Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Évezredes lankadatlan (?) tánc
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 9. VASÁRNAP – 2MÓZ 32,1–10
Hozzászólás a cikkhez
Évezredes lankadatlan (?) tánc
Budapest legnagyobb bevásárlóközpontjától néhány méterre, a Nyugati téren egy kereskedelmi irodaház tetején kortárs művészek felállítottak egy kristályokkal borított aranyborjút. Nem véletlenül itt. Míg a csupa üveg irodaházak klimatizált szobáiban hatalmas üzletek köttetnek, mások forintokat koldulnak lent a járdán ülve. Eközben emberek tömege tódul be a fogyasztás legnagyobb hazai „templomába”, venni, szerezni, mert az maga a boldogság. Keresni, látogatni, imádni jönnek egy „istent”, aki bár fényesen ragyog, ám halott, nem ígér, csak hiteget, és rútul cserbenhagy.
Ha vallási üzenetnek, figyelmeztetésnek szánták a borjút, célba talált. (Talán volt, aki felütötte otthon a Bibliát mai textusunknál.) Ha humornak szánták az installációt, még elmegy. De sajnos gyanítható: vannak, akik komolyan gondolják… Istenük fent az aranyborjú, feljebb nem látnak, de nem is tekintenek…
Luther kortársa, a németalföldi reneszánsz festő, Lucas van Leyden 1530-ban festette meg Az aranyborjú imádása című triptichonját. Az erőteljes jelenet mulatozó, tivornyázó, duhajkodó alakjaival a művész szinte időtlenül kortárs képet tár a néző elé. Az emberi lélek Istentől elforduló, bálványimádó hajlama egyidős az emberiséggel, és örök témát képes szolgáltatni a kultúra, szépirodalom, képzőművészet alkotóinak éppúgy, mint a pszichológiának, valláslélektannak.
A bibliai történetben a Sínai-hegyen tartózkodó Mózesre egyre türelmetlenebbül várakozó nép látható, „kézzelfogható” istent akar. Az aranyból öntött borjú, a materiális tárgy ennek a pogány vágynak a szimbóluma. Izrael lelki-szellemi fejlődésében vallási és spirituális regressziót jelent ez a mozzanat. A nép bűnét Jahve főpapja, Áron betetőzi azzal, hogy oltárt épít, kiönteti a borjút, és hozzájárul, hogy orgiaszerű „ünnep” kezdődjék, rituális tánccal, étkezéssel, az ősi pogány vallások menetrendje szerint.
Ám kisvártatva Isten megszólal. Azt mondja Mózesnek: „a néped”. Mózes népének, nem a maga népének nevezi őket! Ebben megnyilvánul a bűn miatti távolságtartás – pedig Izrael a szövetségkötés idejét éli. A nép és Jahve kapcsolatában akadály keletkezik.
Az Úr, az egy igaz Isten következetesen elítéli és tiltja a bálványimádást, s több helyen is mint Izrael hűtlenségének legsúlyosabb jele említtetik ez az epizód, amikor az „Úr ünnepét” hirdették meg – az Úr nélkül!
Egy borjú körül táncolva. Izrael ezzel a tettével kis híján eljátszotta kiváltságát, az Úr már nem akar a kemény nyakú néppel tartani. Csak Mózes többszöri közbenjáró imádságának, esedezésének köszönhető, hogy nem törli el őket.
Minden kornak, így a mi korunknak is legsúlyosabb vétke a bálványimádás. Az „aranyborjú” imádása újabb és újabb formákban jelentkezik. A bálvány hol provokatívabb, hol rejtettebb, becsapósabb módon gyűjti maga köré táncoló híveit.
Nemrég bejelentették az American Idol című „emberbálvány-faragó” műsor magyar verziójának érkezését. Az Egyesült Államok legnézettebb tévéműsoráról van szó. Címe rendkívül beszédes és sokatmondó. Bálványimádásunk ma ezerféle új ruhát ölt. Példaképek, idolok, héroszok és félistenek: valamennyien emberek – de imádásuk, az értük való rajongás átcsúszik az istenítésbe.
Hívő emberek között is előfordul, hogy életükben egyes jelenségek átveszik Isten helyét. Így válhat bálványukká akár a hatalom, akár az anyagi javakra törekvés, a pénz vagy a testkultusz. Mindegyikük a materiális világ felé fordítja az ember tekintetét. Ellenpólusuk Krisztus, aki az igazi, spirituális, lelki értékeket adja és mutatja fel.
Minden ember szeretné látni Istent. Nemcsak kíváncsiságból, hanem mert úgy véli, hogy a látható, kiábrázolható Istent birtokolhatja, hatalmát a maga szolgálatába állíthatja. Isten lényege azonban megfoghatatlan és nem zárható be korlátozott érvényű képekbe. Lényét akkor és ott és úgy tárja fel, amikor, ahol és ahogy azt ő akarja. Amint lehatárolnánk őt azzal, hogy kimondunk róla „valamit”, amint bezárnánk őt egy képpé formált megnyilvánulásába, azonnal ezer és ezer más aspektusától fosztanánk meg a végtelen és határtalan Teremtőt.
Bár Isten tiltja, hogy a magunk elképzelése szerint ábrázoljuk őt, a maga szuverén módján mégis kész volt megmutatni magát a világnak. Nem várt, nem remélt, döbbenetes módon: emberré lett, és Jézus Krisztus emberi arcán ragyogtatta fel dicsőségét. Más „Isten-orca” nincs, minden más hamis, torzítás – ez az egyedüli és a hiteles.
Jézus emberi tekintetén át néz ránk az Isten. Isten a maga képmására teremtette az embert – egy istenarc van eltemetve mindannyiunkban (Reményik). Először Jézusban kell meglátnom az Istent, majd az emberben, akivel Jézus azonosítja magát.
Imádni az Istent nem faragott képben, nem aranyszoborban, hanem lélekben és igazságban, de mindenekelőtt és -felett Jézus Krisztusban lehet. Iránta való szeretetünk pedig csak annyira hiteles, amennyire a minden embertársunk iránti feltétel nélküli szeretetben tükröződik.
Az aranyborjú története azonban nemcsak az ember Isten iránti hűtlenségéről szól, hanem az orgiázó nép hűtlenségének sötét hátterén rajzolódik ki Isten igazi arca. Nem szobor vagy kép formájában, hanem tettekben, amelyekkel Isten a hűtlenségre válaszol. Ebből láthatjuk, hogy az ő ereje a megbocsátásban, a kegyelemben van.
Evangélium és törvény, törvény és evangélium találkozik itt: a törvény megszegői a törvény hatályán kívül eső kegyelmet nyernek. Isten újra átadja Mózesnek a törvény tábláit. A legnagyobb kegyelem azonban Jézus Krisztusban jelent meg, aki evangéliumot hirdetett, és a törvény értelmezését is új és nagy parancsolatként fogalmazta meg. Isten minden bálványokon győzedelmeskedő ereje és hatalma: az evangélium.
Mindaz, amit a bálványoktól kapunk, romlandó, mulandó, és bármennyit birtoklunk is e „javakból”, végül mind elveszítjük, semmit nem vihetünk magunkkal belőlük. Amit Istentől kapunk, az múlhatatlan, romolhatatlan, örökkévaló mennyei kincs. Ezektől leszünk igazán gazdagok – minden mástól csak egyre szegényebbek. Csak Krisztus kincsei tesznek gazdaggá. A hitben lehet ez a miénk. Itt a földön és ott, ahol színről színre fogjuk látni az Isten dicsőségét és Krisztus arcát.
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|