Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- Nem csak tanít – tankönyvet is ír
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Nem csak tanít – tankönyvet is ír
Beszélgetés Gruber Lászlóval
Nemrégiben jelent meg a Nemzeti Tankönyvkiadó gondozásában a Panoráma sorozat biológia-, kémia-, fizika- és földrajztankönyve. Az általános iskolai 7. osztályos földrajzkönyv Gruber László és Huszár Tamás munkája. Az alkotók egy időben munkatársak voltak az MTA Földrajztudományi Kutatóintézetében; a kiadó mintegy másfél évvel ezelőtt kérte fel őket a munkára. A könyv közel háromnegyedét jegyző Gruber László a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium tanára.
– Ilyen szép kivitelű földrajztankönyv még nem jelent meg Magyarországon – mutatja büszkén Gruber László a könyvet, melyet gyönyörű fotók színesítenek. – Igyekeztünk megőrizni a korábbi tankönyvek értékekeit, és persze az alapkövetelmények, a kötelező témakörök is mind benne vannak, de azért próbáltunk élni – az eléggé szűkre szabott – szabadságunkkal is. Speciális ez a kiadvány a mai Magyarországon; mi szakmunkafüzetnek neveztük el.
– Gondolom, az összeállított anyag hozta magával az újfajta elnevezést. Hogyan épül fel a kiadvány, milyen újdonságok jellemzik?
– Minden lecke két-három ismeretközlő oldallal kezdődik, aztán jönnek a feladatok, amelyek különböző nehézségi fokúak: a logikai, számításos, ábraelemzéses feladatok mellett jelentős szerepet kapnak az olyanok is, mint például a hibakeresés, a virtuális utazás, a diagramszerkesztés és -értelmezés. Ugyanakkor az aktuális globális problémák feltárásáról sem feledkezhettünk meg. A könyv megírásakor az volt az elsődleges célunk, hogy gondolkodtassuk (!) a gyerekeket, s ne csupán az újonnan megszerzett ismereteket ismételtessük velük.
A terjedelmi megkötések miatt mindössze három olvasmány került a kiadvány végére. Viszont minden leckéhez érdekes cikkeket kerestünk – például a gorillák örökbefogadásáról vagy épp arról, hogyan lehet egy gyerekjátékkal energiát termelni Afrikában –, ezeket biztosan el fogják olvasni a tanulók. A témákhoz kapcsolódik egy-egy szövegértési feladat is, ami manapság a kompetenciaalapú oktatásban nagy szerepet kap. Minden lecke végén található egy angol kisszótár, illetve egy linkgyűjtemény, ami további kutakodásra ad lehetőséget. Az egyes témák összefoglaló kérdések sorozatával végződnek.
Újdonság, hogy úgynevezett visszacsatoló leckéket is tettünk a könyvbe, Diákszemmel címmel. Itt azokra a kérdésekre kapnak választ a fiatalok, amelyekben sokszor tévedni szoktak – például hogy mi a különbség a hurrikán, a tornádó és a tájfun között, és hasonlók.
– Ön a tanórákon igyekszik izgalmas dolgokat is szóba hozni az éppen tárgyalt témakör kapcsán. Van erre mód egy tankönyvben is?
– Mániám, hogy egy (földrajz)tankönyvben mindenképpen legyen egy csomó „hülyeség” is, hiszen az érdekli legjobban a gyerekeket. Én a „Nehogy elolvasd!” címet adtam volna az ilyen anyagoknak, végül No de ilyet! lett a címük. Rengeteg érdekességet tartalmaznak országokról, kontinensekről, népekről, kultúrákról. Garantálom, hogy a tankönyv ezen részét diákjaink „rongyosra” fogják olvasni.
– Bizonyára nem hiányoznak a „komoly” dolgok sem a kiadványból…
– Természetesen a már fentebb említettek mellett nem hiányozhat a fogalomtár sem a tankönyvből. A belső borítókon található függeléknél igyekeztünk odafigyelni, hogy aktuális adatok szerepeljenek benne. A tankönyvhöz feladatgyűjtemény is kapcsolódik. A témazáró feladatlapokon most dolgozom. Ami még újdonság, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó internetes honlapján digitális tananyagként is elérhetők lesznek az újabb fejlesztések. Illetve készül tanári kézikönyv is, amely igazából megoldókulcs lesz – a pedagógusok örömmel veszik az ilyen segédanyagot.
Gruber Lászlónak 2004-ben már megjelent egy egyetemi tankönyve Ausztrália, Óceánia és az Antarktisz természeti földrajza címmel. A bonyhádi gimnázium tanára a Szegedi Tudományegyetem óraadója is, és törekvéseit látva bizton állíthatjuk, hogy a jövőben is találkozhatunk nevével a tankönyvkiadásban.
Máté Réka
::Nyomtatható változat::
|