Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Hitben – reményben – szeretetben
Cantate
Hozzászólás a cikkhez
Hitben – reményben – szeretetben
Hűség? Ma? Egy állandóan változó, megbízhatatlan világban? Hiteltelen emberekkel körülvéve? Erkölcsi szabadosság fénykorában? Napjainkban nem erény, ha valaki harminc éve ugyanazon a munkahelyen dolgozik. Házastársak ritkán érik meg a huszonötödik évfordulót. A barátság is csak addig tart, amíg ki nem töröljük egymás nevét a mobiltelefon névjegyzékéből.
A hűség fogalma nagyon megváltozott. Ritkán beszélünk emberek, eszmék iránti hűségről. Beszélünk viszont hűségpontokról és hűségnyilatkozatról. A hűség igazi tartalmát felcseréltük múló földi kincsekhez való ragaszkodásra. Mai énekünk szerzője éppen ezért hívja fel figyelmünket a Biblia szerinti hűség helyes értelmezésére.
Hűség a hitben. A leggyengébb láncszem! Ahogy nem tudunk megbízni egymásban, úgy nem merünk belekapaszkodni Isten hűségébe sem. Hiába magyarázzuk a bizonyítványt: „Nem tartunk szoros kapcsolatot az egyházzal, de hiszünk Istenben, néha még imádkozni is szoktunk…” Sok minden elriaszt bennünket Istentől, leginkább a keresztény embertől elvárt áldozatos életforma. Nem véletlenül buzdítja János apostol a szmirnai gyülekezetet ezekkel a szavakkal: „Légy hű mindhalálig…” (Jel 2,10) Hűségünk alapja nem lehet más, mint Isten irántunk tanúsított gondviselése. Nem elég, ha nagyünnepeken eszünkbe jut vallásos kötelezettségünk. Az ének tanít: „Istennek szenteld szívedet!”
Hűség a szeretetben. Szeretetre nem lehet senkit kényszeríteni. Isten mégis ez várja el tőlünk. Nem alaptalanul, hiszen ő előbb szeretett minket! Nem lehet megelőzni Isten szeretetét. Mindig adósai maradunk, s ezt törlesztjük akkor, amikor egymás felé fordulunk szeretetünkkel. Az „igazi” szeretetre pedig Jézus adja meg a példát: „Kínzóinak megbocsát”. Akkor vagyunk az ő követői, ha tetteinkben is felismerhető a tőle tanult szeretet. Ezért fogalmaz így az ének szerzője: „Hogy Isten gyermeke lehess, / Te is bocsáss meg és szeress!”
Hűség a reménységben. Ebben vagyunk a legszegényebbek, de aki hitben és szeretetben él, megtalálja reménységét is: tudja, mi élete értelme; meglátja célját. Nem a halálára készül, hanem örök életére. Ez a meggyőződés formálja gondolkodását, és így tudja meglátni a fényt a sötétségben is. „…a reménység pedig nem szégyenít meg…” – mondja Pál apostol Róm 5,5-ben.
Énekünk segít megtalálni helyünket a világban. Három betű igazít el a szerteágazó lehetőségek között: h(it), r(emény), sz(eretet): a keresztény ember életterének helyrajzi száma. Ezt keressük szívünk térképén, és célba jutunk!
Vető István
::Nyomtatható változat::
|