekintetében Frenkl Róbert elárulta tájékozatlanságát, először erről szeretném felvilágosítani. Az Ordass Lajos Baráti Körnek (OLBK) huszonegy alapító tagja volt, ebből hét nem lelkész, négy idősebb, három fiatalabb, ám a három fiatalból kettőnek bizonyosan volt kapcsolata Ordass püspökkel. A tizennégy lelkészből nyolcat jól ismert névadó püspökünk. A többi hatból négy, akik lelkészcsaládból származtak, nagyon jól tudták, mire vállalkoznak, amikor aláírták a kör alapítólevelét.
S bár Frenkl Róbert szerint „a kör tevékenységéről persze csak jó mondható el”, azért ezzel a „kisajátítással” mégiscsak súlyos vád illeti az OLBK-t, amelynek tagjai célul tűzték ki Ordass püspök „szellemi örökségének ápolását, az egyházzal és a magyar nemzettel kapcsolatos irányt mutató szolgálatának ébrentartását” (részlet a belépési nyilatkozatból).
A cikkben szereplő „kisajátítás” húsz éve alatt kiadtunk összesen harminchat művet, egyik-másikat két, illetve három kiadásban, összesen 68 ezer példányban. Közöttük a püspök hét művét, négy fordítását, a Terray-féle életrajzot (ötezer példány!), Scholz László, Botta István, Kapi püspök, Dóka Zoltán munkáit, Boleratzky Lóránd egyházjogi műveit. Mi ebben a kisajátítás? Csak az utóbbi tíz évben 8625 példány könyvet adtunk ajándékba lelkészi hivataloknak, teológusoknak, iskolai és más könyvtáraknak, határon túli magyar gyülekezeteknek, s az ajándék könyvek értéke – nyomdai és nem „fogyasztói” áron – kétmillió-százharmincötezer forint! Természetes, hogy az éves közgyűlésünkre csak a kör tagjait hívtuk, de az évi először hat, majd két-négy előadást meghirdettük az Evangélikus Életben is. Az elhangzott előadások megjelentek a Keresztyén Igazságban, a húsz év alatt mintegy háromezer-ötszáz oldalon. Kisajátítás ez? Nem sokkal inkább a megismert örökség terjesztése?!
Hadd kérdezzem meg: nem lehetséges az, hogy a „fogadó oldalon” volt/van valami megmagyarázhatatlan – vagy nagyon is megmagyarázható – „étvágytalanság”, tudatos vagy tudat alatti elzárkózás?! Példákat sorolhatnék: lelkészt, aki megtiltotta gyülekezete iratterjesztőjének, hogy OLBK-könyveket áruljon, vagy egy másikat, aki új gyülekezetbe kerülve azonnal mérsékelte a Keresztyén Igazság példányszámát. 2008 őszén körülbelül nyolcvan előfizető esetében szüntettük be a folyóirat küldését hat-nyolc évi előfizetési díj be nem fizetése miatt. Írjam meg, hogy ebből a nyolcvanból mennyi a lelkész testvér? Nem írom meg!
Soha nem vallottuk magunkat „tisztán maradtaknak” vagy „igazaknak”, még akkor sem, amikor a kötelező teológia idején hol egyikünk, hol másikunk „céltáblájává” lett elöljáróinknak. Azt azonban talán szabad aggódva megkérdeznünk: mikor oldódik a középkorú és a fiatalabb kollégák – beléjük ivódott – félelme, görcse az Ordassal kapcsolatos „érdemi vizsgálódástól”? Hol van már a „kirázlak a Luther-kabátból” dörgedelme vagy a későbbi „hozzászólni lehet, de beleszólni nem” figyelmeztetése?! Vagy talán még nincs elég messze? S hogyan épít jövőt az, akit egyszerűen nem érdekel a múlt vagy a közelmúlt terhes-gyönyörűséges öröksége?!
Nem kétséges, hogy Frenkl Róbert felügyelői szolgálata idején egyházunk rendezhetett volna tanulmányi konferenciát Ordass püspök örökségéről. Például kitűzhette volna a püspök tevékenységét a lelkészi munkaközösségek témájaként.
Az OLBK-nak ma is akad évente egy-két új tagja, akiket szívesen felveszünk két alapító tag ajánlására. Úgy tűnik, feladatunk is van bőven!
Id. Zászkaliczky Pál nyugalmazott lelkész, az Ordass Lajos Baráti Kör titkára
::Nyomtatható változat::
|