Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Oszd meg és fotózkodj!
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Oszd meg és fotózkodj!
A digitális fényképezőgéppel készített felvételeket ugyanúgy elő lehet hívatni, mint a hagyományos filmes fotókat, vagyis ha otthonunkat szeretnénk díszíteni a nyaralás legszebb képeivel, érdemes papírképeket készíttetnünk. Ám a távolban élő rokonokhoz vagy barátokhoz jóval egyszerűbben eljuttathatjuk a képeket, mint korábban. Az interneten számos olyan ingyenes szolgáltatást találunk, amelyeknek a segítségével megoszthatjuk fényképeinket.
A fényképek közzétételére az egyik kézenfekvő megoldás a közösségi oldalak (IWIW, Facebook) használata. A feltöltött képeket albumokba lehet rendezni. Ezek létrejöttéről nemcsak automatikusan értesülnek ismerőseink, hanem kedvencelhetik is őket, és megjegyzéseket fűzhetnek hozzájuk. Emellett ha a fotókon szereplő személyek szintén fent vannak az oldalon, be lehet jelölni őket a képeken, így a fotóink az ő profiloldalukon is meg fognak jelenni. Egy tábor, egy találkozó vagy egy rendezvény fényképeit talán így a legkönnyebb eljuttatni a résztvevők, egy közösség vagy az ismerősi kör számára.
Ha nemcsak az ismerősöket szeretnénk megcélozni, hanem jobban sikerült fényképeinket a világ többi fotósának is meg szeretnénk mutatni, érdemesebb egy tematikusabb oldalt választani. A Facebookkal és az IWIW-vel ellentétben a Flickr (http://flickr.com) nem érhető el magyarul, csak a világ nagyobb nyelvein, viszont az oldalon több szempont alapján is válogatnak „érdekes fotókat”, így könnyen eljuthat felvételünk a világ másik felére is, és mi is könnyen találhatunk gyönyörű képeket. Ezt a funkciót nem kötelező használni, az oldalon az is szabályozható, hogy a képekhez kik férhetnek hozzá: több csoportot is meghatározhatunk, így például családi fotóink nem feltétlenül kerülnek vadidegenek kezébe.
A fotókhoz lehet megjegyzést fűzni, megadhatjuk a helyszínt, ahol készültek, elküldhetjük e-mailben is, de meg is tarthatjuk őket csak magunknak. A képeket albumokba lehet rendezni, és az albumokon belül a képek között nemcsak egyszerűen lapozgatni lehet, hanem automatikusan működő, látványos diavetítést is lehet készíteni.
Hasonló funkciókkal bíró fotós aloldala a Google-nak is van, méghozzá a Picasa Webalbumok (http://picasaweb.google.com), ez az oldal azonban a Flickrrel szemben elérhető magyarul is. Az oldalnak két nagy előnye van: az egyik, hogy a Google aloldalaként a cég más szolgáltatásaival is együttműködik, a másik pedig egy hozzá tartozó ingyenes program, a Picasa. A Picasa program (letölthető a http://picasa.google.com címről) egyszerűen kezelhető képkezelő és -szerkesztő program, amellyel a legfontosabb dolgok – átméretezés, vágás, vörös szem eltüntetése – néhány kattintással elintézhetők, és a képeket a Google-fiókunk fotós részébe szintén nagyon egyszerűen feltölthetjük a segítségével. Emellett gyorsan tanuló arcfelismerő funkciója is van, tehát egy helyen meg lehet nézni az összes képet, amelyen például a nagyi szerepel, fotóinkból zenés kisfilmet készíthetünk vele, és a számítógépünkön szereplő összes képet egy helyen láthatjuk, akár a készítési dátum alapján rendezve is.
A feltöltött képeket a többi Google aloldalon is lehet használni, így például a Térképeken (Google Maps) és a Földben (Google Earth) a világ különböző szegleteihez kapcsolva őket a mi fotóinkon keresztül ismerhetik meg az emberek azokat a helyeket, ahol mi már jártunk.
Mielőtt azonban bármit is feltöltenénk a világhálóra, érdemes külső szemlélőként is végignézni a képeket, mert az on-line publikált fotók bárki számára hozzáférhetőkké válhatnak, és később már szinte lehetetlen korlátozni, hogy hova jutnak el.
Bátki Anna
::Nyomtatható változat::
|