Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 25
- Integrált ügyviteli rendszer bevezetése a Magyarországi Evangélikus Egyházban
Közlemények, nyilatkozatok
Hozzászólás a cikkhez
Integrált ügyviteli rendszer bevezetése a Magyarországi Evangélikus Egyházban
Egyházunk jelen helyzetében kiemelten fontos feladat a gazdálkodás racionalizálása, s ennek elengedhetetlen feltétele a törvényi kereteknek megfelelő számítógépes nyilvántartás, mely minden gazdasági eseményt hitelesen dolgoz fel és tesz elemezhetővé.
Jelenleg a Magyarországi Evangélikus Egyház pénzügyi forrásai túlnyomó részének eredete az állami költségvetés. Oktatási és diakóniai intézményeink közfeladat-ellátásának normatív támogatása, a hitoktatási óradíj, a kistelepülésen szolgáló lelkészek támogatása, a kárpótlási összegek, valamint számos pályázaton elnyert támogatás egyaránt az állami költségvetésből érkezik. Ezeket az összegeket egyházunknak elkülönítve kell nyilvántartania, és bármilyen állami hatóság ellenőrzése esetén bizonyítania kell a cél szerinti felhasználást. Sőt az állami forrásból érkező összegekből az országos egyház által a gyülekezetek, intézmények felé továbbadott támogatásai esetén ugyanezek a kötelezettségek a gyülekezetekre, intézményekre hárulnak.
A gazdálkodás törvényes nyilvántartása országosan akkor garantálható, ha egyházunk összes érintett intézményében és gyülekezetében rendelkezésre áll a szükséges szoftverrendszer, és megfelelő kiképzést kapnak a munkatársak. Ezt országosan megszervezni csak úgy tudjuk, ha egységes rendszert vezetünk be egyházszerte.
- nyarán, kétfordulós eljárás keretében választottuk ki az egyházunkban bevezetendő integrált ügyviteli rendszert. Az eljárás első fordulójában az előzetesen rögzített 173 kritérium alapján kértünk ajánlatot az ügyviteli rendszerek piacának magyarországi szereplőitől. Hat vállalkozás küldte be ajánlatát, ennek alapján négy vállalkozással való további tárgyalásról született döntés.
A második fordulóban a számunkra leginkább kedvező ajánlatot a Libra Szoftver Zrt. (www.mve.hu) adta. Ez az ajánlat több szempontból is kedvezőbb volt a többinél. Anyagi előnyei mellett vállalta a rendszer gyors bevezetését, kevés fejlesztési igényt jelölt meg, és jó referenciákat tudott felmutatni.
Mindezek alapján egyházunk gazdasági bizottsága és az országos presbitérium együttes ülésén mindkét grémium egyhangúlag javasolta a Libra kiválasztását a zsinatnak. A zsinat 2008. október végi döntésével megerősítette ezt, és így megindulhatott az integrált ügyviteli rendszer bevezetése.
Néhány szóban a rendszer szállítójáról. A Libra Szoftver Zrt. az 1959-ben létrehozott Volán Elektronika jogutódja. 1984 óta foglalkozik integrált ügyviteli rendszerek fejlesztésével, bevezetésével és támogatásával. Saját fejlesztésű megoldása, a Libra huszonöt éves szakmai tapasztalatra tekint vissza. Piaci helyzetét tekintve hétszázalékos részesedésével ma a legjelentősebb hazai megoldásszállító a vállalatirányítási rendszerek piacán. A Libra Szoftver alvállalkozója az evangélikus projektben a GNSOFT Kft., mely saját fejlesztésű ProDiuS szoftverével az élelmezés, étkeztetés és szociális nyilvántartások területén egészíti ki a Librát.
Egyházunk zsinatának 2008. október végi döntése alapján megindulhatott a szoftverrendszer bevezetésének első fázisa: mintegy negyven oktatási intézményünk készült fel arra, hogy 2009-től részt vegyen az integrált ügyviteli rendszer használatában. A rendelkezésre álló kevés idő ellenére sikerült az ütemezés szerint elvégezni a feladatokat, így 2009. január 1-jétől már a Libra szoftvert használhatják az oktatási intézmények gazdálkodással foglalkozó munkatársai. A bevezetés legfontosabb lépései közé tartozott az összes intézmény számára egységes, átfogó számlatükör elkészítése és a többnapos felhasználói képzés, melyre országosan öt helyszínen került sor.
Az első hónapok tapasztalatai alapján az országos iroda is a Libra alkalmazásával végzi könyvelését és pénzügyi feladatait 2009. januártól, azaz egy évvel korábban, mint azt előzetesen terveztük.
- második felében készülünk fel a bevezetés második fázisára, melynek keretében a diakóniai és egyéb intézményeink, valamint néhány gyülekezet 2010 januárjától a Librában kezd el dolgozni. Az országos fenntartású intézmények számára a Librára való átállás a zsinat döntése értelmében kötelező, a gyülekezetek és intézményeik esetében választható. Fontos azonban, hogy az intézményfenntartó gyülekezetek feltétlenül részt vegyenek a programban, hiszen ők általában nagy összegű normatív támogatást kezelnek, és ezzel törvényesen el kell számolniuk.
A diakóniai és egyéb intézmények (konferencia-központjaink) esetében az ügyviteli rendszer bevezetése hasonlóan folyik majd az oktatási intézményekhez. Természetesen figyelembe vesszük az egyes intézménytípusok speciális igényeit, de eközben építeni tudunk az iskolai bevezetés kapcsán már elkészült egyházspecifikus fejlesztésekre is.
Gyülekezeteink számára egy külön szoftvermodul fejlesztése zajlik. Az intézmények ugyanis a kettős könyvvitel szabályai szerint végzik könyvelésüket, nem szeretnénk azonban gyülekezeteinket is ezzel terhelni. Nagyobb, intézményfenntartó egyházközségek választhatják a kettős könyvvitelt, a gyülekezetek túlnyomó része számára azonban egyszeres könyvvitel szerinti naplófőkönyv-szoftvermodul fejlesztése történik, mely 2009 őszére készül el. Ezzel a szoftverrel a korábban megszokott gyülekezeti könyvelést végezhetik egyházközségeinkben.
Kákay István országos irodaigazgató Bogdányi Gábor informatikus
::Nyomtatható változat::
|