Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 20
- A kedves gesztus csendesítő ereje
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
A kedves gesztus csendesítő ereje
Néhány évvel ezelőtt feleségemmel a kedvenc éttermünkben ünnepeltük az évfordulónkat. A vacsora végén a pincér egy nagyon szép tortát hozott. A tortát régi ismerősünk, Lily küldte nekünk, akit korábban mi is észrevettünk az étteremben. Mivel a múltban igazán nem voltak kellemes emlékeink Lilyvel kapcsolatban, különösen meglepett minket váratlan nagyvonalúsága. Az étteremből kifelé jövet elismeréssel beszéltünk Lily újonnan megtapasztalt kedves tulajdonságáról, amelyet korábban nem is vettünk észre.
A munkahelyünkön már mindnyájan megtapasztaltuk, hogy kapcsolataink bizony nem ritkán feszültséggel terheltek, és sokszor elkap minket az indulat. Előfordul az is, hogy a feszültségek végül a konfliktusokból „kreatív módon” pozitív eredményt hoznak ki, de gyakran inkább versengés, irigység, féltékenység vagy gyűlölködés van az emberek között, pusztán azért, mert nagyon eltérő személyiségek, mások az értékeik, és mások a céljaik. Habár általában véve ezeket az eseményeket mindennaposaknak tekinthetjük, mégsem hagyhatjuk figyelmen kívül. Ha nem kezeljük megfelelően az ilyen eseteket, nagyon ártalmassá válhatnak. Meg kell tanulnunk, hogyan nézzünk szembe ezekkel a kérdésekkel, és hogyan oldjuk meg őket, ha fenn szeretnénk tartani a hatékony, hosszú távú munkakapcsolatainkat.
Térjünk vissza Lily esetéhez. Eszembe jutott egy rész a Bibliából, pontosabban az Ószövetségből. Péld 21,14 így tanítja: „A titkon adott ajándék elfordítja a haragot és a kebelben való ajándék a kemény búsulást.” (Károli-fordítás) Ez így nagyon leegyszerűsítettnek tűnhet, de néha a kimutatott kedvesség és nagylelkűség – például egy ajándék formájában – lecsendesítheti a haragot. Ha tudod, hogy van olyan kapcsolatod, amelyet némileg „el kell simítani”, akkor érdemes az ajándék hatalmán elgondolkodnod.
Ez persze nem jelenti azt, hogy mindig törekednünk lehet – vagy kell – arra, hogy „megvásároljuk” a kiutat egy-egy személyes konfliktusból. Gyakran az a legjobb, ha egész egyszerűen közeledünk ahhoz az emberhez, akivel nézeteltéréseink vannak, és megkíséreljük megvitatni a problémát emberi, tapintatos módon. Egy másik bibliai idézet azt mondja nekünk: „Aki megtartóztatja beszédét, az tudós ember, és aki higgadt lelkű, az értelmes férfiú.” (Péld 17,27) Másutt ezt olvashatjuk: „Ha a fa elfogy, kialuszik a tűz; ha nincs rágalmazó, megszűnik a háborgás.” (Péld 26,20) Ha képesek vagyunk a vitáinkat és konfliktusainkat kiváltó okok megfelelő kezelésére, anélkül hogy olajat öntenénk a tűzre, akkor képesek leszünk meggyógyítani a sérült kapcsolatainkat is.
Van egy közhely, mely szerint a tett hangosabb, mint a szó. A szóbeli bocsánatkérés és a kibékülésre való törekvés mellett egy kis kedvességgel is megerősíthetjük szándékunk őszinteségét. Ugyanúgy, ahogyan Lily tette az ő kis meglepetésajándékával. Vagy lehet ez egy egyszerű kártya, illetve egy kis üzenet az illetőnek, amelyben kifejezheted a vágyad, hogy szűnjön meg a viszály köztetek. Ha nem teszel egy kedves gesztust, akkor a konfliktusod elhúzódhat a végtelenségig. Péld 18,19 erre emlékeztet: „A felingerelt atyafiú erősb az erős városnál, és az ilyen versengések olyanok, mint a vár zárja.”
Ha van bármilyen megoldatlan nézeteltérésed, most van itt az ideje, hogy hozzáláss a rendezéséhez!
Rick Boxx (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|