Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Zarándokének
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Zarándokének
Örömmel és Isten iránti hálával adjuk a kezedbe ezt az új ifjúsági énekeskönyvet. Csupa olyan dolgot válogattunk bele, amelyről azt gondoljuk, hasznát veheted utad során. Lesznek köztük régóta ismert, kedves énekek, valamint olyanok is, amelyeket sokszor énekeltél már, de eddig még nem jelentek meg evangélikus gyűjteményben. A dalok egy részét most láthatod először nyomtatásban. Ezek az új évezred zarándokénekei, melyeket érdemesnek tartottunk arra, hogy magaddal vidd őket.
A válogatást hosszú előkészítő munka előzte meg. 2009 decemberében – látva, hogy az Új ének utolsó kiadásának példányai is fogytán vannak már – a Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség (Mevisz) összehívta egyházunk fiatal és lélekben fiatal könnyűzenészeit, hogy elgondolkodjunk az énekgyűjtemény jövőjén. Mindnyájan egyetértettünk abban, hogy valami újat szeretnénk az ifjúság kezébe adni, amely megőrzi az Új ének értékeit, de fogékony lesz az elmúlt bő tíz év zenei termésére is. Több fórumon felhívást intéztünk a magyar evangélikus gyülekezetekhez, hogy küldjék el nekünk az ifjúságaikban szívesen énekelt, de az Új énekben nem szereplő énekek kottáit. Megalakult a külső szerkesztőbizottság, amely tanácsadói, felügyelői funkciókat volt hivatott betölteni, valamint a belső bizottság, az „ötök”, amelyre a gyűjtő- és szelektáló munka érdemi része hárult, s amely több mint fél évig végezte tevékenységét.
Az ötök sokszínű társaságot képezett. Volt köztünk fővárosi és kis faluból származó, dunántúli és tiszántúli, ősi evangélikus „klántag” és a közelmúltban lutheránussá lett, képzett zenész és hobbigitáros. Üléseinken sokszor vitáztunk egy-egy ének felett, mégis, a végeredmény közös megegyezésből jött létre.
Gyűjteményünk két fő forrásból merít. Egyrészt tartalmazza azokat a legnépszerűbb dalokat, melyeket a legtöbb ifjúság lelkesen használ az Új énekből, másrészt azokat az énekeket, amelyek eddig nem szerepeltek e gyűjteményben, ismertségük és/vagy szépségük miatt mégis fontosnak tartottuk bevenni kiadványunkba. Így kerültek bele jelen gyűjteményünkbe az új, evangélikus, máshol meg nem jelent dalok mellett a dicsőítő énekek kategóriájába tartozó, nálunk is egyre népszerűbb szerzemények, amelyek új színt vihetnek evangélikus lelkiségünkbe. Célunk az volt, hogy megmutassuk neked az elmúlt tíz-húsz év keresztény együttesek által előadott, közösségi éneklésre alkalmas daltermését is.
Gyűjteményünk palettáját más kiadványokban már megjelent, nálunk is használatban lévő énekekkel és utazásainkon megismert, friss, külföldi művek fordításaival szélesítettük ki.
Az összegyűjtött énekeket éppúgy, mint az Új énekben fellelhető dalokat szigorú kritériumok szerint rostáltuk meg. Szempontjaink között szerepelt a zenei igényesség, a prozódia szabályainak betartása, a közösségi énekelhetőség, valamint az, hogy a dalok mondandója megfeleljen evangélikus hitvallásunknak. Aktív zenészek lévén az ötök tagjai gyülekezeti alkalmakon és ifjúsági istentiszteleteken tették próbára a gyakorlatban is hozott énekeink többségét.
„Aki a korszellemmel köt házasságot, hamar megözvegyül” – tartja a mondás. Úgy gondoljuk, hogy az ifjúsági énekeket nem eszerint kell megítélnünk. E kor gyermekei vagyunk, e kor fiataljainak készítettünk legjobb tudásunk szerint útravalót. Egy évtized múlva majd jönnek új dalok, s ez így lesz rendjén. Megváltónkba vetett hitünket a hozzánk legközelebb álló módon tudjuk hitelesen megvallani. Rockzenével és újraértelmezett korállal, borongós dzsesszel és áradó dicsőítéssel. Igényesen, beleadva szívünket-lelkünket.
Fogadd hát nyitottsággal, úton lévő testvérem, évezredünk első évtizedének krisztushívő énekeit! Mélyülj el bennük, töltekezz fel, gyűjts erőt belőlük a továbbinduláshoz. Isten vezessen bennünket, mikor ismét útnak indulunk!
A szerkesztőbizottság
::Nyomtatható változat::
|