Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- Élmények, gondolatok, amelyeket Sajósenyén kaptam
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Élmények, gondolatok, amelyeket Sajósenyén kaptam
A sajósenyei református Fészek Otthon, amelyben értelmi fogyatékos és mozgássérült felnőttek élnek, június 4–5-én immár negyedszer rendezte meg az Együtt egymásért találkozót.
Körülbelül harminc hasonló intézetet hívtak meg, összesen mintegy ezer résztvevő gyűlt össze. A mi intézményünkből, a Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthonból tizenhatan voltak jelen.
„A szeretet épít” – ez volt a mostani rendezvény mottója. Ennek szellemében gyűjtöttek a házigazdák adományokat a marosvásárhelyi Ügyes Kezek Alapítvány számára. Minden adományozó nevét felírták egy kis jelképes papírtéglára, és ezeket feltűzték egy előre lerajzolt ház falára. A második nap végére „felépült” a ház!
Jó volt megtapasztalni a sajósenyeiek vendégszeretetét és azt a gondos szervezőmunkát, amellyel a programokat, az étkeztetést és az elszállásolást gördülékenyen megoldották. Kövér Imre otthonvezető és felesége, Zsuzsanna hívták életre és tartották ékes rendben az egész rendezvényt.
A színpadon a meghívott intézmények képviselőinek műsorait láthattuk, az udvaron kézműves munkáikból készült kiállításokat nézhettünk meg, sőt aktívan részt is vehettünk kézműves-foglalkozásokon. A találkozó záróeseményeként a résztvevők egy-egy léggömböt kaptak, s ezeket egyszerre engedték fel az égbe.
Mindkét napot egyszerű, szerény műsorok alkották, melyeket az Úrtól kapott tartalommal és tehetségünkkel töltöttünk meg. Jó volt ezt látni a világ gyakran harsány, látványos, ám mégis üres „produkcióival” szemben. Bennem az fogalmazódott meg ezeket a műsorokat látván, hogy milyen nagy felelősségünk van nekünk, akik sérültekkel foglalkozunk. Úgy tapasztaltam, ők nem tudnak önállóan különbséget tenni jó és rossz, szép és csúnya között. Amire tanítjuk őket, azt fogadják be, azt csinálják. A mi feladatunk, hogy óvjuk őket a rossztól.
Sajnos minket ezerfelől támad és manipulál a média, a divatok, a reklámok, a teljesítményelvűség, az ócskaság, az erkölcstelenség. Lássuk meg Isten megkülönböztetett védelmező, gondviselő kegyelmét a sérültek felé abban is, hogy ők nem célcsoportjai ennek a manipulációnak! Mi pedig, akiknek ép ész adatott, küzdjünk felelősséggel először is a magunk tisztaságáért, azután vegyük észre azt a tehetséget, amelyet őbennük is elrejtett az Isten személyválogatás nélkül! Segítsünk nekik az ő szintjükön értelmes munkát, alkotó tevékenységet végezni!
Jó példákat láthattunk erre, mikor örömmel, felszabadultan szerepeltek együtt sérültek és gyógypedagógusok: egymás kezét fogva énekeltek, táncoltak a színpadon. Mi is készültünk egy kis bábjátékkal, ami a teremtésről szólt. A kézműves-bemutatkozáson is részt vettünk munkáinkkal.
A programok ötletesek, bájosak, humorosak, vidámak voltak, de láthattunk komoly tartalmú darabokat is, mint például a Dunaalmási Református Szeretetház Fogyatékosokat Ápoló-Gondozó Otthona lakóinak Trianonról szóló megemlékezését. Kaptunk több művészi színvonalú előadást is, például a nyíregyházi Magdaléneum Fogyatékosok Református Ápoló, Gondozó Otthonának műsorait vagy a házigazdák záró darabját.
Ami lényeges, hogy mindegyik szívből jövő, tiszta lelkületű megnyilvánulás volt. Hiszen a művészet legfőbb kritériuma a katarzisélmény, függetlenül attól, hogy ezt sérültektől vagy épektől kapjuk. Ugyanígy a hit és a szeretet is az értelmünkön túl lévő mélységeket és magasságokat érinti meg.
Engem is mélyen megérintett ez alatt a két nap alatt a hitbeli együttlét öröme, a légkör tisztasága, az alkotó munka értéke.
Az Úré legyen a dicsőség mindezekért!
Ulbrich Krisztina kézműves foglalkoztató (Sarepta)
::Nyomtatható változat::
|