Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 32
- Az élet komolysága
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Az élet komolysága
Százharminc éve született Móricz Zsigmond
Ha utam a Móricz Zsigmond körtér felé visz, mindig megállok negyed órára. Az újságosbódé mellől nézem az író szótlan szoboralakját. Ott áll a forgatagban, áll és figyel, mint életében, mikor elővette jegyzetfüzetét. Mindent leírt, jót és rosszat, párbeszédeket, ritka, ízes szavakat, hogy semmi és senki ne vesszen el. De addig nagy utat tett meg. Keresett, virrasztva fogalmazta mondanivalóját, de az nem találta a medrét. Pedig már ifjan erre készült, mindig író akart lenni: ezrek szószólója.
Az 1879-ben – a családi emlékezet szerint június 29-én, az anyakönyvi bejegyzések szerint július 2-án – született Móricz Zsigmond kisgyermekkorának három színtere három varázslatos, különböző világ. Tiszacsécse, a szülőfalu, az aranykor színhelye, tele fénnyel és boldogsággal. Túristvándi mindennek az ellenkezője: szomorú fonákja a régi örömnek. Prügy még távolabb sodorja, s rászakadnak a szegénység kopár napjai.
A változás először letörte Móriczot, de azután cselekvésre sarkallta: visszahúzódott magányába, gyűjtötte a tapasztalatokat. És ez szinte végigkísérte egész életében: egyedül van, ír és dolgozik szakadatlanul.
A Debreceni Református Kollégiumban kezdte meg tanulmányait, Sárospatakon folytatta, és Kisújszálláson fejezte be. Beiratkozott a teológiára, majd a jogtudományi karon próbálkozott; 1900 októberében Budapestre jött… 1905-ben házasságot kötött Holics Jankával, és végre annyi újrakezdés, kísérlet és gyötrődés után 1908-ban Osvát Ernő felfedezte tehetségét: a Nyugatban közreadta Hét krajcár című novelláját. Megjelent első novelláskötete. Megismerkedett Adyval.
„Meglelted a magyarságot, melyről már azt kezdtük hinni, hogy nincs – írta a költő. – Hiszen itt vannak, akik a Kálvin istenéből bölcs, külön magyar Istent csináltak, errefelé nem koronáz Ugocsa, ezen a tájon verődött össze Esze Tamás kuruc hada. Ez itt a magyar föld, az első foglalóké, magyar, tehát véres, szomorú, fáradt, sivár, de harcos, de szép, de elpusztíthatatlan.”
Móricz Adyban a felszabadítóját látta, barátja számára ő az igazolás volt. Egyre tisztábban érezte, hogy a korabeli magyar élet lápvilág, amely elpusztít minden emberi törekvést, és megfojt minden magasabbra törő akaratot. Sárarany című regényének főalakja, Turi Dani is a magyar ugarral küzd, ahogyan A fáklya elbukó hőse, Matolcsy Miklós… Móricz minden új munkája egy-egy indulatos tiltakozás a magyar élet valamely rossz jelensége ellen. Íróink közül ő mondta a leglesújtóbb kritikát az akkori társadalomról, ő mutatta fel legmélyebb sebeinket.
Az első világháborúban haditudósítóként járta a frontot. Szervezője és 1918. december 1-jétől egyik alelnöke volt a megalakuló Vörösmarty Akadémiának. A nagybeteg Ady helyett ő mondott ünnepi beszédet. A forradalom bukása után támadások érték, meghurcolták. Leányfalura húzódott vissza; itt született meg a Légy jó mindhalálig. Előtte magyar író nem fogalmazott meg a gyerekkor sajátos világáról ilyen hiteles és szívszorító vallomást.
Kis pihenő után fogott hozzá legnagyobb tervéhez: Bethlen Gáborról szóló regényéhez. Az első kötet, a Tündérkert 1922-ben jelent meg, hat év múlva követte a második, A nagy fejedelem, majd 1934-ben elkészült a zárókötet, A nap árnyéka. (1935-ben Erdély címen egy kötetben látott napvilágot a hatalmas történelmi tabló.)
A Kivilágos kivirradtig című Móricz-regényben a kör hatalmasat tágult. Már nem emberekben, de nemzedékekben ábrázolt. Ezt követte az Úri muri. A dzsentri tárgyú művek sorát a Rokonok zárta le, teljes illúzióvesztéssel.
És írt, dolgozott fáradhatatlanul. Járta az országot, mindenről tudni akart. Találóan jegyezte meg Illyés Gyula: „Móricz Zsigmond mint közéleti ember afféle Duna-völgyi Gandhi volt. De ő – nagyon magányos.”
Miért ez a szüntelen tenni akarás? A tények hiteles bemutatásáért. Mert képtelen volt egy betűnyit ferdíteni vagy hazudni. Szemtől szemben megmondta a véleményét bárkinek, félelmetesen igaz, borzalmas helyzetrontó dolgokat is, magát a fölháborító tényt. A szeretteinek. De a világnak is. Szeretett szegényeinek. Ezért volt korában a legforradalmibb író. Olykor persze ő is tévedett, nem volt igaza, de céljában igen: mindig javítani és jobbítani akart! Könyveit, történeteit ő nem kitalálta, valamennyi a valóságból vett lelki képekből származott. Élete vége felé hitelességével emelkedett óriásira.
Hatalmas és pontos történelmi tudása volt. Ehhez társult elementáris tehetsége. Kivételes teremtő képzelőereje. Olvasatomban az Erdély a 20. század legnagyobb magyar regénye. Eleven sodrása, hömpölygése, izzó mondatai az ott élőket segítették élni! A prózában Móricz Zsigmondnak sikerült monumentális nyelvi remeket létrehoznia, az Erdély-trilógiában az archaikus és természetes oly kényes egyensúlyát valósította meg, amire senki nem vállalkozott. A költészetben is egyedül anyanyelvünk legnagyobb művészének, Arany Jánosnak sikerült.
De még ennél is fontosabb az, hogy a magyar próza égboltját kitágította. Új, fényesebb napot, izzóbb csillagokat ragasztott rá. Az erkölcsre gondolok, amely régi századokban is sokat jelentett. Móricz szenvedélyes erkölcsisége az, ami íróelődei, -társai – Jókai, Mikszáth, Krúdy, Kosztolányi – fölé helyezi őt. Móricz Zsigmond óta magyar író – de azt is mondhatom, magyar ember – nem lehet a veszendő élet kedélyes szemlélője. Komolyság kell. Helytállás és áldozathozatal. Akkor és most is. Minden időben! Erre figyelmeztet, erre buzdít 20. századi irodalmunk egyik legnagyobb mestere.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|