Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- „Hogyan tovább, egyház?”
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
„Hogyan tovább, egyház?”
Reflexiók Garádi Péter egyik cikkére
A Híd evangélikus magazinban van egy rovat Hogyan tovább, egyház? címmel, amelyben igen figyelemreméltó cikkek jelennek meg számról számra Garádi Péter tollából. Számomra különösen is sokat jelentett a 2008. IV. számban a Tanulni, tanítani című írás, mivel a kérdés – bár kissé más vonatkozásban, de – már fiatalkorom óta foglalkoztat. Most az ezzel kapcsolatos gondolataimat szeretném közreadni.
A bevezetőből idézem: „Több »kényszerítő erő« hatására (…) már úgy látom, az egyház megerősödése, jövője függ a tanítástól és tanulástól, ezek lelkiségétől és általánossá válásától.” Ezt én is így gondolom.
Tizenkét éves korban a konfirmandusból „felnőtt gyülekezeti tag” válik. Ez – hacsak oktatása tovább nem folytatódik – legalább olyan életveszélyes, mintha az elméleti vizsga letétele után jogosítványt adnának a gépjármű-vezetői tanfolyamon. Ezen legalább meg lehet bukni, de hallott már valaki olyat, hogy konfirmációi vizsgán nem eresztettek át valakit? Ha valamelyik konfirmandus a konfirmáció után nem kapcsolódik be a gyülekezet életébe (ifjúsági bibliaóra), szinte biztos, hogy elveszett az egyház számára, hiszen valójában még csak „félművelt” keresztény.
Garádi Péter cikkében említi, hogy vannak lehetőségek a „továbbképzésre”, ha valaki igényli, de úgy érzem, hogy nem önkéntes továbbképzésre, hanem az „alapképzés” folytatására lenne szükség, így az ifjúsági bibliaórákon tudatosan kellene törekedni a fiatalok érett felnőtt kereszténnyé nevelésére. Sok mindenre meg kell tanítani még őket: többek között a nem régen kézbe kapott Biblia használatára és arra, hogyan lehet bekapcsolódni a gyülekezet életébe.
Sok olyan kérdés van, amelyhez a tizenkét éves konfirmandus még éretlen, ha viszont kiesik az „alapképzésből”, akkor mikor tanulja meg? Már felnőtt voltam, amikor rádöbbentem, hogy középiskolás koromban még éretlen voltam egyes szerelmes versek megértéséhez, de ugyancsak felnőttként kellett rájönnöm arra is, hogy a gyerekkorban hittanórán tanultakat felnőtt fejjel újra át kell gondolni ahhoz, hogy a hitet erősítő biztos alapot jelenthessenek.
A szenzációhajhász bulvársajtóban időről időre megjelennek olyan írások, amelyek „alapjaiban rengetik meg a keresztény vallást”. Gyerekkoromban ilyen téma volt a kumráni tekercsek tartalma, később a torinói lepel, napjainkban Júdás evangéliuma, de vannak olyan filmek (például a Krisztus utolsó megkísértése) és könyvek (például a Da Vinci-kód) is, amelyek „megzavarhatják” a felkészületlen (félművelt?) hívő lelki békéjét.
Ez év elején egy egyházi levelezőrendszeren (Fraternet) kérdezte – nagyon helyesen – valaki, hogy el merjen-e olvasni egy ajándékba kapott könyvet, amelyet a címe alapján legalábbis „zavarkeltőnek” érzett. Azt a választ kapta – nagyon helyesen –, hogy ne olvassa el. Nagyon kell vigyázni ugyanis, nehogy erőnket meghaladó feladatra vállalkozzunk! Jobb, ha óvatos az ember!
Ugyanakkor viszont kellene lennie az egyházban olyan „képzett” szakembergárdának, amelynek a tagjai elolvassák az ilyen könyveket is, megnézik ezeket a filmeket is, utánanéznek a bulvársajtóban említett kutatásoknak, és feldolgozzák a többiek számára, mert biztosan lesznek olyanok, akik elolvassák vagy megnézik őket felkészületlenül is. Nem kell elhamarkodottan állást foglalniuk (mint például Galilei esetében), de informálódni és informálni kell, nem elhallgatni az ilyen dolgokat!
Nagyon jó volt, hogy én bibliaórán előbb hallottam a kumráni tekercsekről és a torinói lepelről, mint hogy egyházon kívüli forrásokban találkoztam volna velük. Jó lenne, ha mások is először egyházi forrásokból tájékozódhatnának – még akkor is, ha később nem értenének egyet vele: legalább azt lássák, hogy az egyháznak nincs elhallgatni-, titkolnivalója. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden napvilágot látott badarságról tanulmányokat kellene készíteni (ne mi csináljuk neki a reklámot!), de vannak olyan kérdések, amelyek a társadalom jelentős részéhez eljutnak, és foglalkoztatják is az embereket. Ilyen esetekben nem szabad késlekedni!
Garádi Péter idézi egy lelkész véleményét: „A gyülekezeti tagok több mint kilencven százaléka nincs tisztában az evangélikus úrvacsora-tanítással.” Úgy gondolom, hogy ennél sokkal rosszabb a helyzet: általában nem vagyunk tisztában azzal, hogy az istentisztelet milyen részekből és miért éppen ezekből áll, mi történik akkor, amikor a lelkész áldást oszt, miért mondjuk el a hitvallást stb.
Gyerekkorom egyik kedvenc olvasmánya volt a Tarzan sorozat. Bár elég hamar kinőttem belőle, egy epizód mindmáig megmaradt bennem: Tarzant elrabolják Opar város lakói, és fel akarják áldozni egy szertartás keretében. Ezek az „emberek” elindultak az evolúciós fejlődésben visszafelé, így már nem értik őseik nyelvét sem, és ezért a majmok nyelvén beszélnek. Nem értik a szertartást sem, amelynek során az áldozatot bemutatják (és amely még az ősök nyelvén folyik). A rituális mozzanatokkal (például hogy mikor kell az áldozatot az oltárra tenni) még tisztában vannak, de azt, hogy mi miért történik, már nem tudják.
A jelenetet már gyerekkoromban is félelmetesnek éreztem, de később felmerült bennem a kérdés: vajon honnan merítette az ötletet az író, véletlenül nem keresztény szertartásokból? Templomokban járva gyakran van olyan érzésem, hogy sokan csak utánozzák a mozdulatokat, de fogalmuk sincs arról, hogy miért kell felállni, leülni, letérdelni vagy keresztet vetni (katolikusoknál).
Többször vádoltak már azzal, hogy mindent meg akarok érteni, mindent értelemmel próbálok megközelíteni (mentségemre legyen mondva, hogy matematikus vagyok). Ez azonban csak részben igaz. Tisztában vagyok azzal, hogy vannak az életben értelemmel megragadhatatlan dolgok is, de ha valami értelemmel megközelíthető, ha valami megmagyarázható, akkor a magyarázat elmulasztása – bűn.
Említek erre egy példát. Az utóbbi években elterjedt gyakorlat, hogy keresztelők alkalmával a család egy gyertyát kap ajándékba, amelyet az oltáron égő gyertya lángjával gyújtanak meg. A gesztus kedves, szép, csak éppen azt nem lehet tudni, hogy mi a jelentése, mi a jelentősége. Erről elfelejtik felvilágosítani a szülőket, keresztszülőket. Csak néhány kérdés, amelyet már hallottam keresztelők alkalmával (családunkban is volt már ilyen keresztelő, így tapasztalatból beszélek): Mikor lehet a gyertyát eloltani, amikor a helyünkre megyünk, vagy csak az istentisztelet végén? Mit csináljak, ha a gyertya csepeg? Mi lesz a gyertya sorsa: bekerül a porosodó emlékek közé, vagy meg kell őrizni – mondjuk konfirmációig? Hallottam, hogy valakiben rossz érzést (talán babonás félelmet?) keltett az, hogy a gyertya magától elaludt!
Összefoglalva mondanivalómat úgy látom, hogy a mai körülmények között képzett és jól informált keresztényekre van szükség ahhoz, hogy az egyház egyáltalán megmaradjon, és betölthesse hivatását. A tudatlanság ma is a babonák melegágya. A „szellemi áramlatok” mai kavalkádjában tájékozódni, az értékeset a bóvlitól megkülönböztetni csak erre felkészített keresztények lesznek képesek.
Herényi István
::Nyomtatható változat::
|