Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- In memoriam dr. Selmeczi János
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
In memoriam dr. Selmeczi János
Sokan vagyunk az evangélikus lelkészi karban, akik abban az időben voltunk teológushallgatók, amikor Selmeczi János volt a teológusotthon igazgatója. Sokan vannak a mai gyülekezetek tagjai között, akik még emlékeznek az igehirdetéseire és szolgálataira az országban. Nagyon szeretett prédikálni, a hívek pedig szerették hallgatni az igehirdetéseit. Lehet, hogy ez nagyon egyszerű mondatnak tűnik, pedig aligha van ennél fontosabb az evangélikus lelkészi pályán.
Ipolyszögről a nógrádi tiszta életfelfogás egyszerűségével, nagyon mély családi lutheránus kegyesség talaján indult el az egyházi szolgálatra. Hosszú élete minden szakaszában erőt adó volt számára a nógrádi táj és az a tipikus hívő életforma, amelyet vissza-visszatérve mindig újra megkeresett. Ha csak alkalma nyílt rá, haza is látogatott, fejében tartotta a rokonok és a falu lakóinak életútját. Ilyenkor lassan haladt az utcán, mert szeretett mindenkivel megállni és elbeszélgetni. A szülői ház sugárzása, akárhány éves volt is, mindig hatott rá.
Későbbi generációkhoz tartozók ritkán gondolnak, gondolunk bele abba, mit is jelenthetett a lelkészi pályára kerülni, azon szolgálni úgy, hogy az egyetemi évek 1942–1946 közé estek, a pálya megalapozása az ötvenes évekre, a nyugdíjba menetel és a visszavonulás pedig 1989-re.
Enyhén szólva szegényes körülmények között működött a teológusotthon a hetvenes évek elején. Döntően a gyülekezetek szeretetére és áldozatára építhetett az intézmény. De amikor erre lehetőség nyílt, azonnal elindult az a mai napig tartó fontos kapcsolatápolás a gyülekezetekkel, amely a szuplikáción kívül a teológusnapokban és passiókörutakban valósul meg. Ezeket az utakat Selmeczi János nagyon szerette, támogatta, s ennek következtében az akkori hallgatókban, bennünk, máig ható élményvilág épült fel.
Fel-felötlik sajátos humora, élcelődése vagy a mindvégig tisztán megmaradt tájszólás összetéveszthetetlen hangzása. Ha baj volt velünk, hallgatókkal, az eseményekbe nemigen avatkozott, inkább utána kérdezte meg felejthetetlen hangsúllyal: „Na, hogy is volt ez…?” Aztán a beszélgetés „liturgiájába” beletartozott egy fejcsóválás az „ejnye” szó kíséretében. Pár éve, felidézve a régi időket, említettem neki, hogy biztosan neheztel ránk, mert a mi évfolyamunk sok borsot tört az orra alá. Ekkor is egy kis szünet után, de most már kérdés nélkül folytatta: „Dehogy haragszom, nagyon szerettelek titeket.” Nem kis meghatódottsággal mondta ki akkor, nyolcvanöt évesen, ezeket a helyrezökkentő mondatokat.
Amikor halála után felesége, Ökrös Edit, akivel szép ajándékként élhettek tizenöt évet, megmutatta az íróasztalát, kinyithattam egy spirálfüzetet, a legegyszerűbb, leghétköznapibb fajtát. Ebbe a nyugdíjas, idős ember éveken át mindennap beleírta a napi útmutató igét kézírással hét nyelven: magyarul, héberül, görögül, latinul, németül, franciául és a kimaradhatatlan, nagyon szeretett szlovák nyelven is. Pont úgy, ahogyan régen is felírta görögül vagy héberül, de gyöngybetűkkel az óra elején a táblára. Talán azt az ars poeticát hirdetve ezzel: sok minden lejátszódhat körülöttünk és bennünk, de ami biztos és megtartó, ami igazi gyógyító erő, az Isten igéje. Ne felejtsük el ezt soha, akármerre járunk is majd!
A Deák téri templomban május 7-én, pénteken délután három órakor álltuk körül urnáját szeretteivel, a jelen lévő szolgatársakkal és a sok gyülekezetből érkezett, hálát adó és tiszteletet lerovó gyülekezeti tagokkal. Minden éneket végigénekeltünk versről versre, ahogyan azt tőle tanultuk, és a nógrádi kegyességből tanulhatjuk ma is. „Ahova te vezetsz, / Csak oda megyek, / Hogy így mindörökké / Teveled legyek. / Ha téged hívtalak, drága vendég, / Szegényen is gazdag vagyok mindég.” (EÉ 381,3)
A feltámadás reményében fogadtuk Jézus szavait: Atyám, a te kezedbe teszem le az én lelkemet!” (Lk 23,46)
Szabó Lajos
::Nyomtatható változat::
|