Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- A meteorok nyomában
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
A meteorok nyomában
Daniel Walleuthner, a hullócsillagok evangélikus kutatója
A meteorok „működését” többen próbálják megfejteni, sokaknak esztétikai élménnyel szolgálnak, míg vannak olyanok, akikben látványuk hatására ősi babonák kelnek életre. A csillagászok és a geológus szakemberek a természettudományok módszertanával közelítenek hozzájuk. A lelkes amatőr csillagászok jóval fagypont alatt, három egymásra húzott zokniban és kabátban fekszenek a földön feltűnésüket lesve. A Velencei-tó partján sétáló szerelmespár mindkét „fele” talán ugyanazt kívánja a ragyogó hullócsillagok láttán. Az öreg parasztember pedig búsan megjegyzi, hogy megint lehullt valakinek a csillaga, újra elment valaki a faluból a régi idők tanúi közül.
A meteorok valóságos világának bemutatása során több fogalommal is meg kell ismerkednünk. A meteoridok a világűrben keringő, a milliméteres–centiméteres mérettartományba eső porszemcsék. Ha elérik Földünk légkörét, akkor a levegővel súrlódva felizzanak és elpárolognak. Ezt nevezzük meteornak. A porszemcsék többsége nem éri el a földfelszínt, de a nagyobb méretűek képesek túlélni a légköri zuhanást. A lehullott darabok a meteoritok. A véletlenszerűen feltűnő, úgynevezett sporadikus meteorok mellett az év meghatározott időszakaiban – feldarabolódó kisbolygók és üstökösök maradványaiból – meteorrajok tagjai produkálnak sokszor fergeteges hullócsillagzáport. Az éjszakai égbolt legfényesebb égitesteinél is ragyogóbb hullócsillagokat pedig – találóan – tűzgömbnek vagy bolidának nevezik.
A meteorokkal kapcsolatos tudományos gondolkodás egyik úttörője egy felvidéki evangélikus tudós tanárember, Daniel Walleuthner volt. Pontos születési dátuma, akárcsak életrajzának több sarokpontja, a múlt homályába vész. A 18. század közepén látta meg a napvilágot cipszer családban. A német eredetű família hitbéli meggyőződésének megfelelően lutheránusnak keresztelték meg. Neve néhány forrásban – helytelenül – Walleitner formában is előfordul, a szlovák csillagászattörténeti szakirodalomban Waleitnerként is említik.
Élete és szakmai tevékenysége a Felvidék egyik patinás iskolavárosához, Eperjeshez kötődött. (Történelmi városmagját – hasonlóan szinte valamennyi szlovákiai történelmi városéhoz – napjainkban példaszerűen felújították.) 1784-ben a híres-neves eperjesi evangélikus kollégium rektorhelyetteseként és tanáraként találkozhatunk vele.
Ebben az esztendőben írta Notata physica per me című művét, mely kéziratos formában maradt az utókorra. Az anyag fizikai témájú iskolai előadások gyűjteménye, tartalmi vonatkozásai a korszakra jellemző fizikai világképnek megfelelőek. Az Eperjesen fogant, de Késmárkon fellelt írásnak a fizika mellett fontos csillagászati vonatkozásai vannak. A meteorok világával is foglalkozik – bár ebben az időszakban a hullócsillagokat általában légköri tüneménynek tartották. A műben, valamint asztronómiai témájú előadásaiban az akkor már széles körben elfogadott kopernikuszi heliocentrikus, azaz napközéppontú világegyetemet hirdette.
Daniel Walleuthner a napjainkban is álló eperjesi kollégiumi épületben csillagvizsgálót is létrehozott. Itt egy négyhüvelykes tükrös teleszkópot, egy úgynevezett Gregory-távcsövet használt, és saját csillagászati megfigyeléseket végzett.
Kétszáz esztendővel ezelőtt, 1809-ben hunyt el.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|