Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 31
- „A fiatalok az egyház jelene és jövője”
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
„A fiatalok az egyház jelene és jövője”
A Lutheránus Világszövetség ifjúsági előgyűléséről
A Lutheránus Világszövetség (LVSZ) tagegyházainak fiatal küldöttei és a stewardok (segítők) július 10–17. között Drezdában készültek fel közösen a stuttgarti nagygyűlésre. Az ifjúsági előtalálkozóra valamennyi kontinensről érkeztek fiatalok – mintegy negyven országból közel száz lutheránus ifjú. Magyarországot stewardként Horváth-Hegyi Dénes, ifjúsági küldöttként pedig Kalit Eszter képviselte.
Fullasztó hőségben érkeztek meg a fiatalok a szász fővárosba. A már hónapok óta készülődő szervezők négy pontban határozták meg a drezdai előtalálkozó célját: felkészülni a stuttgarti nagygyűlés témájából, gyakorolni a felszólalásokat, megerősödni a lutheránus identitásban és örömmel megélni a közösséget.
A vasárnapi kezdő istentiszteleten Ilse Junkermann püspöknő igehirdetése és „keresztelési emlékeztető” hívta fel a figyelmet arra a közös alapra, amely a különböző kontinenseken élő lutheránusokat összeköti. A Közép-németországi Evangélikus Egyház lelkészi vezetője Luther nyomán figyelmeztetett arra, hogy ne feledkezzünk meg soha keresztségünkről. Jézusban új életet kezdünk, és megvan a szabadságunk segíteni a rászorulókon, változtatni az igazságtalan társadalmi rendszereken. A küldöttek otthonról hozott vizüket keverték össze egy keresztelőmedencében, és ezzel a vízzel rajzoltak keresztet egymás homlokára emlékeztetőül.
A hét folyamán a napokat a különböző kontinensek képviselőinek áhítatai keretezték, délelőttönként pedig kiscsoportokban közös bibliatanulmányokra került sor. Hétfőn konkrét projekteket mutattak be egyes stewardok, a saját gyülekezeteikben, saját egyházukban jelentkező legnagyobb hiányokra keresve megoldásokat. Ezen a napon dr. Zephania Kameeta, az LVSZ tanácsának tagja ismertette a fiatalokkal a nagygyűlés alapeszméit: az ötezer ember megvendégelésekor az emberek megosztották javaikat… A tulajdon megosztásra képes emberiség a cél.
Martin Junge, az októberben hivatalba lépő főtitkár is ellátogatott a drezdai előtalálkozóra. A Chiléből származó lelkész kerekasztal-beszélgetésen osztotta meg gondolatait a fiatalokkal. A nagygyűlés központi témájából („A mi mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma”) szerinte az a legfontosabb, hogy tudatosítsuk magunkban: a mindennapi kenyér nemcsak az egyéné, hanem a közösségé. A mi mindennapi kenyerünk. Az LVSZ közel nyolcvanmillió embert tud elérni. Ha az emberiségnek ez a része túl tud lépni egyéni érdekszféráján, és felelősséget tud vállalni embertársaiért, már óriási segítséget tudunk nyújtani.
A felvezető előadások, beszélgetések után maguk a fiatalok osztották meg a közösséggel a régiójukat meghatározó gondokat, „éhségeket”. Huszonhat, az evangélikus fiatalokat különösen is foglalkoztató kérdés került elő a július 13–15-én zajlott beszélgetésekben. Az ifjúság fontosnak találta az oktatásnak, a spirituális megújulásnak, a kisebbségek integrációjának kérdését, de sokan beszélgettek az emberkereskedelem, a HIV/AIDS problémáiról is. A stuttgarti nagygyűlés számára azonban csak három kérdést feldolgozó üzenetet küldhetett az ifjúsági előgyűlés. Az izgalmas választás eredményeként e három téma a következő lett: fenntarthatóság (ezen belül a klímaváltozás, az igazságos élelmiszer-gazdálkodás), a nemek közötti igazságosság és az LVSZ munkájának ismertetése szélesebb körben, valamint a fiatalok hatékonyabb bevonása a szövetség munkájába.
A tanácskozásokat és a műhelymunkát a drezdai ifik által összeállított változatos program tette kellemessé. Első nap a történelmi belváros pompás épületei közé kalauzolták vendégeiket, akiket esténként rendkívül finom (alkoholmentes) gyümölcskoktélokkal is megleptek. A záró estén pedig – Elba-parti hajós vacsora után – éjfélkor a híres Frauenkirchében zendülhettek fel a lutheránus korálok a fiatalok ajkáról.
A világ számtalan pontjáról érkezett evangélikus fiatalok ez után az egyhetes közös készülés után indultak – Wartburg várán keresztül – a stuttgarti nagygyűlésre, ahol üzenetüket sikerült meggyőző módon tolmácsolniuk. Amint a főtitkár, Martin Junge mondta: az ifjúság a jelen és a jövő.
Természetesen a fiatalok számára sincs vége a nagygyűlés után a tennivalóknak. A tapasztalatokat felhasználva, a barátságokra építve újult erővel folytathatják az otthoni ifjúsági munkát.
Kalit Eszter
::Nyomtatható változat::
|