Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- Hogyan legyünk gazdagok a gazdasági válság idején?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Hogyan legyünk gazdagok a gazdasági válság idején?
Mint annak idején az Evangélikus Élet beszámolt róla, májusban pestszentlőrinci gyülekezetünk vendége volt Böjte Csaba ferences testvér, aki a gyerekek között végzett szeretetteljes, bátorító szolgálatról beszélt. A hallgatóságból valaki az előttünk és mögöttünk álló válságról kérdezte; ez indított arra, hogy részben az ő gondolatait, részben a sajátjaimat papírra vessem.
Gazdasági válság van, amely részben a világszerte jellemző gazdasági nehézségeknek, részben hazai politikai felelőtlenségnek a következménye. Az utóbbi években talán a kedves olvasók közül is sokaknak nehezebbé váltak az anyagi körülményei. Sok munkahely megszűnt, a reálbér csökkent, ugyanazért a megélhetésért többet kell dolgozni. Egyes elemzők prognózisa szerint a válság várhatóan mélyülni fog, a kormány újabb megszorításokat, adóterheket tervez. Mi lesz ezek után? Hogyan tovább? Hova süllyedünk még? Még boldogtalanabbak leszünk? Ez utóbbi kérdésnél érdemes elgondolkodnunk.
Csaba testvér elmondta, hogy számára nagy felüdülést jelentenek a ferences testvérekkel a természetben együtt töltött bográcsozások, beszélgetések, és ez az igazi gazdagság. Hiszem, hogy ez így van. Politikai rendszertől függetlenül évtizedek óta gazdasági fellendüléssel hitegetnek bennünket. Sokan el is hittük, sőt legfőbb célként tűztük ki, hogy valóban csatlakozni tudunk a nyugat-európai országok életszínvonalához.
Miközben vártuk, hogy „majd jobb lesz”, lelkünkben elsivatagosodtunk, nem figyelünk oda egymásra, nem halljuk meg a másik ember segélykiáltásait, s végül sokan az alkoholba vagy valamilyen más szenvedélybe menekülnek. Pedig az igazi menedék Isten, akiről János azt írja levelében, hogy ha szeretjük egymást, bennünk lakik.
A válság idejére komoly keresztény feladatot kaptunk Istentől: gazdagítani és gazdagodni. Figyeljünk egymásra oda, szánjunk egymásra időt, hallgassuk meg a másik problémáit templomfalon belül és kívül. Aztán embertársainkon kívül élvezzük, amit Isten adott nekünk: a természetet, a tájat, a kultúrát, a zenét, az építészetet, nemzeti értékeinket. És mindezek felett mélyüljünk el Isten értékeiben, azokban a fantasztikus igékben, tanításokban, amelyeket nekünk adott, amelyek értünk hangoztatják, hogy Istennek fontosak vagyunk mindnyájan, személy szerint.
Bajkó Ferenc
::Nyomtatható változat::
|