Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Hiányérzet és dezavuált világszervezetek
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Hiányérzet és dezavuált világszervezetek
Hiányérzet és dezavuált világszervezetek
Még sohasem írtam az olvasói levél rovatba. Most mégis lelkiismeretem kényszerít néhány sor írására. Hetek óta figyelem az Evangélikus Élet megjelent számait, és nem értem, hogy miért hallgat egyetlen evangélikus néplapunk a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) 11., stuttgarti világgyűléséről. A legutóbbi, július 25-i számban ugyan megjelent, öt nappal a világgyűlés kezdete után, Gáncs Péter püspök úr két sora, amelyben a Szélrózsa rendezvény megnyitásakor emlékezett a párhuzamos stuttgarti eseményre. Ennek én is örülök, az ifjúsággal együtt, és abban a beállításban, mekkora jelentőségű mindez a Viharsarok területén.
A Magyarországi Evangélikus Egyház az LVSZ-ben megalakulása óta (Lund, 1947), sőt az előkészítő szakaszok során a Lutheránus Világkonventben mindig aktívan vett részt (Eisenach, 1923; Koppenhága, 1929; Párizs, 1936; beleértve Söderblom érsek 1925-ös kezdeményezését is). Igehirdetésekkel, előadásokkal, vitában való aktív részvétellel voltunk jelen. Mindig szolgált magyar evangélikus képviselő is. Egyházunk adott egy elnökhelyettest és egy elnököt az LVSZ-nek. Ordass Lajos püspök úr 1947-ben, azután Minneapolisban 1957-ben ismét alelnökké választatott, majd Káldy Zoltán püspök úr 1984-ben nagy szavazattöbbséggel lett elnökké a budapesti világgyűlésen. Nem beszélek most az LVSZ-ben, az Egyházak Világtanácsában (EVT), az Európai Egyházak Konferenciájában (KEK) részt vevő bizottsági vagy más minőségű tagjainkról.
Magam részéről 1948–49-ben az EVT–LVSZ ösztöndíjasa lettem az USA-ban. Menet közben, 1948 októberében jártam először a genfi központban, akkor még a Route de Malagnou-i székházban. Mind Visser't Hooft, mind Michelfelder főtitkár fogadott, illetve vacsorára hívott meg. Három LVSZ-világgyűlésen vettem részt: Minneapolisban, Dar es-Salaamban és Budapesten.
Tizenegy évig meghívott, választó jogú tagja voltam az LVSZ és a római katolikus egyház közös bizottságának, tizenhárom európai kisebbségi egyház referensének jelöltek. Részt vettem Stavangerben (1982), valamint afrikai világgyűléseken (Dar es-Salaam, Monrovia, Madagaszkár). 1977-ben plenáris ülésen tartottam előadást a misszió tematikáról egyetlen keleti képviselőként Dar es-Salaamban. Többször jártam Strasbourgban, az LVSZ Tanulmányi Központjában. Előadást tartottam, illetve konzultációkon vettem részt.
Ugyanilyen minőségben jártam Lengyelországban, Finnországban, a Német Demokratikus Köztársaságban, a Német Szövetségi Köztársaságban. A világgyűlések és regionális összejövetelek alkalmával nemcsak előadással, hanem tolmácsolással és fordítással is szolgáltam.
Tíz évvel ezelőtt az LVSZ hivatalos kiadásában megjelent a From Federation to Communion című könyv, amelynek megírásában aktívan részt vettem.
Ez év első felében – a Magyarországi Evangélikus Egyház hivatalos kiadványaként – megjelent a Háló című kötet, amelyben ugyanakkor az egyházi világszervezetek Magyarországgal kapcsolatos tevékenysége sajnálatos módon egyoldalúan szerepel; a kötet állami iratokon tájékozódva dezavuálta a világszervezeteket. (Írásában Ittzés Ádám – 1977-ben született kecskeméti könyvtáros – egyoldalúan, csupán állami „dokumentumokra” hivatkozva, minden egyházi kiadvány mellőzésével jelentette meg írását, amely ebben a kötetben egyházunk hivatalos álláspontjává vált. Erre felhívtam egyházunk vezetőségének figyelmét, de érdemi választ a mai napig nem kaptam sem tőlük, sem a cikk szerzőjétől.)
Megkérdezem most az Evangélikus Élet szerkesztőségét, miért nem vette figyelembe a stuttgarti világgyűlés anyagát, tájékoztatóit. Tudom, hogy a Lelkipásztorban, honlapunkon jelentek meg tájékoztatások, de néplapunkban egy sor sem. Ez azt is jelenti, hogy sajtóorgánumunk figyelmen kívül hagyja a gyülekezeteket és azok olvasóit, vagyis az egyetemes papság elvét. Hiszen az egyházunk nem csupán a klérusból és professzorokból áll. Miért van csupán rossz emlékünk az LVSZ-ről és az EVT-ről? Nem vagyunk-e az evangélikus világcsaládnak önkéntes, elfogadott tagjai mi is?
Kérdésemre választ várva maradok tisztelettel:
Hafenscher Károly, az MEE ökumenikus tanácsadója (de több mint egy évtizede nem vagyok külügyi tanácsadó, ahogyan 2010-es naptárunk névsorában még mindig áll)
::Nyomtatható változat::
|