Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 21
- Politizált-e Jézus?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Politizált-e Jézus?
Időszerű éppen most felvetni a kérdést, amikor társadalmi életünk mélypontján mi, keresztények keressük az utat. Mit tehetünk szekularizált társadalmi viszonyaink között jó lelkiismerettel azért, hogy a válságos időszak minél gyorsabban és minél kisebb kárral elmúljon? Mit tehetünk népünk, nemzetünk, jövőnk jobbítása érdekében – jézusi szellemben?
A kérdés tehát komoly és sürgető. Jézus személyének megítélését nemcsak a saját korában, de most is a sokértelműség jellemezi. Úgy tűnik, mindenki annak látja Jézust, aminek akarja, ami megfelel szándékának, beállítottságának. De milyen az igazi „közéleti” Jézus? Vehetünk-e példát róla a közéletiség síkján is?
Való igaz, hogy az evangélisták nem a politika nézőpontjából fogalmazzák meg Jézusról szóló híradásaikat. Viszont éppen ezért feltűnő a hit és a közéletiség kölcsönhatásainak, találkozási pontjainak gyakorisága. Így nyílik lehetőség arra, hogy megrajzoljuk Jézus politikai, közéleti „arcélét”.
Izrael társadalmi berendezkedése
Izrael eredeti államformája teokrácia. Ez felelt meg a letelepedett és egységes nemzetté formálódó Izrael önértelmezésének, miszerint a nép egyetlen társadalmi, ugyanakkor egyetlen vallási közösség is. A politika és a vallás hatóköre tehát teljesen egybeesett, és mindkét vonatkozásban Jahve az Úr. A nemzet alkotmánya a Tízparancsolat (Dekalógus, Tóra) azzal a tudattal, hogy nem Izrael népe alkotta meg, hanem a szabadító, szövetséges Isten, akinek tekintélye felette áll a produktum, a szöveg tekintélyének. Erre utal a Tízparancsolat bevezetője (2Móz 20,2–3; 5Móz 5,6–7) és Izrael himnusza, a Söma (5Móz 6,4–5).
Isten a maga uralmát három hatalmi ágon gyakorolta. Az első hatalmi ág a Dávid házából származó dinasztikus király, aki a társadalmi életet szervezte, de nem volt joga átnyúlni a vallás területére. A második hatalmi ág az Áron házából származó főpap, aki a lévita papsággal az egyetlen legitim központhoz (szent sátor, majd a jeruzsálemi templom) szervezte a kultuszt, de akinek nem volt joga „átnyúlni” a társadalom politikai szervezésébe. A harmadik hatalmi ág az Isten Lelke által megragadott és elhívott prófétaság. Ez hit-erkölcsi felügyeletet gyakorolt a király és a főpap felett egyaránt, hiszen az élő Isten a próféták szolgálatán keresztül fejtette ki politikakritikai és egyházkritikai tevékenységét.
Ez a teokratikus berendezkedés csupán Dávid király uralkodása alatt működött gördülékenyen. Fiának, Salamonnak az uralkodása után az állami berendezkedést széttörte a belpolitikai válság, az ország kettészakadása. Később világpolitikai események adták meg a kegyelemdöfést. Északon az asszír bekebelezéssel, délen pedig a babilóniai fogsággal Izrael állami léte megszűnt. A fogságból való hazatérés után a restaurációs törekvéseket a szeleukida, majd a római uralom törte derékba.
Jézus születése idején a teokrácia feltételei már régóta nincsenek meg. A király nem dávidita uralkodó, hanem idegen, a római érdekeket kiszolgáló Heródes. Vagyis a király illegitim. A főpap sem áronita. A papi és főpapi méltóság korrupcióval vásárolható tisztségek. A papság is illegitim. A prófétaság pedig több száz éve megszűnt. A követelményrendszerből csupán egyetlen elem maradt meg, az i. e. 164-ben újraszentelt jeruzsálemi templom, de már nincs benne az Isten jelenlétét és uralmát jelképező frigyláda.
A vallási megosztottságot jelzi, hogy az ország középső területén élő samaritánusok a Garazim hegyen korábban konkurens szándékkal épült illegitim templom köré szervezik a kultuszt (szent iratuk kizárólag Mózes öt könyve). Jézus önálló működése idejére az ország megosztottsága politikai téren is nőtt. Júdeában Pilátus, az antiszemita római prokurátor gyakorolja a politikai hatalmat, Galileában pedig Heródes Antipas.
A teokrácia pillérei a történelem viharaiban kidőltek. Ennek következménye lett a hitélet ellaposodása, az erkölcs lazulása, a közgondolkodás, a szellemi élet tompulása, a gazdaság és a társadalom eltorzulása, a politika elbizonytalanodása,valamint a hamis jövőkép. A judaizmus szellemi erőterében a törvény betűje Jahve személyétől függetlenedett, és abszolút tekintéllyé lépett elő.
Keresztelő János váratlan prófétai fellépése csupán egy felvillanás volt arra a lehetőségre, hogy a nép hit-erkölcsi értelemben megújuljon. A küldetéséből fakadó első, az uralkodó személyét is érintő kritikai megnyilvánulása a halálát okozta.
A teokratikus berendezkedés emléke, vágya és illúziója azonban megmaradt. A politikai elbizonytalanodás jele a szadduceusi kozmopolitizmus, a farizeusi tórafanatizmus, a qumráni „emigráció”, valamint az, hogy a zelótamozgalom pragmatikus politikai programjává tette a teokrácia visszaállítását. A szabadságharc, a függetlenség vezet majd el a tökéletes teokráciához, a messiási királysághoz – gondolták. A politikai messiási váradalmak – éppen Jézus személyével kapcsolatban – a végsőkig felfokozódtak.
Jézus történelmi és politikai
horizontja
Jézus személyének és ügyének politikai súlyát előrevetítette az a tény, hogy az ő születése és puszta léte óriási politikai hullámot gerjesztett. Pedig még semmit nem mondott, és még semmit nem tett. A korabeli csillagászat által tudományosan előrejelzett és nyilvántartott csillagjelenség – a keleti és nyugati asztrológiai kód eltérése miatt – a birodalmon belüli politikai reménységet polarizálta. A kérdés ez volt: mit jelez előre a csillagjelenség? Augustus császár uralkodásának fénykorát vagy Palesztinában új világuralkodó születését? Mivel Palesztinában az utóbbi reménység volt erősebb, Nagy Heródes nem riadt vissza a betlehemi gyermekgyilkosságtól mint markáns politikai megoldástól (Mt 2).
Vajon tájékozott volt-e Jézus történelmi és politikai kérdésekben? Ne feledjük, az Ószövetség Izrael népének történelemkönyve is! A kicsi országban senki, így Jézus sem tehetett szinte egy lépést sem úgy, hogy a távoli és közeli történelemnek ezernyi mementója ne szegélyezte volna útját.
Jézusnak jelene történelmi és politikai viszonyaira is szinte naprakész rálátása volt.
Názáret hegyi falucskájától északra csupán öt-hat kilométer távolságra – két fontos hadi út kereszteződésében – helyezkedett el Sepporis városa. Ennek lakosságát i. e. 4-ben lázadás miatt rabszolgaságra adták, és a várost felégették. Az újjáépítés után római katonai kolónia lett, ahová futárok útján az egész birodalom hírei gyorsan eljutottak. Itt kerültek forgalomba a friss történelmi és politikai eseményeket dokumentáló új pénzérmék is. Jézus gyermekkorától kezdve számtalanszor bejárta ezt a várost, és számtalanszor vásárolt is a piacain.
Jézus tehát tudta, hogy mi történik a világban, az országban, a fejekben és a szívekben. És azt is, hogy ebben az állami berendezkedésben egyetlen rabbi sem tud úgy tanítani vagy cselekedni, hogy az ne lenne egyben politikai üzenet is. Jézus is tisztában volt saját szavai és tettei politikai következményeivel, és tudatosan és felelősen vállalta őket. Felelős magatartását mutatja a kapernaumi krízis. Kapernaumot a nagytanács „eltévelyített város”-nak (lásd az eretneküldözésre vonatkozó vallástörvényi szankciókat) akarta nyilvánítani (Mk 3,20–27). A katasztrófa elkerülése érdekében Jézus áthelyezte szolgálatát Názáretbe. A tőle való tömeges elpártolás által városa megmenekült a katasztrófától.
Politikai vetületű tanítások
és események
A közélet, a közgondolkodás ethosza
és kritikája
A piacon játszó gyerekek példázata (Lk 7,31–35) a kortárs zsidóság érzéketlenségének, beteges szellemi retardáltságának kritikája. A nép képtelen észrevenni a kegyelmi történéseket, az Isten által felkínált megújulási lehetőségeket. Ez a beszéd – a politika nyelvén szólva – az ultrakonzervativizmus bírálata.
A bevádolt sáfár példázatának (Lk 16,1–8) képanyaga leszámolás azzal a világtól, társadalomtól, felebaráttól elhatárolódó, passzív „extrakegyességgel”, amelynek egyetlen célja saját vélt szentségének megóvása. A tenni akarás a jövő érdekében, még ha tévedéssel és botlással jár is, többet ér a „szent passzivitásnál”, a „struccpolitikánál”. Ez a példázat az aktivitásra, a szolgálat körének kitágítására, a közösség iránti felelősségre, az élet vérkeringésébe való bekapcsolódásra, a közéleti aktivitás szükségességére utal (a „világosság fiai” a Qumrán-közösség önmegjelölése).
A templomtisztítás (Jn 2,13–19) a vezetők fokozott erkölcsi felelősségére hívja fel a figyelmet.
Az esemény történeti hátterében ott áll, hogy Pilátus az ivóvízhálózat kiépítését a templom kincseiből finanszírozta. A papság a kieső vagyon pótlását az Annás-csarnok bérbeadásával próbálta megoldani. Annás fiainak züllése, korrumpálódása üzletivé tette a vallási életet, s azon keresztül megrontotta az egyéni kegyességet, végső soron a közerkölcsöt, és demoralizálta a társadalmat.
A gazdasági élet ethosza és kritikája
A bolond gazdag példázatának (Lk 12,16–21) képanyagán átsüt az a tapasztalat, hogy milyen káros a spekulatív módon, munka nélkül való gyors meggazdagodás szándéka.
A gazdag ember ugyanis visszatartja terményének piacra adását egészen addig, amíg a legnagyobb profittal tudja eladni (aszály). A visszatartás miatt kényszerül újabb és újabb csűrt építeni. Ez a magatartás a szociális olló szétnyílását eredményezi a társadalomban. Jézus kritikus szavainak gazdaságpolitikai és szociálpolitikai aktualitása is van.
A szőlőmunkások megfogadásáról szóló példázat (Mt 20,1–16) képanyaga a munkanélküliség lelki-mentális és társadalmi veszélyére hívja fel a figyelmet. (A példázat rabbinista kontraverziójának hátterén Jézus üzenete még plasztikusabbá válik.) Történeti háttérként ott áll az tény, hogy a templom renoválásának befejeztével 18 000 ember vált munkanélkülivé. A példázat kimondja azt az igazságot, hogy az ember értékét nem a munkateljesítménye határozza meg. A munkanélküliség leküzdésének fontossága a rövid távú gazdasági racionalitást is felülírja.
A talentumokról szóló példázat (Mt 25,14–30) képanyaga munkaetikáról beszél, figyelmeztet a lustaság veszélyeire.
Kritika a társadalmi kirekesztés
és diszkrimináció ellen
Nagyon tanulságosak Jézusnak a samaritánusokkal kapcsolatos gondolatai és tettei. Az irgalmas samaritánus példázatán átüt az a kritika, amellyel Jézus a kortárs zsidóság érzéketlenségét, irgalmatlanságát és az ezt indokolni akaró, felmentést adó hamis magyarázkodást célozza meg, hogy tudniillik Isten szolgálata előbbre való az ember szolgálatánál (lásd Lk 10,30–36).
A példázat üzenetének aktualitását támasztja alá az a történet, amelyben a tíz meggyógyított bélpoklos közül csupán egyetlen ember, egy samaritánus fejezte ki háláját (Lk 17,12–19). János evangéliuma pedig részletesen tudósít arról, hogy Jézus – a kortárs rabbikkal ellentétben – szoros kapcsolatot vett fel a samaritánusokkal (Jn 4). A kirekesztő zsidó gondolkodással szemben ezek az elemek a társadalmi integráció irányában hatnak, és annak elősegítő, szép példái.
A gazdag és Lázár példázatának (Lk 16,19–31) képanyaga annak a hamis teológiával (viszonzástan) alátámasztott gondolkodásmódnak a leleplezése, amely a kegyesség látszatába öltözve a szolidaritás és a szociális érzékenység szükségtelenségét kívánja igazolni. Így – Isten nevével visszaélve – a társadalom rétegződését, sőt kasztosodását segíti elő. A példázat erős társadalompolitikai kritika.
A nagy vacsora példázatának (Lk 14,15–24) képanyaga ugyancsak a társadalmi kirekesztés és diszkrimináció ellen szól.
Máté elhívása (Mt 9,9–13) és a Zákeussal való közösségvállalás (Lk 19,1–10) a társadalmi diszkriminációt bíráló pozitív példaadás.
Az alkotmány- és törvényértelmezés
kritikája
Az istenuralom (mennyek országa) megvalósulásáról és természetéről szóló példázatok (Mt 13 és Mk 4) Izrael népének alkotmányával, a Tízparancsolattal és az abból származtatott törvényekkel vannak összefüggésben. Izrael az Istent jogi fogalmakkal képzelte el. Isten adta a Tízparancsolatot, tehát ő „elméleti jogász”; ő „bíró”, aki őrködik a törvényesség felett; ő „ügyész”, aki felszínre hozza a jogsértéseket; ő „hóhér”, aki végrehajtja a jogos ítéleteket az emberek keze által (például megkövezés). Isten uralma jogilag determinált. Ott uralkodik Isten, ahol a törvény érvényre jut.
Jézus ezt az értelmezést mindenestül elveti. Ő a Dekalógust nem jogi iratnak, hanem erkölcsi útmutatásnak, a társadalom egésze számára adott parainézisnek értelmezi. (A törvény mindig szenvtelen, a parainézisből pedig mindig a felelős szeretet sugárzik.) A Dekalógus alkotója nem jogász, hanem Atya, aki életadó, és gyermekeit az életre neveli. Így érthető a példázatoknak a mindennapi élet tapasztalataiból vett „életes” képanyaga (mustármag, magától növekedő vetés és így tovább). Ezek demonstratívan kerülik a jogi elemeket.
Azzal, hogy Jézus visszaköveteli a törvény eredeti szellemét, a szeretetet, kibékíthetetlen ellentétbe kerül Izrael vezetőivel. Tanításának summája: az Istenhez fűződő kapcsolat előbbre való a törvény betűjéhez való kapcsolatnál. Tulajdonképpen alkotmányértelmezési kritikával van dolgunk.
A házasságtörő asszony története a kétféle alkotmányértelmezés antagonizmusát jeleníti meg (Jn 8,1–11).
Elsődlegesen politikai indíttatású beszédek és események
Jézus belpolitikai kritikája
János evangéliumának 10. fejezetében olvashatjuk Jézus legkeményebb harci beszédét. Ez a beszéd mind műfaját, mind képanyagát, mind pedig tartalmát illetően összecseng az ószövetségi próféták üzenetével. Izrael prófétái szimbolikus pásztorpolémiában hirdették meg Isten ítéletes üzenetét koruk hűtlen pásztoraihoz. A politikai vezetőhöz Ezékiel (Ez 34,1–10), a vallási vezetőhöz Zakariás (Zak 11,1–17). Mert Izrael politikai és vallási vezetői pásztorkodásra kapják megbízatásukat Istentől. Feladatuk a védelem és a „legeltetés”.
Jézus ezt a prófétai hagyományt folytatja, és korának vezetőihez szól a szimbolika nyelvén. Pilátus farkas és tolvaj, aki árt a nyájnak; Kajafás béres, aki nem védi meg a nyájat, gyáván elfut a veszély láttán. Legeltetés helyett karámba zárva tartja a nyájat. Mindez azért van, mert Kajafás nem az ajtón megy be a karámba, azaz hatalma nem legitim. Kontrasztot képez ez a jellemzés Jézus önjellemzésével. Ő a jó pásztor, aki életét adja a nyájért, aki az ajtón megy be, sőt maga az „ajtó”, hogy legelőre vigye nyáját. Az ő küldetése legitim (vö. Ez 34,11–31). Ez a beszéd a legélesebb belpolitikai támadás.
Jézusnak elítélő véleménye volt kora belpolitikai hatalmasairól. Heródes Antipas despota, aki azt tesz, amit csak akar, de nem uralkodik, azaz nem pásztorkodik (Mt 17,12–13). Ő rókajellemű, benne a ravaszság és a gyávaság keveredik (Lk 13,31–33).
Jézusnak az adózással kapcsolatos provokatív kérdésre adott válasza támadás a császárkultusz ellen (Mt 22,16). Értelme ez: a császárnak jár az adó, de nem jár a pénzérméken olvasható titulus („áldásosztó”, „irgalmas”, „üdvözítő”, „imádatra méltó”, „nyilvánvaló isten” s a többi). A titulus csak Istent illeti meg.
Jézus politikai jövőképe
A pálmavasárnapi bevonulásra szervezett politikai demonstrációra Jézus ellendemonstrációval válaszolt (Jn 12,12–15). Felült a szamár hátára. Ezzel nyilvánvalóvá tette, hogy elítéli a militáns politikai messianizmust (a pálma Izrael heraldikai jelképe). Helyette az istenuralom békés programját hirdette meg.
Jézus – talán egyedül hazájában – veszélyesnek tartotta az állami teokrácia restaurációját és a politikai messianizmus útját. Aggálya beigazolódott, Izrael nemzeti léte megszűnt. A 70-ben bekövetkező nemzeti tragédiát profetikusan előre jelezte (Mt 24,15–22). Kő kövön nem marad – mondta (Mt 24,2). Dániel könyvére hivatkozva adott útmutatást. Ezt az iratot Izrael vallási vezetői korábban indexre tették, olvasását tiltották, mert a messiás kiirtásáról is jövendöl (Dán 9,26). Jézus voltaképpen egy szamizdatra utalva figyelmeztette tanítványait arra, hogy ne keressenek menedéket a templomban, hanem még az ostrom előtt hagyják el a várost. Aki hallgatott szavára, az nem esett a mészárlás áldozatául. Erről Josephus Flavius ír.
Konklúzió
Politizált-e Jézus? A választ megkaptuk. Igen! De hogyan foglalhatjuk össze politikai terminológiával az ő programját? Talán így: Jézus Isten uralmát függetlenítette a társadalmi-politikai berendezkedéstől.
Bármilyen társadalmi rendszerben megvalósulhat, mert a teokrácia szívügy. Az Istent befogadó szívekben valósul meg. Csak a Lélek által belsőleg vezérelt emberek képesek igazi közösséget és társadalmi kohéziót kialakítani. Másrészt Jézus megélte a teremtett ember édentől érvényes e világi küldetését: őrizd és műveld a kertet! Ez a közéletiség jézusi indítéka.
Vajon melyek a jellemzői az ő közéletiségének? Jézus tisztánlátása abból adódott, hogy igényelte a valóság megismerését. A közéleti véleményformálást az emberi, a közösségi élet méltóságához illő tényezőnek tartotta. Kritikai véleményeit bátran, egyértelműen kinyilvánította. Soha nem önös érdekből, hanem népe érdekében emelt szót. Minden csoportosulástól távol tartotta magát, véleményének autonómiáját megőrizte. Elvetette az erőszakot. Benne a közéleti véleményformáláskor is Isten Lelke munkálkodott.
Mindent egybevetve Jézus hazájának és nemzetének politikai értelemben is legélesebben látó, aktív fia volt.
Mit mondhatnék én ezek után a kedves Olvasónak? Talán ezt: ha az ember a bukás fája után a „gyógyulás fáját”, a keresztet is megérinthette, nos, akkor az ősi parancs számára megkérdőjelezhetetlen, felelős programmá nemesedik. Jézus lábnyomába lépve bátran őrizd és műveld a kertet!
Lázár Attila
::Nyomtatható változat::
|