Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- Újabb testvéregyházi együttműködés
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Újabb testvéregyházi együttműködés
Beszámoló az olasz evangélikus zsinatnál tett látogatásról
A napokban újabb testvéregyházi kapcsolata születik egyházunknak: az olasz evangélikus egyház zsinata május 1-jén hagyta jóvá egyhangú szavazással az együttműködési szerződést, amelyet magyar részről a május 14-i zsinati ülés erősít majd meg, és pünkösdkor léphet életbe. Ennek a jelentős lépésnek – a remények szerint – a gyülekezeti kapcsolatoktól a teológiai együttműködésen át a közös nemzetközi fellépésig terjedő hatása lehet. Ez a felemelő esemény adott alkalmat arra, hogy egyházunk képviseletében Fabiny Tamás püspök és Korányi András, a zsinat lelkészi elnöke részt vegyen az olasz testvéregyház zsinati ülésén.
Itáliában évente egyszer, akkor viszont négy-öt napon át ülésezik a zsinat, amely a konzisztórium mellett meghatározó szerepet játszik a néhány ezer lelket számláló, többnyire német ajkú evangélikusság életében. A „pápa árnyékában” evangélikusnak lenni minden értelemben kihívásnak számít – meg kell küzdeni a médiában való minden egyes megjelenésért, a nyolcezrelékes adófelajánlásért az adózók körében, Luther és az evangélikus vallás megismertetéséért a katolikus tengerben, a kétnyelvűség kihívásával az egyházon belül. Ez utóbbinak szép példája a most bemutatott, olasz–német próbaénekeskönyv, amely a remények szerint egy év múlva – a szükséges javítások után – végleges formában is megjelenhet majd.
Nem lehet olyan kicsi egy egyház, hogy feszültségek ne legyenek benne. Különösen, ha olyan nehéz felvetések megtárgyalására kerül sor, mint a különböző kapcsolati életformák, beleértve az azonos neműek közötti kapcsolat egyházi kezelését. Hatalmas különbség mutatkozik már abban is, ahogyan Olaszországban és Németországban – az olaszországi evangélikusok két meghatározó hátországában – rendelkeznek erről. Az itáliai evangélikus zsinat most egy évre minden egyes gyülekezet bevonásával tárgyalja a kialakítandó álláspontot, kiemelten hangsúlyozva a lelkipásztori segítségnyújtás fontosságát és az együttélési formák alapvető megkülönböztetését a házasságtól.
A veronai zsinat megválasztotta az egyház vezetőségét is: Holger Milkau nápolyi lelkészt – aki már négy éve vezeti az egyházat – újabb négy esztendőre megerősítette hivatalában, helyettese Ulrich Eckert milánói lelkész lett. Az ünnepélyes beiktatási istentiszteleten egyházunk képviselője is áldást mondott a tisztségviselőkre.
Verona Rómeó és Júlia városaként ismert az egész világon, kevesebben tudják, hogy olyan – az apostoli időkből való – arénája van, amely csak a római Colosseumhoz fogható, és amelyhez szomorú emlékek is fűződnek a keresztényüldözések korából. Mi, magyarok sem lehetünk büszkék arra, hogy a város krónikája őrzi a 900-as években arra járt kalandozó őseink szörnyű pusztításának körülményeit. Mindezzel együtt azt reméljük – ahogyan Fabiny Tamás köszöntőjében is megfogalmazta –, hogy a Veronából induló egyházi partnerség nem Rómeó és Júlia kapcsolatának szomorú útját járja majd, hanem áldásaival feledtetni tudja az egy évezreddel ezelőtti magyar kalandozó látogatás sebeit is.
K. A.
::Nyomtatható változat::
|