Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- Ami legbelül fáj
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Ami legbelül fáj
Megkésett sorok Anton Csehov 150. születésnapjára
Drámakötetét nézem, a teljes kiadás borítóját. Király és királynő: Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva egy örök pillanatban. Melyik darab lehet? Hol és mikor? Mindegyik színházi csoda volt: az egyszeri és megismételhetetlen.
A Ványa bácsi 1970-es vígszínházi bemutatóján lélegezni se mertek az emberek. Latinovits minden mozdulata és szava beleégett az emlékezetünkbe. És Darvas Iván, ahogy a dadához megy, megcsókolja a fejét: „Isten veled, öreg” – mondja megtörve a csendet. És Ruttkai: itt és a Három nővér 1972-es, ragyogó előadásán. Békés Rita, Papp Éva is remek, de ő valahogy jobban vágyott valami különbre, s verdeső szívvel kereste az utat feléje…
Mert öregedünk észrevétlenül. Olykor szaggat a derekunk, hasogat a vállunk, s lassan elhisszük, hogy meghalunk egyszer. De van az igazi fájdalom. Az, ami belül van, mérhetetlen mélyen. Ilyen napokon bizony jó lenne elzarándokolni Anton Pavlovics Csehov doktor úrhoz, Moszkva környéki, vörös téglafalas ispotályába. Talán ő, a lélek nagy orvosa tud rá gyógyírt, és útravalóul néhány reménymondattal is megjutalmaz.
Anton Csehov drámái halkan szólnak. Alig halljuk a nagy zajban. Mintha a hétköznapok mocsara fojtogatná hőseit, s a végén el is nyeli. A végtelen orosz csendben olykor egy lövés csattan, egy kiáltás hangzik, sóhaj, azután újra némaság telepszik a tájra. Az apró események, töredékpercek lassan emberi sorsokká állnak össze, szentek és szörnyek együtt várakoznak a belső mozdulatlanságban. „Egyéb drámaírók az élet izgalmas történéseit akarják papírra vetni – írja Kosztolányi –, és unalmasak, ő ellenben mindig a fojtó unalmat rajzolja, és mulatságos. Micsoda varázsló.”
Szerb Antal se fukarkodik a dicsérettel: „Csehov a novellának, ennek a nehéz és gyönyörű műfajnak a legnagyobb mestere. Elbeszéléseiben, sőt regényeiben és színdarabjaiban is olyan csekélységet mond el, hogyha másképp mondaná, ha hiányoznék utánozhatatlan művészete, írása jelentéktelen volna.”
Németh László elemzése talán a legtöbb újat mondja: „Az ő jósága valahol a részvét, a tapintat s az ízlés égtájai közt helyezkedik el. A jó ember csak azt tudja, hogy a védtelent védeni kell, a pszichológus azt is, hogy belül a legtöbb erősnek látszó ember is gyenge.”
Csehov orosz író, az élet pontos megjelenítője. De úgy, hogy mindenki számára érthető és közelálló. Korán halt meg (1860–1904): tüdőbajjal fizetett a létfenntartásért folytatott harcért, az erején felül vállalt irodalmi munkáért.
Igazából nem az ember, hanem az emberek sorsa foglalkoztatta. A jövője, hogy tudnak-e, mernek-e változtatni életükön. Csehov arca: szelíd és szigorú; halállal megjelölt. Írása fennkölt: főleg hősei tetteiben. Magatartása: igazságos, nem tett különbséget társai között. A világirodalom legtöbb írója eget-földet ostromló-faggató kétségbeeséssel beszél, Csehov könnyeivel küszködve. A szíve szakad meg, ha gonoszságot lát, és nem mondhatja a remény szavát.
Nélkülözhetetlen a mindennapokban és a jövőben is. Nagy író, nagy drámaíró, nagy lélek – örök barátunk!
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|