Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- Határnyitás
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Határnyitás
A soproni Határnyitás ’89 szimpózium előkészületei lassan a vége felé közelegnek. Így több olyan tény vált ismertté mostanára, amelyek nagyban befolyásolják a szervezés további részét. Különösen is jelentős az a hír, hogy Németh Miklós volt miniszterelnök elfogadta a szervező egyházak meghívását, és a pódiumbeszélgetés vendégeként szombat délelőtt jelen lesz a július 3–5. között zajló soproni eseményen. Erről és a további teendőkről beszélgettünk Cselovszkyné Tarr Klárával, aki egyházunk külügyi osztályának részéről vesz részt az előkészítő munkában.
– Hol tart most a szervezés?
– Nagyon sokféle szálat kell összefogni a szimpózium szervezésekor, ebben nagy segítségünkre vannak a soproni evangélikus gyülekezet lelkészei és presbiterei. Elsődlegesen a szállással kapcsolatos problémák kezdenek megoldódni. Most, hogy tudjuk, Bajorországból 125 felnőtt és 31 diák érkezik, világossá vált, hogy az ő elhelyezésüket úgy kell megoldanunk, hogy lehetőség szerint együtt maradjanak. Erre legcélszerűbb volt a Sopron Hotelt és a lefoglalt apartmanokat igénybe venni. Kicsit meg is könnyebbültünk, miután a foglalást május 15-ig pontosítottuk, hiszen a fennmaradó helyeket a Volt fesztivál résztvevőinek adják majd ki a tulajdonosok.
– Hol szállnak meg a magyar résztvevők?
– Nekik is kedvező szállást sikerült találnunk. A soproni Szent Pál Katolikus Szakkollégium felújított, kétágyas szobáiban éjszakázhatnak. Ez azért is szerencsés, mert a hotel és az apartman árainál jóval kedvezőbben tudunk szállást adni minden magyar evangélikusnak. Így a korábbitól eltérően alakulnak a részvételi díjak, szokatlan módon nem felfelé, hanem lefelé: 5500 forint/éj helyett 3500 forint/éj, és ebben a reggeli is benne van.
– Mit lehet tudni a meghívott vendégekről?
– A napokban derült ki egy fontos dolog: Németh Miklós volt miniszterelnök is jelen lesz a szimpóziumon. Nagyon örültünk, hogy elfogadta meghívásunkat, és jelenlétével hozzájárul ahhoz, hogy valóban autentikus forrásból hallhassunk mindarról, ami húsz évvel ezelőtt történt.
Nem kevésbé fontos azonban Oplatka András jelenléte, akinek tavaly jelent meg az Egy döntés története című könyve magyarul, idén pedig németül. A kötet a határnyitás körülményeit taglalja körültekintően és alaposan. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretne többet tudni a ’89-es eseményekről.
– Korábban szó volt arról, hogy a szervezőcsoportnak külföldi tagjai is vannak. Kik ők, és mi a szerepük?
– Igen, osztrák és bajor részről egyaránt komoly szervezés folyik: a bajor evangélikus egyházból Ulrich Zenker és Hans Jürgen Luibl segít ötletekkel, elképzelésekkel, osztrák részről pedig a pódiumbeszélgetés egyik szereplője, Hannelore Reiner egyházfőtanácsos, Manfred Koch szuperintendens és Solymár Mónika bécsi magyar lelkész is részt vesz a szervezésben.
Ausztriában elsősorban a szombat délutáni programokat készítik elő: a gyülekezetek saját maguk szerveznek koncerteket, kávézást, de az ő kezükben van a Fertő tavi hajózás szervezése is. Erre is lesz tehát lehetőségük azoknak, akik ellátogatnak Sopronba július első hétvégéjén.
– Az egyház hogyan támogatja a soproni szimpóziumot?
– Mind egyházunk, mind a bajor egyház jelentősen hozzájárul a szimpózium költségeihez: átvállaljuk a teljes útiköltséget, ha a buszos megoldást választják a résztvevők, a péntek esti és szombat déli étkezést, és azt gondolom, az olcsó szálláslehetőség is vonzó lehet. Mindezek mellett azonban az emlékezés, a közös istentisztelet és a találkozás öröme lehet a rendezvény egyik legfőbb célja a bajor, magyar és osztrák gyülekezeti tagok számára egyaránt.
O. I.
::Nyomtatható változat::
|