Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- Ami a császáré – az adófizetésről
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Ami a császáré – az adófizetésről
A kormányok világszerte elvárják minden állampolgártól, hogy adóbevallást készítsen az előző évi bevételeiről és kiadásairól. Mindig vannak azonban olyanok, akik a magas adók kifizetését virtuális haramiák segítségével igyekeznek elkerülni, alacsonyabb bevételt és nagyobb kiadást feltüntetve.
Ismerünk is egy ilyen vállalkozót, aki banki hitelt igényelt a vállalkozása számára. Amikor a banki ügyintézőnek átadta az adóigazolását, megjegyezte: „Gondolom, azért nem az adóbevallásomban szereplő jövedelmem alapján fogják elbírálni a hitelkérelmemet.” „Miért is?” – kérdezte a banki alkalmazott. „Hát azért – így a vállalkozó –, mert többnyire készpénzben intézem az üzleti ügyeimet, ha érti, mire gondolok. Jóval többet keresek, mint amennyi az adóbevallásomban szerepel.” A banki alkalmazott elhűlve így morfondírozott: „Ha az adóhatóság nem bízhat meg Önben, tisztelt vállalkozó, miért bíznék én?”
Senkinek nem öröm az adófizetés, és jogunkban áll a törvény adta kereteken belül a lehető legkisebb adót fizetni. Miért akarna bárki is több adót fizetni, mint amennyit muszáj? Ugyanakkor nem igazolható, ha valaki olyan módon csökkenti adófizetési kötelezettségeit, hogy a valóságosnál kevesebb bevételt vall be. Még akkor sem, ha az adózási rendszer túlzott és igazságtalan.
A názáreti Jézus két alkalommal szólt adóügyekről a Bibliában. Egyszer a szülőföldjén odamentek hozzá, hogy beszedjék tőle a „templomi adót”. Mivel polgár volt, nem lett volna kötelessége fizetni, mégis a fizetésre biztatta a követőit (Mt 17,24–27). Egy másik alkalommal ellenségei kémeket küldtek hozzá, hogy császárellenességet bizonyíthassanak rá. Az adófizetéssel kapcsolatban próbálták sarokba szorítani. Jézus így válaszolt: „Adjátok meg a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené.” (Lk 20,25)
A társadalmi igazságtalanság elleni küzdelem, az adózás terén is, minden állampolgár kötelessége. A változás azonban hosszú, akár többgenerációnyi időbe is kerülhet. A „császárral” való szembesülés így napi valóság, miközben minden tőlünk telhetőt megteszünk a változásért.
Néhány javaslat.
Vegyen igénybe szakszerű tanácsadást és segítséget. Bonyolult adózási kérdésekben kérje ki képzett szakemberek tanácsát; olyat keressen, akit nemcsak a végeredmény érdekel, hanem elkötelezett a törvényes és etikus magatartás mellett. Ő lesz a megfelelő ember arra, hogy legális megoldást találjon adózási problémáinkra.
Ne mentegetőzzön azzal, hogy „mindenki ezt csinálja”. Adózási kérdésekben gyakori téves vélemény: „A nép hangja Isten hangja”, vagy „Nem jó dolog, de mindenki ezt csinálja”. A mindenkire való hivatkozás még akkor sem mentség, ha tényleg a többség megszokott gyakorlatáról van szó.
Bízzon meg Isten közbelépésében. Szeretünk a vállalkozásunkra tulajdonosként gondolni, pedig a Biblia szerint csak menedzserei vagyunk. A tulajdonos Isten, aki elvárja, hogy az ő elveit és értékrendjét kövessük még akkor is, ha ezzel pillanatnyi anyagi vagy személyes előnyökről kell lemondanunk.
Pál a Római levélben (13,5–6) mondja: „…engedelmeskedni kell nemcsak a harag miatt, hanem a lelkiismeret miatt is. Hiszen adót is azért fizettek, mert ők Isten szolgái…”
Az üzleti életben sokan tapasztalunk időnként igazságtalanságot. Van, amikor egy közhivatal nehezíti meg az életünket, máskor pedig a belső rendelkezések tűnnek értelmetlennek vagy igazságtalannak. Piaci körülmények között az a feladatunk, hogy tartsuk tiszteletben a hatóságokat, melyeket Isten helyezett fölénk, ugyanakkor lépjünk fel az igazságtalanság ellen.
J. Sergio Fortes és Rick Boxx (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|