Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 25 - Ket­tős ju­bi­le­um Mó­richi­dán

Ket­tős ju­bi­le­um Mó­richi­dán

Ket­tős ju­bi­le­u­m alkalmából gyűltek össze az el­múlt hét szom­bat­ján a mó­ric­hi­dai gyü­le­ke­zet­ben: ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­ten ad­tak há­lát a hí­vek két­száz­húsz éves temp­lo­mu­kért, és kö­szön­töt­ték Ko­vács Mi­hályt, a gyü­le­ke­zet kán­to­rát ab­ból az al­ka­lom­ból, hogy hat­van éve vég­zi szol­gá­la­tát az is­ten­tisz­te­le­te­ken és te­me­té­se­ken. Az ün­ne­pi együttléten Kiss Mik­lós, a Győr-Mo­so­ni Egy­ház­me­gye es­pe­re­se hir­det­te Is­ten igé­jét. A li­tur­gi­ai szol­gá­lat­ban Kar­dos Zsu­zsan­na, a gyü­le­ke­zet lel­kész­nő­je volt a se­gít­sé­gé­re. A jubileumi eseményre el­jöt­tek az egyházközség két ko­ráb­bi lel­kész­ének, Ge­ren­csér Zsig­mond­nak és Sá­ghy Je­nő­nek a le­szár­ma­zot­tai is.

A mó­ric­hi­dai hí­vek el­ső temp­lo­mu­kat ha­ma­ro­san a re­for­má­ció után fel­épí­tet­ték, ám ez az 1670-es évek­ben – a fa­lu­val együtt – el­pusz­tult. Ké­sőbb új­já­épí­tet­ték a te­le­pü­lést, ve­le együtt pe­dig a lel­kész­la­kást is. Amíg nem épült fel a pré­di­ká­tor há­za, ad­dig a gyü­le­ke­zet tag­jai egy paj­tá­ban gyűl­tek össze is­ten­tisz­te­let­re.

Ez­után ne­héz idő­szak kö­vet­ke­zett a gyü­le­ke­zet szá­má­ra, hi­szen lel­ké­szü­ket el­űz­ték, majd az őt kö­ve­tő lel­ki­pász­tort bör­tön­be ve­tet­ték. Több mint száz éven át nem volt sem lel­ké­szük, sem ta­ní­tó­juk a mó­ric­hi­da­i­ak­nak. A szom­szé­dos Tét köz­ség lett a hí­vek tá­mo­ga­tó­ja, egé­szen 1785-ig oda jár­tak is­ten­tisz­te­let­re. Vé­gül 1789-ben kap­ták meg az en­ge­délyt, hogy temp­lom épül­hes­sen Mó­richi­dán.

Az ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­ten Kiss Mik­lós a meg­hí­vón sze­rep­lő igé­ről pré­di­kált: „Vi­gad­ja­tok az Úr­ban, ti iga­zak! Éne­kel­je­tek ne­ki új éne­ket, szé­pen zeng­je­nek hang­sze­re­i­tek!” (Zsolt 33,1a.3).

Az ige­hir­de­tés után, a be­fe­je­ző ol­tá­ri szol­gá­lat ke­re­té­ben ke­rült sor Ko­vács Mi­hály kán­tor kö­szön­té­sé­re. Kar­dos Zsu­zsan­na egy bib­li­ai igé­vel ál­dot­ta meg őt, majd a gyü­le­ke­zet ré­szé­ről Ihász Ká­roly fel­ügye­lő és Pir­ka Ve­ro­ni­ka, az egy­ház­köz­ség má­sik kán­to­ra kí­ván­ta éle­té­re és szol­gá­la­tá­ra Is­ten ál­dá­sát (képünkön).

Kö­szön­töt­te a nyolc­van­hat éves kán­tort Sza­bó And­rás es­pe­res mint a gyü­le­ke­zet ko­ráb­bi lel­ké­sze, Sá­ghy And­rás mint a gyü­le­ke­zet ko­ráb­bi lel­ké­szé­nek fia és Ihász Lász­ló pol­gár­mes­ter. Az ál­dás­kí­vá­ná­so­kat Ko­vács Csil­la, az ün­ne­pelt lá­nya kö­szön­te meg.

A ket­tős ju­bi­le­um­ra em­lé­ke­ző ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­tet a mó­ric­hi­dai gyü­le­ke­zet ének­ka­rá­nak, il­let­ve a győ­ri Liszt Fe­renc Ze­ne­is­ko­la fu­vo­la­kó­ru­sá­nak és Ma­ros­né Ko­vács Tün­de ta­nár­nő­nek a szol­gá­la­ta tet­te még ün­ne­pé­lye­seb­bé.

K. M.

Ho­gyan le­gyünk gaz­da­gok a gaz­da­sá­gi vál­ság ide­jén?
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Gaudiopolis 2009
Ket­tős ju­bi­le­um Mó­richi­dán
Hat­van év az or­go­ná­nál
Ég­ígé­rő ünnep
Het­ven éve beszédes monori kö­vek
A monori templom a ha­rang­ku­ta­tó sze­mé­vel
Bő­vült Tót­kom­ló­son a sze­re­tet­szol­gá­lat
Al­só­sági tanévzárás
„Ser­kenj fel, aki alu­szol!”
Kö­zös pres­bi­te­ri
Egy ol­da­lon, egy kéz­ben
A Nyu­ga­ti (Du­nán­tú­li) Egy­ház­ke­rü­let
Az írás­ma­gya­rá­zat dip­ti­chon­ja