Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- A millenniumi emlékmű évfordulójára
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A millenniumi emlékmű évfordulójára
Nyolcvan esztendeje, 1929. május 26-án avatták fel a Hősök terén álló millenniumi emlékművet. Az építészeti és szobrászati szempontból is kiemelkedő alkotás az egyik legismertebb magyar műemlék, a hazánkba látogató turisták számára a főváros, az ország egyik legfontosabb turisztikai célpontja, kimondva-kimondatlanul – hungarikum. Művészeti vonatkozásai mellett története is érdekes, sorsa a korszak magyar történelmének visszatükröződése. Összeállításunkban az évforduló kapcsán néhány hozzá kapcsolódó érdekességet gyűjtöttünk csokorba.
Az emlékmű felállításáról az 1896-ban szentesített VIII. törvénycikk rendelkezett. Ugyanezen jogszabály szólt a Szépművészeti Múzeum létesítéséről, a várbéli Szent István-szobor, valamint az ország hét pontján millenniumi emlékoszlopok emeléséről. A trianoni döntés tragédiája, hogy ebből a hét városból öt – Munkács, Nyitra, a később Pozsonnyal egyesített Dévény, a jelenleg Belgrádhoz tartozó Zimony és Brassó – 1920-tól Magyarország határain kívülre került.
A millenniumi emlékmű építése még abban az esztendőben kezdetét vette Schickedanz Albert építész és Zala György szobrász vezetésével, majd az évtizedek során számtalan neves művésznek lehetőséget nyújtott egyes részletek elkészítésére. 1900-ban azonban – a párizsi világkiállításon nagydíjat szerző – Gábriel arkangyal szobor harminchat méteres oszlopa statikai problémák miatt megrepedt, lebontották, és egy esztendő múltán újjáépülve kerülhetett csak ismét a helyére.
A tizennégy királyszobor huszonkét esztendőn át, több hullámban készült el. Elsőként IV. Béla, Károly Róbert, Hunyadi Mátyás, a Habsburg-házi I. Ferdinánd és II. Lipót szobrát állították fel 1905-ben, majd az első világháborút és az ország konszolidációját követően utolsóként, 1927-ben az Anjou-házi Nagy Lajosét. A millenniumi emlékmű eredeti terveknek megfelelő utolsó elemeként az avatás évében foglalták el talapzatukat Árpád vezetésével a honfoglaló vezérek.
- május 1-jén, a Tanácsköztársaság időszakában – a főváros jelentős középületeihez hasonlóan – a Hősök tere is „vörös rongyokba öltözött”, hatalmas „Világ proletárjai, egyesüljetek!” felirattal, munkást és parasztot átölelő Marx-szoborral a korinthoszi oszlopot obeliszkké módosító installáció előtt. Az öt Habsburg uralkodót megszemélyesítő alkotást leemelték helyéről, Ferenc József szobrát összetörték. A királyok az 1920-as években kerülhettek vissza helyükre, Ferenc Józsefet Zala György 1929-ben újramintázta, öltözékét a Szent István-rend díszegyenruhájára cserélve.
A teret az 1930-as években parkosították, szökőkút és gazdag fajtaválasztékban pompázó növényzet tette a mainál sokkalta barátságosabbá és emberléptékűvé. 1938-ban a fővárosunkban rendezett nemzetközi eucharisztikus kongresszus fő eseményeként Eugenio Pacelli bíboros, a későbbi XII. Pius pápa misézett az eseményre alaposan átalakított téren.
A második világháborút követően az osztrák uralkodók újra nemkívánatos személyiségnek minősültek, végleg eltávolították az őket ábrázoló szobrokat. II. Lipót szobra még a harcokban elpusztult, a másik négy mű a Kiscelli Múzeum raktárába, majd Sülysápra került. A szerencse azonban forgandó, így Mária Terézia szépen felújítva már megtekinthető a Szépművészeti Múzeum aulájában, és hamarosan az épület előterében kapnak végleges helyet az oszlopcsarnokból száműzött királyok.
Helyükre az 1950-es években Hunyadi János mellé fejedelmek és Kossuth Lajos kormányzó kerültek. Bocskai István és Bethlen Gábor a közeli Kodály köröndről lett ideszállítva, kihasználva azt a szerencsés egybeesést, hogy méretük pontosan megegyezett a Hősök terei szobrokéval. A kompozíciók alatti domborművek is ennek megfelelően cserélődtek. Sőt a történelmi tényeket is megváltoztatni igyekvő diktatúra a „merjünk kicsik lenni” már akkor is létező elvének jegyében Könyves Kálmán alól eltávolíttatta a horvát–magyar perszonáluniót jelképező „Kálmán Magyarországhoz csatolja Dalmáciát” elnevezésű Zala György-alkotást, és helyére a politikailag korrektebbnek ítélt „Kálmán király eltiltja a boszorkányégetést” című relief került.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|