Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- Bemutatkozik a Vanyarci Evangélikus Egyházközség
Evangélikusok
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Hozzászólás a cikkhez
Bemutatkozik a Vanyarci Evangélikus Egyházközség
Vanyarc település Nógrád megye délkeleti részén fekszik, a Cserhát lankái között, festői környezetben, Budapesttől hetven kilométer távolságban. A faluról az első írásos feljegyzést IV. László király egy 1286-os adományozó oklevelében találjuk Wonorch névvel, amely eredetileg a település korábbi birtokosának neve lehetett. A tatárjárás idején a falu mellett álló, Hraszti nevű földvár próbált ellenállni a tatár pusztításnak. Egy 1484-es oklevél már Wanyarc néven említi a települést, amely ekkor a Rédei család birtoka volt. Később a Báthoriaké lett. A település a török hódoltság idején teljesen elpusztult.
Az 1700-as évek elején települt újra a falu. A felvidéki Bagyin, Ponyice, Cselovce, Cerovo, Nedelistye, Litava nevű falvakból érkeztek telepesek (ezen felvidéki falvak neveit a családnevek mind a mai napig őrzik). Innen kezdve beszélhetünk a gyülekezet történetéről is. A reformáció kétszázadik évfordulóján, azaz 1717-ben hangzott el Vanyarcon az első evangélikus igehirdetés, Pilarik Jeremiás gutai lelkész szolgálatával, a szabad ég alatt, a nagy körtefánál a szárazmalom mellett.
Hosszú ideig a gutai gyülekezethez tartoztak a vanyarciak, illetve egy rövid ideig Szirákhoz. Időközben a gyülekezet annyira megnövekedett, hogy 1783-ban önállósodott. Első lelkésze Petyian Mihály volt. Ócsai Balogh Pétertől (egyházunk első egyetemes felügyelőjétől) telket kapott a gyülekezet, és 1799-től 1800-ig, mintegy másfél év alatt felépítették a jelenlegi templomot. Ekkor már Benczúr István volt a közösség lelkésze.
A településen lakott a Desseffy család egyik ága, akik a gyülekezet tagjai s jelentős támogatói voltak. Itt élt Veres Pálné Beniczky Hermin, aki a magyar nőnevelés területén szerzett elévülhetetlen érdemeket. A kúria gyakori vendége volt Madách Imre; Az ember tragédiája című művét itt olvasta fel először.
Az első és második világháborúban Vanyarcnak is sok hősi halottja volt. 1947-ben, az úgynevezett magyar–szlovák lakosságcsere során ötven család ment ki az akkori Csehszlovákiába. Majd következett a gyülekezet iskoláinak és földjeinek államosítása.
Isten minden nehézségben és sorscsapásban megtartotta a gyülekezetet. Jelenleg kilencszáz tagja van. Az idősek közül még sokan beszélik a szlovák nyelvet, kéthavonta van szlovák istentisztelet. Az óvodában és iskolában száz hittanos gyermekünk van. Meghatározó a gyülekezetben az énekkar jelenléte és szolgálata. Minden korosztályt igyekszünk elérni az evangéliummal. Rendszeressé váltak a nyári tíznapos zenei táborok, melyek sok fiatalt vonzanak. Testvér-gyülekezeti kapcsolatot ápolunk a kispesti, valamint az erdélyi hosszúfalu-fűrészmezői gyülekezettel.
Vanyarcon rendezik meg már évek óta szeptember második szombatján az úgynevezett Haluskafesztivált, mely országszerte rengeteg érdeklődőt vonz.
::Nyomtatható változat::
|