Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 32
- Ki legyen a párom? (3.)
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
Ki legyen a párom? (3.)
A párommal ez év áprilisában ünnepeltük a harmincnegyedik házassági évfordulónkat. Nagyon büszkék vagyunk rá, mint ahogy büszkék vagyunk a gyerekeinkre is, a huszonnyolc éves, elsőszülött fiunkra és a huszonöt éves lányunkra. Mindkettőjük a párkeresés-párválasztás kellős közepén! Ezért is foglalkoztat a téma, hogyan történik a kiválasztás, az egymásra találás.
Saját tapasztalataim is vannak, emlékszem arra az időszakra, amikor fiatalon barátnőimmel éjszakákon át arról beszélgettünk, hogy ki való hozzánk, és ki nem, miért gondoljuk úgy valakiről, hogy igen, és miért úgy, hogy egyáltalán nem.
Napjainkban az idő egy kicsit kitolódott, a helyzet megváltozott. A fiatalok – legalábbis sokan közülük – arra törekszenek, hogy a húszas éveikben felkészüljenek a felnőtt életre: iskolába járnak, tanulnak, barátkoznak, ismerkednek egymással, munkába állnak, különböző munkakörökben szereznek új ismereteket, majd változtatnak – gyűjtik a tapasztalataikat. Ez így van a párkereséssel, párválasztással is: figyelnek, kapcsolatokat alakítanak, változtatnak, újrakezdenek, és a tapasztaltakból levonják a következtetéseket. Mindaddig, amíg meg nem találják, akit keresnek, amíg meg nem találják azt a személyt, akiről azt gondolják, hogy ő az, akire vágytak, ő az igazi! Ő a hozzájuk való!
S ez a nagy kérdés! Ki a hozzánk való? Ki és milyen legyen a párunk?
1990-ben pszichológusként megismerkedtem egy személyiségelmélettel, a tranzakcióanalízissel, amely nagyon-nagyon elgondolkodtatott. Szinte azt mondhatnám, hogy az általa szerzett tudás megváltoztatta az önmagamhoz és az embertársaimhoz való viszonyomat. Segített az elmélet abban is, hogy jobban megértsem, miért viselkednek így vagy úgy az emberek egy bizonyos helyzetben. Ki mit miért csinál, hogyan viselkedik, hogyan dönt például egy konfliktusos vagy kritikus helyzetben? Azon is elgondolkodtam, hogy milyen hatalmas jelentősége van az életben annak, hogy ki lesz a társunk. Jóban, rosszban! Azon is törtem a fejem, hogy annak idején én miért a páromat választottam, és vajon ő miért engem.
A tranzakcióanalízist Eric Berne (amerikai orvos-pszichiáter) dolgozta ki az ötvenes években. Ma Magyarországon is egyre több ember érdeklődik iránta, egyre több szakkönyv jelenik meg fordításban.
Mi az elmélet lényege? Hogyan hasznosítható a mindennapokban? Például hogyan segíthet a párválasztásban?
Amikor két ember egymással kapcsolatba lép, tranzakciót létesít, ez azt jelenti, hogy az egyik ember egy bizonyos ingert küld a másik felé, melyre a másik válaszol. A tranzakció a társas érintkezés alapegysége, amely elemezhető (analizálható), innen származik az elmélet elnevezése is. Eric Berne azt állítja, hogy az embernek megvan a lehetősége arra, hogy válasszon, hogy döntsön, miként reagál egy ingerre. Ehhez jó, ha tudja, hogyan történik a döntés, a reagálás.
Berne egyik kulcsfogalma és fontos gondolata: az énállapot és az énállapotmodell. Mit nevezünk énállapotnak? Az énállapot az egymáshoz kapcsolódó viselkedésmódok, gondolatok és érzések együttese, az a mód, ahogyan egy helyzetben személyiségünk egy részét mozgósítjuk. Például: ha egy fiú meglát egy lányt, akinek feltűnően ki van festve a szeme vagy a szája, gondolhatja azt: „Hú, ez túlzás!”, vagy gondolhatja azt: „Izgalmas! Tetszik nekem”, de még azt is gondolhatja, hogy „így akarja felhívni magára a figyelmet”.
Példát lehetne hozni a lányok oldaláról is. Egy csendes, visszafogott fiúról gondolhatják a lányok, hogy „biztos nincs elég önbizalma”, vagy azt, hogy „bátortalan”, de van, akinek ez kimondottan tetszik, s azt mondja: „Az a fontos, hogy mit gondol, milyen belül.”
Miért reagálnak egy-egy helyzetben különbözőképpen az emberek? Eric Berne azt mondja, hogy minden egészséges embernek van három énállapota: a Szülői, a Felnőtti és a Gyermeki énállapota. (Az énállapotok neveit nagybetűvel írta, hogy megkülönböztesse a kifejezéseket a hétköznapi elnevezésektől.)
A Szülői énállapot azt jelenti, hogy úgy viselkedünk, gondolkodunk, ahogy a szocializáció során a szüleinktől, nagyszüleinktől, más fontos, meghatározó személyektől, például tanárainktól, hitoktatóinktól, edzőinktől tanultuk. Ez az énállapot nagyon fontos, mert ez határozza meg, hogyan kell, hogyan illik egy helyzetben viselkedni. Mintha egy belső hang súgna: „Ezt nem szabad!”, vagy: „Légy óvatos!”
Néha a Szülői énállapot túl szigorú, erősen korlátozó, s ilyenkor az ember olykor túl kritikus, olykor bizalmatlan, gyanakvó lesz; néha pedig bátorító, erősítő ez az énállapot, ebben az esetben a személy elfogadó, toleráns és bizalommal lesz embertársai iránt. A társas viselkedéshez szükséges szabályok is ebből az énállapotból származnak, s a Tízparancsolatban megfogalmazott követelmények is Szülői énállapotunk fontos meghatározói, iránymutatói.
A Felnőtti énállapot azt jelenti, hogy az ember képes higgadtan, megfontoltan, racionális módon, minden szempontot figyelembe véve mérlegelni, dönteni: egy helyzetben, az „itt és most”-ban tisztán látni, kérdezni, meghallgatni, információt összegezni és megfontoltan viselkedni. Nehéz helyzetekben ez az énállapot segít a felelős, higgadt viselkedésben. Ha nem jól működik, az ember zavart lesz, nem képes gondolkodni.
A harmadik énállapot Berne szerint a Gyermeki, amely érzelmi alapú működést jelent. Nem az infantilizmust, a gyermekies viselkedést jelenti azonban, hanem azt, hogy az ember képes a gyermeki működéshez hasonlóan felnőttkorában is különböző érzelmeket érezni. Bizonyos helyzetekben lehet dühös, lehet szomorú, és sírhat, félhet, és lehet féltékeny is! Ez az énállapot felelős azért, hogy szeretünk élni, lázadozhatunk, ha nem tetszik valami; de azért is, hogy képesek legyünk egymáshoz alkalmazkodni, egymás szempontjait figyelembe venni.
Az énállapotmodell mód arra, hogy mindenki megvizsgálja, melyik énállapotában mit gondol valamiről, valakiről vagy egy helyzetről.
Tapasztalataim szerint érdemes rátekinteni egy új kapcsolatra, a partnerre mindhárom énállapotunkból. Például: van egy lány, aki nagyon tetszik egy fiúnak, de a fiú azt is látja, hogy a lány mindent, amibe belekezdett, hamar abbahagyott.
Mit mond ezzel kapcsolatban a Szülői énállapot? „Vigyázz, légy óvatos! Nem elég kitartó, veled sem lesz türelmes. Téged is hamar megun!” Mit gondolunk a Felnőtti énállapotunkból? „Ha valaki mindent hamar abbahagy, annak nincs elég kitartása. Vajon lesz-e elég kitartása hozzám vagy a gyermekünk/gyermekeink neveléséhez vagy a nehéz helyzetekkel való megküzdéshez? Mi lehet az oka annak, hogy eddig sok mindent abbahagyott? Volt-e olyan az életében, amiben pont az ellenkezőjét tette?” Mit érez a Gyermeki énállapotában az ember? „Mindent abbahagy, de nekem tetszik, hogy bátor dönteni. Engem is magával ragad a lelkesedése, ahogy egy új dologba belekezd.”
Jól látható, hogy mindhárom énállapot működése fontos. Baj van, ha az egyikre nem figyel az ember, vagy ha az egyik énállapota túlzottan erősen működik, s ezzel lehetetlenné teszi a másik kettőnek a természetes megnyilvánulásait. Az sem jó, ha a Szülői énállapot működése túlzott, és az illető nagyon kritikus lesz, de az sem optimális, ha nagyon engedékeny lesz a másikkal szemben.
Amikor egy fiatal szerelmes lesz, az nagyszerű dolog, de egyben azt is eredményezheti, hogy a Gyermeki énállapot érzelmi túlműködése lehetetlenné teszi a tiszta fejű gondolkodást, s ebből bizony baj is lehet! A szerelem vak! – szokták mondani, ami jól mutatja, hogy a Gyermeki énállapot túlsúlya nem biztosítja a higgadt, megfontolt viselkedést, a racionális gondolkodást, mérlegelést.
Az énállapotok nemcsak elnevezések, hanem valós viselkedések, gondolatok, érzések, amelyek funkcióikat illetően tovább bonthatóak, elemezhetőek. A párkeresés, párválasztás szempontjából azért lényeges megérteni ezeket, mert egy új kapcsolatban fontos, hogy a két ember énállapotai illeszkedjenek egymáshoz!
A mindennapokban ez azt jelenti, hogy hasonló legyen az értékrendjük, a hitük, a normáik stb. (ez a Szülői énállapot), hogy tudjanak egymásra figyelni, együtt gondolkodni, tervezni, képesek legyenek megvalósítani a terveiket (ez a Felnőtti működés), és hogy szeressék egymást, élvezzék a másik közelségét, az érintését, a vele töltött perceket, órákat és éveket.
Egyszerűnek tűnik, de mégsem egyszerű! Viszont lehetőség arra, hogy átgondoljuk, milyen legyen a párunk.
Akinek az érdeklődését felkeltette a téma és a tranzakcióanalízis, annak ajánlom szíves figyelmébe a Játszmák nélkül című könyvet, melyet a Helikon Kiadó adott ki többször is (szerkesztette Járó Katalin).
Csernyikné dr. Póth Ágnes
::Nyomtatható változat::
|