Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- Lelkem, vigyázz, készülj fel!
ÉnekKincsTár
Hozzászólás a cikkhez
Lelkem, vigyázz, készülj fel!
„Esto mihi in Deum protectorem” – „Légy nekem pártfogó Istenem!” Így kezdődik a bevezető zsoltár ötvened vasárnapon. És folytatódik: „Hozzád futok, Uram, ne valljak szégyent, ments meg engem irgalmasan!”
„Légy pártfogóm!” – valami ilyesmit gondolt, remélt a vasárnap evangéliumában (Lk 18,31–43) szereplő vak ember is, amikor az őt csöndesítő szavak ellenére kitartóan kiáltott Jézushoz: „Dávid Fia, könyörülj rajtam!” Jézus – ismerjük a történetet – megszánja őt, és visszaadja a szeme világát. Egy régebbi fordítás szerint: „És azonnal láta és követé őt, magasztalván az Istent.”
Vajon milyen útra követte a jerikói vak Jézust? S vajon meddig tudta őt követni azon az úton? Hiszen ez az út Jerikón át egyenesen Jeruzsálembe és a Golgotára vezetett. Lukács evangéliuma szerint Jézus közvetlenül a vak ember meggyógyítása előtt jelenti be harmadszor tanítványai szűkebb körének saját szenvedését, megaláztatását és halálát.
Az egyház liturgiája évről évre lélekben végigjárja Krisztusával ezt az utat. Az ötvened vasárnapját követő szerdán kezdődik a böjti idő, amely nagypénteken érkezik majd csúcspontjához, s amelyet húsvét megrázó örömhíre oldhat csak fel.
Ennek az útnak az elején énekeljük tehát az ünnep graduálénekét (EÉ 441): „Lelkem, vigyázz, készülj fel, / Istent buzgón kérve; / Váratlan ne érjen el / A kísértés éje.” Legyen nagy bennünk az elszánás, hogy megálljuk a próbát! Legyen nagy bennünk az elszánás, hogy éberen szolgáljunk! Legyen nagy bennünk az elszánás, még akkor is, ha tudjuk, hogy nagypénteken a Bárányról már úgy éneklünk majd, mint aki egyes-egyedül indul a szenvedés útjára: „…És szól: Eltűröm érted!” (EÉ 370) Az utat egyedüliként végigjáró Jézus nevében kérhetjük ma a gonosszal viaskodva Isten erejét és kegyelmét – ahogy az éneket lezáró versszak is bizonyságot tesz erről.
Böjt kapujában – Esto mihi vasárnapján – évszázadok óta hangzik a könyörgés a kollekta imádságban: Szabadíts meg bűneink bilincséből, és tartsd távol tőlünk a gonosz minden cselvetését! A kollekta imádság éppen onnan kapta nevét, hogy összegyűjti és kérés formájában összefoglalja egy-egy ünnep kiemelt mondanivalóját.
Ezt az imádságot olvasva szinte úgy érezzük, mintha a Lelkem, vigyázz, készülj fel kezdetű ének gondolatait foglalná össze. Az imádságban ezt halljuk: Szabadíts meg bűneink bilincséből! Az énekben így énekeljük: „Kérjük Istenünket, / Oldozzon fel, és tegyen / Szabaddá bennünket.” Az imádságban ez áll: „…tartsd távol tőlünk a gonosz minden cselvetését!” És az énekben: „Váratlan ne érjen el / A kísértés éje”, majd: „Mellénk áll, úgy kínál, / Úgy ad erős lelket, / Új meg új győzelmet.”
A bűn elleni küzdelemre buzdít, lelkesít az ünnep éneke. Lelkesítő és lendületes a hozzákapcsolt dallam is. Dallamvonala szinte mindvégig felfelé törekszik, s emiatt a sorok végén csak furcsa nagy leugrással tud az alaphangra visszaérkezni. Ritmusa a szöveg témájához illően feszes, s még kíséret nélküli énekléskor is halljuk a dallamhoz illő fényes harmóniákat. Eredetileg világi ének (Lamente-dallam) lehetett, s bár a 17. század végén ez már ritkaságnak számított, új szöveget kapva – Straf mich nicht in deinem Zorn – egyházi használatba került: Braunschweig, 1686; Drezda, 1694.
A vers költője a drezdai jogtudós Johann Burchard Freystein (1671–1718), aki korán megmutatkozó tehetsége és tudása révén Erős Ágost herceg udvari tanácsosa lett: a herceg különböző reformtervezetek kidolgozásával bízta meg. Verse a pietista költők stílusához áll közel, de az egyes szám első személyben fogalmazott kezdeti gondolatok után többes számra vált, s a teljes gyülekezetet tanítja költeményével. Az eredetileg hat versszakos műből – Túrmezei Erzsébet diakonissza testvér fordításában – négyet közöl énekeskönyvünk.
Bence Gábor
::Nyomtatható változat::
|