Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Korlátlan lehetőségek vannak minden emberben
e-világ
Nobel-díjas tétel
Hozzászólás a cikkhez
Korlátlan lehetőségek vannak minden emberben
Találós kérdést is játszhatnánk ezzel a mondattal: „Korlátlan lehetőségek vannak minden emberben.” Ki mondta? Hol és mikor? Azt gondolom, nagyon kevesen találnák el a helyes választ. Még ha csak a szerző foglalkozása volna a kérdés, akkor sem lenne könnyű dolgunk. „Becsapós” kérdés. Talán sokan mondanák azt, hogy pszichológus szájából hangzott el. Vagy tanáréból. Vagy valamilyen vallási vezetőéből. Az is lehet, hogy a jézusi magvetőpéldázat magyarázataként mondta valaki annak illusztrálására, hogy az elvetett mag, amelyik a jó földbe esik, százszoros termést hoz. De ezek a válaszkísérletek – bár logikusak – távol állnak a valóságtól. A fenti mondat ugyanis ez év július 7-én hangzott el a budapesti Művészetek Palotájának színháztermében Muhammad Junusz Nobel-díjas bangladesi közgazdászprofesszortól.
A közgazdászok többnyire olyan kategóriákban gondolkodnak, mint a befektetés, költség, haszon, profit, GDP és így tovább. Racionális számítások előzik meg a döntéseiket. Hogy lehet hát, hogy egy Nobel-díjas közgazdászprofesszor nem a hagyományos logikát követi? Hogy lehet, hogy ez a meggyőződése – „korlátlan lehetőségek vannak minden emberben” – adja elméletének alapját és kidolgozott rendszerének sikerét? Az Erste Bank és a Social Business Tour által szervezett budapesti előadás hallgatói választ kaptak erre.
Segélyezés helyett
valódi segítség
Junusz professzor története az 1970-es években kezdődött, amikor Bangladesben éhínség tört ki, és az ország lakosságának nyolcvan százaléka a létminimum alatt élt. A professzor ekkor közgazdasági elméleteket tanított az egyetemen, és mélyen átélte, hogy az elméletek nem érnek semmit, ha nem tudnak megoldást adni egy éhínségtől sújtott országban az alapvető gazdasági problémákra. Ezért az előadásai után mindennap kiment a falvakba beszélgetni az emberekkel, hogy lássa, milyen problémákkal küszködnek. Így találkozott egy családdal, amely az uzsorások csapdájába került, és nem tudott megszabadulni tőlük. Junusz huszonhét dollárt adott nekik kölcsön, és ez elég volt ahhoz, hogy kiszabaduljanak a mélyszegénység börtönéből.
Ezután a professzor elgondolkozott azon, hogy ha ilyen kis összeggel ilyen könnyen boldoggá lehet tenni embereket, akkor ezt folytatni kell, és másoknak is lehetőséget kellene adni arra, hogy kis összegű hitelt kapjanak.
A hitelt legegyszerűbben a bankok tudják folyósítani, hiszen ez a dolguk. Azonban a mai hagyományos bankok logikája szerint csak az kaphat hitelt, akinek van fedezete, van munkája, megfelelő jövedelme, tehát az, aki megbízható hitelfelvevő, aki biztosra vehetően visszafizeti a felvett összeget. Junusz professzor úgy fogalmaz, hogy a mai bankok annak adnak csak pénzt, akinek úgyis van. A világ lakosságának kétharmada azonban, mintegy 4,5 milliárd ember nem hitelképes a hagyományos banki feltételek szerint.
Éppen ezért a mai pénzügyi rendszer megváltoztatásra szorul. Olyan rendszert kell kiépíteni, amely nem a kizárásra, hanem a befogadásra alapoz, és amely annak ad pénzt, akinek szüksége van rá, mégpedig olyan tevékenységekre és vállalkozásokra, amelyekben a profittermelés nem cél, hanem eszköz.
A gazdasági tevékenységnek vissza kell kapnia eredeti célját és lényegét, vagyis hogy társadalmilag szükséges és hasznos tevékenység érdekében folytatják. Ha olyan vállalkozások jönnek létre, amelyek jó minőségű termékeket vagy szolgáltatásokat állítanak elő, és amelyek társadalmi problémákra jelentenek megoldást, akkor a segélyezés gyakorlata helyett – a segélyezésre fordított összegek töredékéből – sokkal több ember fog valódi segítséget és lehetőséget kapni.
Más logikával –
a rendszert kell megváltoztatni
Ezzel az érveléssel küzdött Junusz a bangladesi bankvezetőkkel a hetvenes években, míg végül elindult a hitelezés, és létrejött a Grameen Bank, a szegények bankja. Az évtizedes tapasztalatok Bangladesben azt mutatják, hogy az ügyfelek kilencvenhét-kilencvennyolc százaléka visszafizeti a hitelét. Az Egyesült Államokban 2008-ban, a válság évében indítottak el mikrohitelprogramot, ott 99,5 százalékos volt a visszafizetési arány.
Mi a titka ennek a magas aránynak? Mi a titka annak, hogy 2008-tól kezdve a „nagy” bankok válságba sodródtak, a csőd szélére kerültek, a szegények bankja pedig, ahol egy koldus és egy hajléktalan is kaphat hitelt, sőt még bankjogászt sem alkalmaznak, virágzott?
A titok nyitja kettős. Az egyik, hogy Junusz „bankja” bízik az emberekben. Hisznek abban, hogy korlátlan lehetőségek vannak minden emberben, és e lehetőségeket ki is tudja bontakoztatni, ha megkapja rá az esélyt. A szegénységet ugyanis nem az emberek teremtik, hanem a rendszer, amelyben élünk. Ha megváltoztatjuk a rendszert, akkor Junusz szerint nem lesz több szegény ember, és húsz év múlva majd „szegénységmúzeumokat” kell létrehozni, hogy a gyerekeinknek meg tudjuk mutatni, mit jelent szegénynek lenni.
A második titok pedig az üzleti logika megváltoztatása. Az üzlet ma azt jelenti, hogy a pénzből még több pénzt csinálunk. Lényegében a több pénz létrehozása a fő cél, vagyis a profit maximalizálása. Junusz logikája pedig azt mondja, hogy olyan tevékenységeket kell hitellel támogatni, amelyek egy-egy komoly társadalmi problémára adnak megoldást, és a társadalmi, valamint a környezeti hasznot maximalizálják, nem pedig a profitot.
Például Bangladesben az ivóvíz ihatatlan, sőt mérgező, ezért létrehoztak egy olyan vállalkozást, amely ivóvizet szállít a családoknak. Hasonlóképpen az élelmiszerek tápértéke sem megfelelő, ezért létrejött a vitaminozott Danone joghurtokat gyártó vállalkozás, amely versenyképes áron kiváló minőségű termékeket állít elő. Így megfelelő, tápláló élelmiszerhez jutnak még a legszegényebb családok gyermekei is.
Az ember nem pénzcsináló
gépezet
A mai üzleti logika szerint először a meggazdagodás a cél, utána majd lehet adakozni is a felhalmozott vagyonból. Junusz professzor felhívta a figyelmet ennek a logikának a hibás voltára. Az ember nem pénzcsináló gépezet. Az ő rendszerében a pénz csupán eszköz arra, hogy a létező társadalmi problémákat üzleti vállalkozások segítségével megoldjuk. Ehhez nyújt hitelt a szegények bankja.
Az ő rendszere tehát nem segély, nem jótékonykodás, hanem üzlet. Igaz, egy másfajta logika szerint, mint eddig megszoktuk. Az élet és a gyakorlat azonban visszaigazolja ezt a logikát. Új lehetőséget kaphatnak ezáltal családok, egyének, közösségek.
Junusz professzor hangsúlyozza, hogy az emberek nem „egydimenziósak”, ahogy a közgazdasági modellek próbálják leegyszerűsíteni. Az emberek nemcsak önzőek és önérdeküket követik, hanem ugyanakkor önzetlenek is.
Az emberekbe vetett bizalom és az egymásra figyelés filozófiája alapján a professzor által elindított hitelezés nyolcmillió ember életét változtatta meg pozitívan. Ha a családtagokat is beleszámoljuk, akkor a mikrohitelezés csak Bangladesben negyvenmillió embernek hozott változást az életébe, és segített nekik kijutni a mélyszegénység csapdájából.
A modell világszerte terjed, idén már Magyarországon is elérhetők lesznek a mikrohitelek. Jó reményünk van arra, hogy a nemzetközi példák alapján ez itthon is nagy segítséget jelent majd a társadalmi problémák megoldásában.
Gömböcz Elvira
::Nyomtatható változat::
|