Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- Szeretetre és bátorításra van szükség
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Szeretetre és bátorításra van szükség
Jézus beszélt a vigasztaló Szentlélek eljöveteléről. Pünkösd közeledtével jó elgondolkodni azon, mi vajon mennyire vagyunk vigasztalók, bátorítók. Nincs olyan ember, aki ne szeretne kivirágozni, gyümölcsöt teremni, értéket teremteni. Miért van mégis annyi megkeseredett és fájdalmat okozó embertársunk?
A másikból a szeretetet nem lehet kipofozni, a jót csak jósággal lehet előhívni. Jézus előttünk jár ezen az úton, például odamegy a gadarai ördöngöshöz, beszélgetni kezd vele, mire az megnyugszik, és szolgálni szeretné őt. Jézus erre azt mondja: nagyszerű, menj el, és mondd el másoknak, mennyire szeret téged Isten!
Sok mindent kérünk Istentől: küldj olyan politikusokat, mint Széchenyi István volt; gyógyszert, amely gyógyítja a rákot; Kós Károlyokat, akik fenntartható, szép házakat építenek; közgazdászokat, akik megmutatják, hogyan tovább… Isten meghallgatja a kéréseket, és gyermekbőrbe csomagolva küldi el nekünk a választ. De vajon van-e türelmünk ezeket az ajándékokat kicsomagolni?
Ha kóbor kutya jön velünk szemben az úton, megtehetjük, hogy belerúgunk, mire ő megpróbálja elkapni a bokánkat; vagy szépen szólunk hozzá, és megkínáljuk egy kenyérhéjjal, mire elkezdi csóválni a farkát, és hazakísér. Hogy abból a kutyából mi „jön ki”, vicsorgó fenevad vagy jó barát, legtöbbször tőlünk függ. Mint ahogy az is, mit hozunk ki a másik emberből. Ha valaki panaszkodik, milyen felesége van, abban azért kicsit ő is hibás, nem? Próbálja meg kihozni belőle azt a tündérkét, akit oltár elé vezetett! Nem szidásra van szükségünk, hanem biztatásra!
Amikor a bábban megérik a pillangó teste, és elérkezik a születés ideje, akkor az megpróbálja lenyomni magáról a bábhéjat. Ha a tudósok egy szikével segítenek neki, hogy ne kínlódjon annyit, akkor a pillangónak nem nyílnak ki a szárnyai. Ha megkíméljük a születés kínjaitól, akkor nem pillangó lesz belőle, hanem csak valami torzó. Így van ez velünk is. Szükségünk van az erőfeszítésre, arra, hogy a feladatainkat ne oldják meg helyettünk, de ha kell, bátorítsanak, segítsenek.
Nem jó, ha például valakinek, aki gyerekkorában arról álmodozik, hogy tanár lesz, a szülei azt mondják: a tanár nem keres jól, nincs is megbecsülve, legyél közgazdász! Vagy ha szeretsz egy fiút, akkor hiába mondja anyukád, hogy az a másik jobb parti! Az kompromisszum lenne, igaz? Hallgass a szívedre! Ha érzed, Isten mit rendelt ki neked, merd megtenni!
Nem arra van szükségünk, hogy azt mondják, ne sírjunk, hanem arra, hogy gyöngéden átöleljenek. Mert mindannyian erre vágyunk, csak nem merjük kimondani, hogy – József Attila szavaival – „úgy kell a boldogság, / mint egy falat kenyér”.
Böjte Csaba, az „árvák atyja”, a közel ötven helyen ezernyolcszáz gyermeket nevelő Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője május 12-én a pestszentlőrinci evangélikus templomban tartott Lőrinci Értelmiségi Teaház vendége volt. A fenti gondolatok ott hangoztak el (képünkön).
(A hangfelvétel letölthető az internetről: http://pestlorinc.lutheran.hu)
Hulej Enikő
::Nyomtatható változat::
|