Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- „Kérem Isten kegyelmét és áldását hazámra, hogy az szabad és boldog legyen”
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
„Kérem Isten kegyelmét és áldását hazámra, hogy az szabad és boldog legyen”
Rázga Pál emlékezete
Rázga Pál pozsonyi evangélikus lelkészt az 1848-as szabadságharcban való részvételéért halálra ítélték. Kivégzése előtt, 1849. június 18. napjának hajnalán mondott imájában hangzott el a címben olvasható kérés. Halálának százhatvanadik évfordulóján kegyelettel és hálával emlékezünk életére.
Rázga az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén, a magyar közigazgatáshoz tartozó Bazin (ma Pezinok) községben született 1798. december 10-én, szlovák szülők gyermekeként. Abban az időben a Kis-Kárpátok keleti lejtőire települt községeket magyarok, szlovákok és németek lakták. Az emberek békében éltek egymással, s még gyermekkorukban elsajátították egymás nyelvét. Rázga is jól beszélte mind a hármat. A szomszédos Modor községben kezdte a gimnáziumot, majd Pozsonyban fejezte be.
A lelkészi pályára érzett elhívást. Pozsonyban kezdte teológiai tanulmányait, majd ösztöndíjasként a bécsi protestáns teológiai intézetben végezte. 1823-ban avatták lelkésszé.
Ausztriai gyülekezetben kezdte a lelkészi szolgálatot. Vonzó előadásaival nagy népszerűségre tett szert, katolikusok is szívesen hallgatták igehirdetéseit. Erre a helybeli plébános is felfigyelt, és követelte, hogy katolikusoknak ne prédikáljon, azokat küldje ki a templomból.
A monarchia területén akkor az evangélikus egyház törvényesen „bevett” felekezetként tevékenykedhetett. A katolikus volt az uralkodó egyház, s a papság kiváltságos joggal felügyeletet igyekezett gyakorolni a protestánsok felett. A plébános bíróság elé citálással, megbírságolással fenyegette Rázgát. A konfliktus elkerülése érdekében ő kitért a kínos helyzet elől, és áthelyezését kérte másik gyülekezetbe.
Új helyén is bátran hirdette a reformátorok által felismert bibliai igazságot. Hamarosan azonban itt is konfliktusba került a plébánossal, ezért tizenkét évi ausztriai szolgálat után, 1835-ben elfogadta a modori egyházközségtől érkezett hívást.
Figyelme itt kiterjedt a pozsonyi egyházmegye lelkészcsaládjainak a gondjaira is, s megszervezte a lelkészek özvegyeinek és árváinak támogatására a gyámintézeti alapot. Kiváló szervezési képességének híre eljutott az akkor megárvult prágai gyülekezetbe is, és 1839-ben meghívták őt lelkészüknek.
A prágai egyházközség akkor nem volt rózsás helyzetben, parókiája és az iskola épülete is felújításra szorult. A környékbeli lelkészek közül senki sem akarta elfoglalni a reformáció bölcsőjének nevezett, de akkor elhagyatott állapotban lévő helyet.
Rázga nem ijedt meg a reá váró feladatoktól, és vonzotta őt az egyetemi város. Igyekezett bekapcsolódni az ottani vallási és kulturális életbe. Igehirdetéseivel itt is hamar népszerű és közismert lett. Fellendült a gyülekezeti élet. Új parókiát és iskolát építhettek.
Közben azonban nemcsak népszerűsége növekedett, de ellenfeleinek a száma is. A vegyes házasságok között végzett lelkigondozói munkájáért katolikus részről támadások érték. 1846 tavaszán meghalt az evangélikus polgármester, és katolikus felesége, elhunyt férje iránti tiszteletből, Rázgát kérte a temetési szertartás elvégzésére. A temetésen óriási gyülekezet vett részt, hogy az özvegynek kifejezze részvétét és férje iránti tiszteletét. Az alkalom felkeltette a katolikus esperes Rázga iránti haragját, s bíróság elé vitte az ügyet. Rázgát azzal vádolta, hogy katolikusoknak prédikált.
Egyre elviselhetetlenebb lett itt az élete neki magának, de a családjának is. Elhatározta, mihelyt lehetőség adódik, elhagyja Prágát. Nem kellett sokáig várnia. 1846 tavaszán Pozsonyba hívták a német lelkészi állásra, amelyet fontolgatás nélkül elfogadott.
Pozsonyi beköszöntő beszédét egykori feljegyzések szerint így kezdte: „Kedves gyülekezet, minden erőm és képességem nektek ajánlom, de életem hazámat illeti.” Nem tartotta magát politikusnak, de egyházi munkája mellett részt vett a közéleti eseményekben is. Az 1848-as szabadságharc küzdelmeibe, sok más protestáns lelkésszel együütt, ő is bekapcsolódott, mert a vallásegyenlőség kivívását remélte. Vállalkozott arra, hogy a pozsonyi „Zöldfa” vendéglő erkélyéről beszédeivel a szabadságharc támogatására buzdítsa hallgatóit. Az istentiszteleteken is rendszeresen imádkozott a szabadságharc győzelméért. Forradalmi bizottság megalakításán munkálkodott, nemzeti gárdát szervezett, és annak munkáját anyagilag is támogatta.
Amikor a császári csapatok megszállták Pozsonyt, Rázgát barátai menekülésre és rejtőzködésre biztatták. Ő ezt elutasította. „Tanácsomra eddig a gyülekezet sok tagja fogott fegyvert a szabadság érdekében, és életét áldozta. Alávaló gazember volnék, ha most megszöknék.” A császári katonák letartóztatták, és megbilincselve a városházára kísérték. Katonai bíróság elé került.
A bíróság némely tagja, enyhe ítélet érdekében, mentségére megpróbált érvet keresni. A bíró kérdezte: „Ki parancsolta, hogy a gárdisták mellé álljon, és fegyvereiket megáldja?” Rázga azt felelte, legjobb belátása és lelkiismerete szerint cselekedett. Ezzel sorsa megpecsételődött. Haynau, a császári csapatok parancsnoka beteges kegyetlenséggel elrettentő büntetést, kötél általi halálos ítéletet követelt a bíróságtól. Pozsony előkelő asszonyainak küldöttsége Haynau előtt térdre ereszkedve kegyelemért könyörgött lelkészüknek, öt gyermek apjának. Haynau könyörtelen maradt, s a kért ítélethez ragaszkodott.
Rázgát 1849. június 18-án, hajnali négy órakor kivégezték. Az ítélet végrehajtása előtt vele lehetett lelkésztársa, Simko Vilmos, aki úrvacsorával erősítette őt. Utólag, emlékezetből lejegyezte Rázga utolsó imádságát, amelyet a gyülekezet tagjai sokáig kegyelettel őriztek. „Uram, ha lehetséges, múljék el tőlem e pohár, de ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem ahogy Te. Itt állok előtted, mindenható Isten, ez új nap hajnalán. Megpróbálok visszatekinteni életemre. Hatalmába kerít a fájdalom, amikor arra gondolok, hogy nem fejezhetem be, amit elhatároztam. Megáldok mindent, amit szemeim most utoljára láthatnak. Áldom Pozsony lakóit, áldom a megárvuló pozsonyi gyülekezetet. Áldom szegény, ártatlan gyermekeimet, áldom drága feleségem, a császárt, és áldom azokat is, akik elítéltek. Kérem Isten kegyelmét és áldását hazámra, hogy az szabad és boldog legyen.”
Pozsony lakossága hamar megismerte Luther iratait, de evangélikus gyülekezet csak az 1606. évi bécsi békekötés után szerveződhetett. A gyülekezet megalakulásának háromszázadik évfordulójára szervezett ünnepélyen, báró Prónay Dezső egyetemes felügyelő javaslatára, Rázga Pál emlékére márványtáblát avattak a parókia falán.
Közép-Európa azóta jelentős átalakuláson esett át, a történelem is átértékelődött. Valaki levetette az emléktáblát. Némelyek nem szívesen emlékeztek Rázgára, feledésre ítélték őt. Rosszallották, hogy szlovák szülők fiaként Kossuth honvédeinek támogatására buzdította Pozsony lakóit. Mások arra gondolnak, hogy az ökumenikus kapcsolatok bővítésére törekedve Rázga személye negatív példa, mert sok konfliktusa volt a katolikus papsággal. Ezek elfelejtik, hogy az ökumené nem szemet hunyást kíván egymás tévedése felett, hanem az igazság közös keresését és a felismert igazság közös elfogadását igényli.
Rázga utódai szétszóródtak a világban. Leszármazottai közül néhányan Budapesten élnek, s emlékezésül az óbudai templomunkban felállított emléktáblánál helyezik el virágaikat.
Rázga a vallásegyenlőség kivívása érdekében küzdött, törekvése nem volt hiábavaló. Kegyelettel őrizzük emlékét.
Id. Cselovszky Ferenc
::Nyomtatható változat::
|