Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 08 - Nagy­kö­ve­ti lá­to­ga­tás a zsi­na­ton

Nagy­kö­ve­ti lá­to­ga­tás a zsi­na­ton

A Cseh Köz­tár­sa­ság Ma­gyar­or­szá­gon akk­re­di­tált nagy­kö­ve­te, Jaro­mír Plíšek is meg­tisz­tel­te je­len­lé­té­vel a zsi­nat ti­ze­dik ülés­sza­kát, ame­lyet múlt pén­te­ken tar­tot­tak a Bu­da­pest-Fa­so­ri Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um dísz­ter­mé­ben. Az ülés­szak­ra várt – töb­bek kö­zött – a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház 2009. évi köz­pon­ti költ­ség­ve­té­sé­nek el­fo­ga­dá­sa.

A zsi­nat Sza­bó And­rás­nak, a Nóg­rá­di Egy­ház­me­gye es­pe­re­sé­nek, va­nyar­ci lel­kész­nek az ige­szol­gá­la­tá­val kezd­te meg mun­ká­ját.

Ez­után sza­va­zás­ra ke­rült sor: a zsi­nat lel­ké­szi al­el­nö­két kel­lett meg­vá­lasz­ta­nia a tes­tü­let­nek. Az or­szá­gos je­lö­lő­bi­zott­ság elő­ze­te­sen aján­lá­so­kat kért az egy­ház­me­gyei pres­bi­té­ri­u­mok­tól. Négy je­lölt ne­vét küld­ték be az egy­ház­me­gyék, de csak ket­ten vál­lal­ták a je­lö­lést. A tit­kos sza­va­zá­son vé­gül har­minc­ki­lenc sza­va­zat­tal Szar­ka Ist­vánt, a Fej­ér-Ko­má­ro­mi Egy­ház­me­gye es­pe­re­sét, ba­kony­cser­nyei lel­készt vá­lasz­tot­ták meg a zsi­nat lel­ké­szi al­el­nö­ké­nek. Be­ik­ta­tá­sá­ra a kö­vet­ke­ző, má­ju­si ülés­sza­kon ke­rül majd sor.

A hit­tan­é­rett­sé­gi rend­jé­ről szó­ló tör­vény­mó­do­sí­tás várt a kö­vet­ke­zők­ben a gré­mi­um­ra. A 100/1997-es kor­mány­ren­de­let ki­mond­ja, hogy érett­sé­gin vizs­gáz­ta­tó ta­nár csak az le­het, aki az adott vizs­ga­tár­gyat kö­zép­is­ko­lá­ban ta­nít­hat­ja. Ez a ki­té­tel vo­nat­ko­zik a hit­tan­é­rett­sé­gi­re is. Ezért kel­lett a kö­vet­ke­ző tör­vé­nyi sza­kaszt be­il­lesz­te­ni az egy­ház hit­ok­ta­tá­sá­ról szó­ló tör­vé­nyi fe­je­zet­be: „Egy­há­zi fenn­tar­tá­sú ne­ve­lé­si-ok­ta­tá­si in­téz­mény­ben evan­gé­li­kus lel­kész, il­let­ve egye­te­mi vég­zett­sé­gű hit­tan­ta­nár vizs­gáz­tat­hat.”

Or­szá­gos bi­zott­sá­gok be­szá­mo­ló­i­nak meg­hall­ga­tá­sá­val foly­ta­tó­dott a mun­ka. El­hang­zott az épí­té­si és in­gat­lan­ügyi, a gaz­da­sá­gi, a gyűj­te­mé­nyi, az ok­ta­tá­si és ne­ve­lé­si, vé­gül a saj­tó­bi­zott­ság je­len­té­se; a tes­tü­let mind­egyi­ket el­fo­gad­ta.

Ezek után ven­dé­get kö­szönt­he­tett dr. Ko­rá­nyi And­rás, zsi­na­tunk lel­ké­szi el­nö­ke. A Cseh Test­vé­rek Egy­há­zá­nak kép­vi­se­le­té­ben meg­lá­to­gat­ta egy­há­zunk tör­vény­al­ko­tó tes­tü­le­tét Jaro­mir Pli­sek, a Cseh Köz­tár­sa­ság ma­gyar­or­szá­gi nagy­kö­ve­te, aki ma­gyar nyel­ven ol­vas­ta fel Jo­el Ruml­nak, az egy­ház zsi­na­ti ta­ná­csa el­nö­ké­nek a kö­szön­tő le­ve­lét.

A ti­ze­dik ülés­szak utol­só fel­ada­ta­ként a zsi­nat egy­há­zunk 2009. évi költ­ség­ve­té­sét tár­gyal­ta meg. Elő­ter­jesz­tő­je Prőh­le Ger­gely or­szá­gos fel­ügye­lő volt. Be­ve­ze­tő­jé­ben hang­sú­lyoz­ta, hogy to­tá­lis ki­szá­mít­ha­tat­lan­ság­ban kel­lett el­ké­szí­te­ni egy­há­zunk költ­ség­ve­té­sét, hi­szen az ál­la­mi költ­ség­ve­tés ed­dig már két­szer is össze­om­lott. A zsi­nat fe­je­ze­ten­ként vi­tat­ta meg a 8 568 300 000 fo­rin­tos be­vé­te­li és ki­adá­si fő­összeg­gel el­ké­szí­tett költ­ség­ve­tést, majd vé­gül öt­ven­két igen sza­va­zat­tal és egy tar­tóz­ko­dás­sal el­fo­gad­ta.

Kiss Mik­lós

Szí­nes kör­mök
Öreg pap
Nagy­kö­ve­ti lá­to­ga­tás a zsi­na­ton
Szar­va­siak kettős ünnepe
Ju­bi­lá­l a vas­gyári „vár”
Szlo­vák–ma­gyar evangélikus csúcs­ta­lál­ko­zó
Nem csak le­vél­tá­ri anyag
Re­for­má­tus püs­pök­ik­ta­tás a Fel­vi­dé­ken
Pá­pu­a­föld eu­ró­pai szem­mel
10 perc szo­li’ a fa­so­ri gim­ná­zi­um­ban
Di­ák­ta­nya lesz a pin­cé­ből
Egy­há­zunk tör­vé­nye­i­ből
Dé­li ha­rang­szó
Püs­pök­- kö­szön­tés
A me­te­o­rok nyo­má­ban
Au­tó­böjt
Édes­apám, én és a fi­am
Ne szólj szám, nem fáj fe­jem
„Ho­gyan to­vább, egy­ház?”
Új kez­det – re­mé­nyek­kel te­li jö­vő
Fon­tol­va ha­la­dás
Van ki­út!
Ud­va­ros Bé­la elő­adói est­je Lé­bény­ben
Hin­ni és ér­te­ni
Mó­zesről a pillanat művészetével
Ér­tünk szó­ló ke­mény sza­vak
Oratio œcumenica
Hit­ke­re­ső
ÉnekKincsTár
Lel­kem, vi­gyázz, ké­szülj fel!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 08 Nagy­kö­ve­ti lá­to­ga­tás a zsi­na­ton