Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 50
- Kedves Gyerekek!
Gyermekvár
Hozzászólás a cikkhez
Kedves Gyerekek!
Utolsó részéhez értünk ötrészes sorozatunknak, amelyben az állatok, különösképpen is a madarak nagy barátja és ismerője, Schmidt Egon bácsi mesélt a körülöttünk élő állatokról. Minden alkalommal két állatról olvashattatok, közülük az egyik madár volt. A Budai Tibor gyönyörű rajzaival illusztrált ismertetés végén mindig találhattatok három-három kérdést. A helyes válaszoknak utána kellett keresnetek. A megfejtéseket összegyűjtve küldjétek be szerkesztőségünk címére (1085 Budapest, Üllői út 24.). A borítékra írjátok rá: „Mesélnek az állatok”.
Borz
Jellegzetes színezetű ragadozó, ha valahol találkoztok vele, biztosan felismeritek. Éjszakai életmódú, szürkületkor indul vadászni. Laza talajú erdőkben él, újabban megjelent az alföldi akácosokban is. Amíg az avarban keresgél, folytonosan szuszog, dörmög magában, akár egy zsémbes öregember.
Maga ásta kotorékban lakik, ezért kedveli a laza talajokat. A borzvárnak több kijárata is lehet, néha valóságos többemeletes labirintust képez a föld alatt. Gyakran családok, akár több generáció élnek együtt, a nagyobb borzkotorék egyik részébe néha a róka is beköltözik.
A borz tisztaságkedvelő állat, a bejárat közelében kis mélyedésben külön ürítőhelye („WC-je”) van. Mindenevő, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt. Sok földigilisztát eszik, de megfogja az apró rágcsálókat, szereti a szőlőt, torkoskodik a kukoricatáblában, ahol pedig tó van a közelben, békákkal lakik jól.
A nősténynek évente egyszer, március–áprilisban két-négy kölyke van. A kicsinyek szemei egy hónapos korukban nyílnak, három hónapig szopnak, és féléves korukra válnak teljesen önállókká. Ekkor vagy elkóborolnak, vagy maradnak a családi közösségben.
Kérdések:
• Megtelepedhet a borz parkban is?
• Mit gondolsz, milyen súlyú egy borz?
• Vajon alszik téli álmot?
Süvöltő
Hazánkban csak kis számban, a nagyobb lucosokban költ, ősztől tavaszig viszont sokfelé megfigyelhetitek. Egyes években nagy számban érkezik, máskor kevesebbet látni.
A behavazott ágakon ülő piros alsótestű hímek festői látványt nyújtanak. Nem félénk madarak, az embert viszonylag közelre bevárják, rövid füttyentésszerű hívogatójukat utánozva a társaitól elszakadt süvöltőt oda lehet csalogatni.
Általában többen vannak együtt, halk pittyegő hangokkal tartják a kapcsolatot egymással. Szeretik a juhar termését, vaskos csőrükkel a fagyal fekete bogyóit morzsolgatják, de láttam süvöltőt felmagzott csalánon is. Néha a téli etetőn is felbukkannak, ahol élvezettel pattintgatják meg a napraforgómagokat.
A párok többnyire kétszer – májusban és a nyár folyamán – költenek. Sűrű fenyőágak között épített fészkükben egyszerre öt-hat fiókát nevelnek. A fiatalok kéthetes koruk után tudnak repülni, utána egy ideig még a szüleikkel járnak.
::Nyomtatható változat::
|