Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- Dinoszauruszok, fórumok, blogok
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Dinoszauruszok, fórumok, blogok
Többször hangzott már el Fabiny Tamásnak, az evangélikus egyház médiaügyekért felelős püspökének szájából, hogy Luther Márton, aki a maga korában rendkívül jól használta a könyvnyomtatás nyújtotta lehetőségeket, minden bizonnyal mai világunkban is hatékony információközlő eszközt használna: blogolna.
A gondolatot folytatva nyugodtan hozzátehetjük, hogy a reformátor ezenkívül Twittert is használna, Google Readeren osztaná meg a többi felhasználóval érdekes olvasmányait, és saját csoportot is létrehozna a Facebookon. Márton testvér ugyanis minden bizonnyal már évekkel ezelőtt elkezdett volna blogot vezetni, most a pörgősebb, közvetlenebb kommunikációs csatornákat részesítené előnyben.
Nem véletlen a cikk címében szereplő látszólagos kakukktojás. A dinoszauruszokkal kapcsolatban a legtöbb embernek az jut eszébe, hogy kihaltak – mint ahogyan a fórumok és a blogok is kihalóban lévő „jószágok”.
Ez nem azt jelenti, hogy ne lennének még ma is nagy látogatottságú fórumok, vagy ne születne naponta több ezer új blogbejegyzés, csupán az előbbiek jó pár éve, a webes naplók pedig manapság érték el azt a fázist, ahonnan már nincs hová növekedniük. A régi megoldások szép lassú lecsengéssel tovább működnek, de azt teljes nyugalommal elmondhatjuk, hogy aki eddig nem vezetett blogot, az már nem is fog. A most felnövekvő generáció ugyanis már más típusú webes médiumot választ magának. Mégpedig a fent leírtak közül.
Idén év elején indult újra a Csipetnyi Só (http://csipetnyiso.hu/) független evangélikus oldal, amelyik pár évvel ezelőtt igencsak népszerű volt lutheránus körökben. Akkori látogatottságáról és fórumának pezsgő teológiai vitáiról még ma is legendákat lehet hallani. A mostani helyzet ezzel szemben az, hogy az oldal fóruma fel sem pörgött igazán, havonta érkezik csak egy-egy új hozzászólás. Ezen persze lehet csodálkozni, de a web2.0 korában egy régi megoldás nem vezethet sikerre, kár is nosztalgiázni.
Az egyház központi hírportáljának (http://evangelikus.hu/) blogszekciója sem áll jobban. Bár az oldalak tetején ott található a link hozzájuk, valójában nem lehet találni egyetlen működő webes naplót sem, és már a rendszer ilyen kialakítása is elhibázottnak tekinthető, hiszen a felület nem ad eszközöket arra, hogy az evangélikus bloggerek saját oldalukat erre költöztessék át, az új tagok pedig nem itt kezdenek el naplót vezetni, amikor a magyar blogszolgáltatók mindegyike jobb eszközöket kínál ehhez. Gyorsan le kell tudnunk vonni a következtetést: ha Luther blogot vezetne, akkor azt valószínűleg nem egyházának portálján tenné. Le kellene számolni az olyan alibifunkciókkal is, mint a vendégkönyv, amelyre fél év alatt láthatóan egyetlenegy bejegyzés sem érkezett.
A myLuther közösségi oldal (http://myluther.hu/) sikere is viszonylagos. Mert hiába az elképesztően nagy aktivitás, ha maga az oldal csak kevés látogatót tudott tartósan megszerezni magának. Mindenesetre itt már jelen vannak azok a fiatalok, akik majd egy évtized múlva fenntartói lesznek az egyháznak, és őket egyre kevésbé lehet elérni más médiumon keresztül. A tévéreklámok készítői vannak most a legnagyobb bajban, számukra ugyanis a huszonöt év alatti közönség nagy része elérhetetlenné vált az esti főműsoridőben, ezek a fiatalok ugyanis abban az időben inkább a világhálón szörfölnek. Balszerencsénkre csak elhanyagolható részük tér be evangélikus közösségi oldalra.
Nem jelenhet meg az egyház egyfajta internetes szolgáltatóként. Hiába nyújt blogszolgáltatást, nem lesznek új evangélikus bloggerei. Hiába lesz új fóruma, nem fog rajta elmélyült vita folyni. Hiába van a myLuther, ha a fiatalok a nagy közösségi oldalakat részesítik előnyben a kicsi tematizálttal szemben. Mert egyre kevésbé lehet embereket magunkhoz húzni.
Ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor a mondás szerint nekünk kell lépnünk és eljuttatnunk az igei üzenetet azokra a helyekre, ahol az emberek vannak. Az egyháznak jelen kell lennie a közösségi oldalakon, és használatba kell vennie a legmodernebb webes megoldásokat.
Az Evangélikus Élet április vége óta működteti Napi ige szolgáltatását hazánk legnagyobb közösségi hálózata, a négymillió taggal rendelkező IWIW oldalán belül. Az alkalmazás nem tesz egyebet, mint hogy a lapunk utolsó oldalán lévő bibliai igéket és a hozzájuk írt magyarázatokat jeleníti meg a látogató profiloldalán, illetve az alkalmazás saját oldalán. A közvetlen misszión túl pedig ez még plusz látogatókat is jelent a lap számára, ugyanis az eddigi mintegy négyezer telepítő egynegyede az Evangélikus Élet on-line felületére is ellátogatott.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|