Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- Mózesről a pillanat művészetével
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Mózesről a pillanat művészetével
Az égő csipkebokor előtt térdelő férfi két karját felfelé emeli. A bokor tüzes színei, a térdelő mozdulata drámai pillanatot idéznek: Mózest megszólítja az Úr! A kép Réti Zoltán alkotása, a művész Madách Imre Mózes című művéhez készített akvarelljeinek egyike.
Mózes az emberiség történetének, a Biblia világának nagy alakja; személyisége, szerepe asszociációk sorát kelti föl az olvasóban, a nézőben. Madách 1861-ben elkészült műve allegorikus értelmet hordozó, magyar hazafias dráma. Az 1848-as forradalom tanulságai tartást adtak népünknek, célt és hitet a jövőnek. Ha elbukott is a szabadságharc, megdicsőülve élte meg a magyarság.
A drámaíró és a festőművész egyaránt Nógrád megye szülötte. Az ábrázolt tájak, emberek, az Ipoly menti környezet, nógrádi karakterek gyakran felismerhetők a képeken. Réti Zoltán Mózes című, huszonnyolc lapból álló sorozata személyes élmények, látomások nyomán készült; a 20. század mózesi konfliktusait sűríti képpé. Illusztrációinak éppen az az értékük, hogy nem fordítják át a kép nyelvére a szavakban megfogalmazott tartalmat.
Kifejezési eszköze a festés egyik technikailag legnehezebb ága, az akvarell. Réti Zoltán az akvarellművészet kiemelkedő alakja. A technika minden fajtáját ismeri. Az akvarell vizes festékkel nedves papirosra igen gyorsan készülő festési mód, javítani nem lehet! A pillanat művészetének is nevezik, s nem véletlen, hogy olyan művész kezében lesz élő és izgalmas, aki megérzi az emberi lélek belső rejtelmeit. A művész látni engedi zenei múltját, értő érdeklődését a lírai érzelemmel telített akvarellekben. A tradícióhoz kötődés és a kortárs művészet kifejezőeszközei jól megférnek egymással. A Mózes című akvarellsorozat kiemelkedő alkotás.
Az irodalmi műről írta Keresztury Dezső: „Tele vannak komoly aktuális vonatkozással a dráma mondanivalói is: közösség és vezéregyéniség, jövő és hagyomány, szabadság és áldozat, törvény és önös én, eszme és tulajdon, erőszakos elnyomás és önként vállalt fegyelem viszonyáról és annyi mindenről még!”
A sorozat két lapján Mózes portréját drámai feszültséggel ábrázolja: az ember eggyé válik az isteni törvénnyel. A két kőtáblán lévő Tízparancsolatot tartó alakjának küldetését a művész kékesszürkés színekkel erősíti. S a másik: az a Mózes, aki a negyvenévnyi vándorlás végén tudja már, hogy ő nem juthat be Kánaánba, az ígéret földjére. Az idős ember szomorú, de nem elkeseredett. Látja az isteni parancs beteljesedését, és a felénk forduló arc szemében tükröződik Kánaán földje – vagy talán a nógrádi táj?
Réti Zoltán akvarellsorozata könyvben is megjelent. Méltóképpen idézi meg a Szentírást és Madách Imre zsenialitását, s gazdagítja a Madách-művet gondolataival, tehetségével, a képzőművészet eszközeivel.
Köszönet a művésznek és a könyv megjelenését segítő támogatóknak.
Réti Zoltán akvarelljei Madách Imre Mózeséhez. Szerkesztette Zászkaliczky Zsuzsanna, 2008. Kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.) és a Huszár Gál papír- és könyvesboltban (1054 Budapest, Deák tér 4.) is. Ára 2900 forint.
Polgár Rózsa
::Nyomtatható változat::
|