Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- 10 perc szoli’ a fasori gimnáziumban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
10 perc szoli’ a fasori gimnáziumban
Középiskolai vándorkiállítás a nemzetközi szolidaritásról
Idén ismét útjára indult a 10 perc szoli’ című vándorkiállítás. A 2009. évi sorozat ünnepélyes megnyitója február 3-án volt a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet által rendezett fotó- és videokiállítás a nemzetközi szolidaritás fontosságára hívja fel a figyelmet interaktív installációk, exkluzív képek és a szervezet által épített iskolák afgán diákjai által készített, személyes fotók segítségével.
Bevezetésül dr. Ódor László, az iskola igazgatója köszöntötte a vendégeket, a gyerekeket és a sajtó képviselőit, majd a segélyszervezet jószolgálati nagykövetének, dr. Lévai Anikónak a megnyitóbeszéde következett. A nagykövet többek között arról szólt, hogy minden emberben, bármennyire idegennek vagy ellenszenvesnek tűnjék is számunkra ez a gondolat első hallásra, Isten képmását kell felismernünk, a jövőbeli partnert, akivel – ki tudja, mikor, lehet, hogy nem is ebben az életben, de – még találkozhatunk.
A szemléletformáló tevékenységnek szerepe van abban, hogy a nemzetközi segélyezés összefüggései a diákok számára is kitisztulni látszanak, látókörük tágul, kezdenek a náluk szegényebb sorban élők felé fordulni – emelte ki köszöntőjében Lehel László evangélikus lelkész, a segélyszervezet igazgatója.
Tomaj Dénes, a Külügyminisztérium főosztályvezetője beszédében felhívta a figyelmet a segélyszervezetnek mind a szemléletformáló, mind a – hazai és külföldi – rászorulókat segítő tevékenységére.
Az érdeklődők ezután Gáncs Kristófnak, a szervezet programvezetőjének rövid tárlatvezetésével tekinthették meg a kiállítást. Az anyag rendkívül drámaian mutatja be a fejlődő vagy fejletlen országokban, mélyszegénységben élők számunkra szinte elképzelhetetlen körülményeit, mindezt sokkoló kontrasztokkal téve szemléletessé. Egymás mellett láthattuk – érzékelve a különbséget – a fejlett országok napi élelem- és ivóvízadagját, illetve a nyomorban élőkét. Elgondolkodtató volt az a számadat is, mely szerint egy tehénre naponta több támogatás jut a nyugati országokban, mint amekkora összegből a világon nagyon sok embernek élnie kell. Mindezek az ellentétek segítenek rádöbbenteni a mai diákokat a távol, elképzelhetetlenül nehezebb életkörülmények között élő kortársaik helyzetére.
A kiállítás második részét fotógyűjtemény alkotja. Érdekességét az adja, hogy az ökumenikus segélyszervezet által adományozott száztíz darab egyszer használatos fényképezőgéppel készítették az észak-afganisztáni Balkh tartomány tizenéves iskolásai. A gépeket azzal a kéréssel kapták a szervezettől, hogy egy héten át a számukra fontos pillanatokat, az életüket meghatározó körülményeket örökítsék meg.
A nagyszabású nemzetközi vándortárlat, mely több mint húsz magyar és finn középiskolába jut el, része a segélyszervezet Formáld Te is a világot! elnevezésű, az Európai Unió által támogatott szemléletformáló programjának. A kiállítást 2008-ban több mint négyezer diák tekintette meg.
A fasori evangélikus gimnáziumban megnyitott 2009. évi sorozat a tervek szerint további középiskolákban és fesztiválokon lesz majd megtekinthető, mintegy húszezres látogatottságot célozva meg. A tervezett állomások, az érintett iskolák, valamint további részletek a segélyszervezet honlapján, a www.segelyszervezet.hu oldalon találhatók.
Kiss Enikő
::Nyomtatható változat::
|