Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 32
- Czechoslovakia
Keresztutak
Frenyó Anna naplójából
Hozzászólás a cikkhez
Czechoslovakia
Eszmefuttatás létezésem értelméről egy újabb tapsolós templom kapcsán
Mint a bibliai történetben a menyegzőre, úgy siettem fel a negyedik emeletre. Az egyik lépcsőfordulóban megálltam, és átvettem az ünneplőcipőmet. Itt vagyok, jövök már, készen állok, az ünneplőruhám is rajtam van, engedjetek be engem is a menyegzőre!
Egyre közeledett a zene, és a negyedik emeleten tárt ajtóval fogadtak. „Jó, hogy eljöttél!” – mondta a kedves amerikai lány a bejáratnál, és kezembe nyomta az aznapi közös gondolkodás tematikáját. A United Colors of Benetton tárult elém. Gyönyörű szép afrikai nők, ázsiaiak, fehérek, csokoládészín kisgyerekek. Az egyik afrikai hölgyön szemrevaló cipő volt: kígyóbőr, hegyes orrú, zöld színű, hozzá hatalmas nagy zöld korongokból álló nyakéket viselt – nem tudtam levenni a tekintetemet róla.
A dicsőítés legalább negyven percet tartott. Addig játszott a zenekar, és a kivetített szöveget mindenki állva énekelte. Volt, aki tapsolt vagy táncolt. Mint egy rockkoncert. Igazán felemelő volt. A dob, a basszus- és elektromos gitár meg az ügyes szintis akkordok, na meg a kisebb, színes összetételű gospelkórus jó munkát végzett. Nagy hatással volt rám. Tudtam én, hogy a rockzenének az a dolga, hogy felkavarja a lelket, de én akartam, hogy felkavarjanak. Én ott akartam lenni teljes valómmal.
Persze amikor az amerikai pásztor arról beszélt, hogy Kelet-Európában milyen alacsony a hívők száma, például „Czechoslovakiában”, akkor azért a cinizmusom visszakapcsolt, hogy azért azt már nem Csehszlovákiának hívják, kedves Uram – de hát ezt az „apróságot” meg lehetett neki bocsátani.
Nincs tökéletes templom. Egy tradicionális gyülekezetben elalszom a lassú énekek alatt (vagy éppen pont szól hozzám az orgona, ez is előfordul), cserébe van esély rá, hogy a tartalom igazi, mély – de arra is, hogy semmitmondó. Egy újabb keletű, spirituálisabb gyülekezetben, mint ez is, jó a beat, megmozgat, fiatalnak érzem magam és lendületesnek, de cserébe igen leegyszerűsített tartalmakkal találkozom. Hát ezt adja össze az ember!
Otthon sem volt ez másképp, csak ott volt egy gyülekezet – a Deák tér –, amelyik az enyém, akármi történik is, akármilyen is. És nézhettem jobbra-balra, mehettem sokfelé kitekinteni, azért az otthonom a Deák tér volt, a Huligán tiszteletes és csapata.
Egyébként összehasonlítva a Prenzlauer Berg-i tapsolós templommal, ez a Berlin International Church sokkal színvonalasabb volt. Egyrészt sokan voltak, tele volt egy óriási nagy terem, ami jó érzés, irtó jól szólt a zene, és a pásztor is sokfélét és érdekes dolgokat mondott (eltekintve Czechoslovakiától). Mondta például azt, hogy a nagy pillanatainkat meg kell ragadnunk, mert egyébként el is mehetnek mellettünk a nagy lehetőségeink, amelyeket az Élet ad nekünk. Hogy minden pillanatban ébernek és felkészültnek kell lennünk a Találkozásra, a Tettre. Beszállni abba a kocsiba, amelyik értünk jött. Meglépni azt a lépést, amely a következő fokra elvezet. El is lehet szalasztani mindent…
Aztán arról is beszélt, hogy Berlinben kemény az életünk, nekünk, fiataloknak, akik itt összegyűltünk. „A legtöbben közületek nem itt fogjátok leélni az életeteket. Itt vagytok pár hónapot, pár évet, aztán visszamentek oda, ahonnan jöttetek, vagy továbbálltok máshova. Azalatt, amíg itt vagytok, kell a legtöbbet kihoznotok az egészből. És nem könnyű itt. Berlin kemény város. Például itt nincs nyár. A télről meg inkább ne is beszéljünk. Aztán otthon már voltatok valakik, tartoztatok valahova, volt feladatotok és közösségetek. Itt ez mind nincs. Olyanok vagytok, mint a kallódó falevelek.”
Aztán biztatott, hogy keressen mindenki közösséget, és kamatoztassa ott a tehetségeit, építse a gyülekezetet, gazdagítsa az ottani embereket saját magával, és gazdagodjon általuk.
Valami ilyesmit akarok én is. De az egészet gyakran mondvacsináltnak érzem. Olyan erőltetettnek. Tényleg az van, hogy otthon mindez megvolt – érdemes itt is erőt és időt belefektetni? Persze nekem lenne rá a leginkább szükségem. Mert tényleg olyan vagyok, mint egy kallódó falevél. Olyan egyedül vagyok Berlinben, mint az ujjam. És ez független attól, hogy éppen van-e kinek a karjában melegedni, van-e kivel kávézni vagy elmenni moziba. Mert ez utóbbiak mind pillanatnyi, rövid ideig tartó tevékenységek, amelyek hasonlóképpen átmeneti megelégedettséget hoznak csak.
Hosszú távon állandóan ott marad a hiány. Kié vagyok? Minek vagyok itt? Mi a dolgom? Sehova nem tartozom, hova tartozzak? És hiszem, hogy akárhol vagyok, a Mindenható szerelmese vagyok, és ő jobban körülölel, mint bárki vagy bármi más, de ha ez nem manifesztálódik emberekben, közösségben, tekintetekben, beszélgetésben, érintésben, telefonokban, akcióban és reakcióban, akkor úgy kiszáradok, és meg is halok, mint a kis herceg öntözetlen, tüskés rózsája a távoli bolygón.
És az jó, hogy hamarosan megint hazamegyek Magyarországra látogatóba, de nem megoldás, hogy ezekből a látogatásokból éljek. Mert Berlin mellett tettem le a voksot, és – még ha átmeneti pár évről van is szó a következő állomás előtt – túl rövid az életünk, hogy bármilyen szakaszt is átmenetinek tekintsünk benne. Fel kell építenem a fundamentumomat Berlinben.
::Nyomtatható változat::
|