Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 50 - Aján­lás az evan­gé­li­kus egy­ház meg­úju­lá­sá­hoz

Aján­lás az evan­gé­li­kus egy­ház meg­úju­lá­sá­hoz

A Bács-Kis­kun és a Tol­na-Ba­ra­nyai Egy­ház­me­gye Solt­vad­ker­ten szep­tem­ber 18-án, a Ke­let-bé­ké­si, a Nyu­gat-bé­ké­si és a Pes­ti Egy­ház­me­gye Kon­do­ro­son szep­tem­ber 25-én meg­tar­tott fel­ügye­lői kon­fe­ren­ci­á­já­nak részt­ve­vői az Idő­sek az egy­ház­ban cí­mű té­ma kap­csán, a kö­zös gon­dol­ko­dás je­gyé­ben az aláb­bi so­rok­kal kí­ván­nak hoz­zá­já­rul­ni Az evan­gé­li­kus meg­úju­lás stra­té­gi­á­já­hoz.

Idő­sek az egy­ház­ban

A Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház­ban több mint negy­ven sze­re­tet­szol­gá­lat és/vagy sze­re­tet­ott­hon mű­kö­dik je­len­leg, s a dia­kó­ni­á­ra mint Is­ten ügyé­re te­kint egy­há­zunk.

Ha­zánk­ban a múlt szá­zad hat­va­nas éve­i­től meg­kez­dő­dött a ha­lá­lo­zá­si rá­ta nö­ve­ke­dé­se, az el­öre­ge­dés, s a rend­szer­vál­tás óta fel­gyor­sult a ma­gyar né­pes­ség csök­ke­né­se. Jól­le­het az idős­kor Is­ten ál­dá­sa, a rom­ló né­pe­se­dé­si mu­ta­tók ki­hí­vást je­len­te­nek az or­szág­nak és evan­gé­li­kus egy­há­zunk­nak is. A gon­do­kat te­té­zi az a mé­lyen rög­zült szem­lé­let is, hogy az idős­ko­ri élet­mi­nő­ség­ről az ál­lam nyug­dí­jak­kal, se­gé­lyek­kel gon­dos­ko­dik majd, az ön­gon­dos­ko­dás fo­gal­ma szin­te is­me­ret­len a fi­a­ta­labb ge­ne­rá­ci­ók min­den­nap­ja­i­ban. Ha­zánk­ban kö­zel há­rom­mil­lió öreg­sé­gi és rok­kant­nyug­dí­jas él, a la­kos­ság har­minc­há­rom szá­za­lé­ka. Va­ló­szí­nű­leg na­gyobb arány­ban le­het­nek idő­sek evan­gé­li­kus gyü­le­ke­ze­te­ink­ben is. Kö­zü­lük so­kan meg­fá­rad­tak az élet­ben, mél­tány­ta­lan­ság, mel­lő­zés ér­te őket. Egy­há­zunk­nak ar­ra kell tö­re­ked­nie, hogy en­nek a nem­ze­dék­nek az élet­mi­nő­sé­ge ne ro­mol­jon, kap­ja­nak lel­ki-spi­ri­tu­á­lis igé­nye­ik­nek meg­fe­le­lő tá­mo­ga­tást.

Fon­tos cél le­gyen, hogy min­den egy­ház­köz­ség ve­gye szám­ba idős hí­ve­it, szer­vez­zék meg ma­gá­nyos egy­ház­tag­ja­ik lá­to­ga­tá­sát, se­gí­té­sét. Ahol le­het­sé­ges, hoz­za­nak lét­re evan­gé­li­kus nyug­dí­jas­klu­bot, ahol az egy­ház­ta­gok nap­köz­ben is kul­tu­rált kö­rül­mé­nyek kö­zött, ér­tel­me­sen tölt­he­tik ide­jü­ket, fel­fe­dez­he­tik a tu­dás korábban el­ha­nya­golt te­rü­le­te­it. A fog­lal­ko­zá­sok szer­ve­zé­sé­be, le­bo­nyo­lí­tá­sá­ba von­juk be idős test­vé­re­in­ket. Sok evan­gé­li­kus nyug­dí­jas ér­tel­mi­sé­gi szí­ve­sen meg­osz­ta­ná tu­dá­sát, ta­pasz­ta­la­ta­it má­sok­kal. Biz­to­sít­sunk szá­muk­ra le­he­tő­sé­get er­re!

Hí­vő ön­kén­te­sek be­kap­cso­lá­sá­val hív­ják élet­re az idős, gyó­gyít­ha­tat­lan be­te­gek lel­ki tá­mo­ga­tá­sát, hogy – egy­há­zunk ta­ní­tá­sa­i­nak meg­fe­le­lő­en – éle­tük be­fe­je­zé­sét meg­könnyít­sék. Mert nem elég ész­re­ven­ni a szen­ve­dőt, se­gít­sé­get kell ne­ki ad­ni!

Gyü­le­ke­ze­te­ink, egy­há­zunk ál­lás­fog­la­lá­sa­ik­ban kér­jék a fi­a­ta­labb nem­ze­dé­ke­ket a dia­kó­ni­ai mun­ká­ban va­ló hat­ha­tós rész­vé­tel­re, s mu­tas­sa­nak rá az ön­gon­dos­ko­dás fon­tos­sá­gá­ra is.

Len­gyel An­na, a Dé­li Egy­ház­ke­rü­let fel­ügye­lő­je Ko­szo­rús Osz­kár, a Nyugat-bé­ké­si Egy­ház­me­gye fel­ügye­lő­je, a té­ma gon­do­zó­ja

Az égi jó­ság ben­ne jő
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
180 éves a pen­ci evan­gé­li­kus temp­lom