Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- Medvehagyma és PET-palack
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Medvehagyma és PET-palack
Tél végére kiürülnek szervezetünk vitaminraktárai, de még jócskán várni kell, mire az első zöld növényeket leszüretelhetjük a kertből. A piacokon és boltokban ma már egész télen lehet fóliában termesztett „primőröket” kapni, de ha eddig nem voltunk bizalmatlanok irántuk, az újabb és újabb botrányok ráébreszthetnek bennünket arra, hogy ezeket a növényeket intenzív körülmények között és állandó vegyszerezéssel termelik, sokszor olyan vegyszereket alkalmazva, amelyeknek erősen egészségkárosító hatásuk van. Ezért is terjed egyre inkább az „idény jellegű” táplálkozás, amely arra ösztönöz, hogy mindig azt együk, ami az adott évszakban megterem. Vagyis télen ne együnk epret, paradicsomot, paprikát, hiszen azokban alig van tápanyag, van viszont permet-, műtrágya- vagy más vegyszermaradvány. És persze az ízük sem olyan, mint amikor a nap érleli őket…
Tavasz végéig, nyár elejéig viszont még kevés olyan zöldségféle kapható, amely nem a fóliában termett. Van viszont néhány olyan növény, amelyeket már a nap első meleg sugarai előcsalogatnak a földből, és tele vannak vitaminnal, ásványi anyagokkal, enzimekkel, egyszóval minden olyannal, amire szervezetünk áhítozik a tél után.
A csalánt talán mindenki ismeri, a tyúkhúrt és a pongyola pitypangot is, csak éppen eszünkbe sem jut, hogy egy jó kis salátát készítsünk belőle. Évekkel ezelőtt én is ugyancsak meglepődtem, amikor ezeket a növényeket csokorba fogva láttam a biopiac standjain. Ugyanott találkoztam először a medvehagymával is, amelyet akkor csakis ott lehetett beszerezni. Ma pedig már szinte minden piacon árulják e remek növényt.
A medvehagyma lombos erdeink aljnövényzetében található, már márciusban megjelennek friss hajtásai. Április–májusban virágzik, utána pedig teljesen visszahúzódik, eltűnik a szem elől. Elnevezése arra utal, hogy a medvék a téli álomból ébredve előszeretettel fogyasztják, mert általános erősítőként jótékony hatással van rájuk.
Hajtásai erős, a fokhagymára emlékeztető illatúak. Gyógyhatása is hasonlít a fokhagymáéra, de annál tizenkétszer erősebb! Erőteljes vértisztító, gyulladáscsökkentő, baktérium- és vírusölő, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, javítja a szív és az érrendszer működését. Magyarországon a legnagyobb összefüggő, medvehagymával borított terület Orfűn található, ahol minden évben fesztivált is szerveznek e finom gyógynövény népszerűsítésére.
E sorok írójának lakóhelye közelében is található olyan erdő, ahol tenyészik a medvehagyma. Egyre többen ismerik, szedik és fogyasztják. Fantasztikus illatélmény és látnivaló ilyenkor a medvehagymaszőnyeg a fák alatt. Kiábrándító viszont, hogy e jótékony növénymezőn ijesztő mennyiségű szemét található. PET-palackok százszámra, mindenféle rozsdás fémedény, műanyag zacskók és papírhulladék. Korunk jelképe is lehetne ez a kép: a természet megajándékoz bennünket a különböző gyógyhatású növényekkel, az ember pedig ráborítja a szemetét…
Sánta Anikó
::Nyomtatható változat::
|