Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- Bemutatkozik a Surdi Evangélikus Egyházközség
Evangélikusok
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Hozzászólás a cikkhez
Bemutatkozik a Surdi Evangélikus Egyházközség
A gyülekezet története több mint négyszáz évre nyúlik vissza, hiszen 1600-ban már állt az első, fából készült templom, leírások szerint „míves belsővel”. Első ismert lelkészük Muraközi Miklós, aki 1625-től végezte itt szolgálatát. A török itt is nagy pusztítást végzett, de uralma idején is tisztán hangzott az ige, s azután gyakran újult a templom és iskola, lelkészlakás és tanítólakás egyaránt. A türelmi rendelet után Surd artikuláris gyülekezet lett, így a környék falvaiban élő evangélikusok központjává vált.
Egyetlen lelkészt emelünk ki az itt működő lelkészek, esperesek és püspökök sorából: Kuzmics Istvánt, aki 1755-től 1779-ig szolgált igével, szentségekkel Surdon, Nemespátróban, Porrogon, Szentpálon, Gyékényesen, Légrádon, Rajkon és Kerecsenyben is. E tudós prédikátor itteni szolgálata mellett vend nyelvre fordította az Újszövetséget, s katekizmust, ábécéskönyvet írt, énekkönyvet kezdett. Legrégebbi anyakönyveink – 1755-től 79-ig – az ő keze írását és szerteágazó munkáját mutatják és őrzik. Ezenkívül úrvacsorai edényei is kincseink közé tartoznak.
Szlovén testvéreinkkel mind a mai napig élő kapcsolat működik, a Strukócon született, de haláláig itt munkálkodó, bibliafordító-reformátor lelkész révén. Idén emlékezünk halálának 230. évfordulójára a templom falán elhelyezett magyar és szlovén nyelvű márványtábla igéjével: „Ne feledkezzetek meg vezetőitekről, akik az Isten igéjét hirdették nektek. Figyeljetek életük végére, és kövessétek hitüket.” (Zsid 13,7)
1797-ben új templom épült, mérete a jelenleginek a fele volt; később megnagyobbították. Szabó Pál lelkész idejéből egy adalék: „Az istentiszteleteket hétköznap napkelte után egy órával és napnyugta előtt egy órával tartották a vasár- és ünnepnapokon kívül.”
Testi-lelki gyarapodás és veszteségek is követték egymást az évszázadok alatt. Harangvásárlás, orgonaépítés, háborúk és építkezések – a hosszú történet minden mozzanatát fel sem lehet sorolni. Érdemes azonban figyelni Zámolyi Gyula munkájára, aki családi és réteg-bibliaórákat, négyszólamú énekkart vezetett, majd dr. Pusztay László precíz, pontos és lelkiismeretes, hűséges családlátogató huszonkilenc évére.
Ma a legfájóbb pont a fogyó lélekszám; alig háromszáz főt számlál e gyülekezet. Az iskolát is bezárták, csak óvodai hittan és lelkes gyülekezeti hittancsoport működik. Tagjai mindig részt vesznek a hittanversenyeken, bábversenyen, rajzaikból pedig állandó kiállítás látható a templomban.
::Nyomtatható változat::
|