Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 50 - Kap­cso­lat­épí­tés ad­vent­je

Kap­cso­lat­épí­tés ad­vent­je

Ko­lozs­vár egyik gyö­nyö­rű bel­ső ud­va­rá­ban kel­le­mes han­gu­la­tú al­kal­mak so­ro­za­ta nyi­tot­ta meg az idei ad­ven­ti idő­sza­kot. A he­lyi evan­gé­li­kus-lu­the­rá­nus egy­ház­köz­ség no­vem­ber 27–28-án ad­vent­kez­dő hét­vé­gé­re hív­ta a gyü­le­ke­zet tag­ja­it és a vá­ros la­kó­it.

A hét­vé­ge csúcs­pont­ja a fel­eme­lő is­ten­tisz­te­let után az ad­ven­ti vá­sár volt, ame­lyen kö­zel há­rom­száz lá­to­ga­tó for­dult meg.

Az evan­gé­li­kus temp­lom­ban és ud­va­rán zaj­lott prog­ra­mok­ra a he­lyi­ek ez al­ka­lom­mal két cso­por­tot is ven­dé­gül lát­tak: a Bu­da­pest kö­ze­lé­ben fek­vő Pi­lis vá­ros evan­gé­li­kus gyü­le­ke­ze­té­nek ve­ze­tő­sé­ge, il­let­ve a bras­sói if­jú­ság negy­ven­öt fős cso­port­ja – lel­ké­szé­vel együtt – lá­to­ga­tott el a hét­vé­gén a kin­cses vá­ros­ba. Az idei ad­vent­ben meg­szü­le­tett a test­vér­kap­cso­lat a pi­li­si­ek­kel, és a bras­sói evan­gé­li­kus fi­a­ta­lok is is­mer­ked­tek a ko­lozs­vá­ri gyü­le­ke­zet­tel, va­la­mint a Col­le­gi­um Lu­the­ra­ni­cum­mal. Mind­eze­ken túl pe­dig kez­de­tét vet­te az ad­ven­ti fel­ké­szü­lés is, amely Is­ten­nel va­ló kap­cso­la­tunk hely­re­ál­lí­tá­sát, meg­erő­sí­té­sét cé­loz­za meg.

Az ün­nep­ség­so­ro­zat ad­vent elő­es­ti if­jú­sá­gi ve­spe­rá­val in­dult. Az ige­hir­de­tés szol­gá­la­tát Kosz­ta Ist­ván bras­sói evan­gé­li­kus lel­kész vé­gez­te, Bol­di­zsár Be­á­ta ko­lozs­vá­ri lel­kész­je­lölt pe­dig gyö­nyö­rű han­gon ve­zet­te az ősi ve­spe­ra li­tur­gi­á­ját. A bras­sói if­jú­ság szín­ját­szó tár­su­la­ta Ka­rin­thy Fri­gyes Vissza­ké­rem az is­ko­la­pénzt cí­mű da­rab­ját mu­tat­ta be. A te­het­sé­ges fi­a­ta­lok él­ve­ze­tes já­té­ka köz­ben min­den­ki ne­ve­tés­ben tört ki a jel­leg­ze­tes ka­rin­thys po­é­nok hal­la­tán. Az es­te jó han­gu­la­tú kö­zös va­cso­rá­val zá­rult.

Ad­vent el­ső va­sár­nap­já­nak – ma­gyar–né­met nyel­vű – is­ten­tisz­te­le­te a kap­cso­lat­épí­tés fel­eme­lő al­kal­ma volt. Meg­tisz­tel­te je­len­lé­té­vel az együtt­létet Szi­lá­gyi Má­tyás, a Ma­gyar Köz­tár­sa­ság ko­lozs­vá­ri fő­kon­zul­ja és Lász­ló At­ti­la, a vá­ros al­pol­gár­mes­te­re is. Is­ten igé­jét Pán­gyánsz­ky Ág­nes pi­li­si evan­gé­li­kus lel­kész hir­det­te, a li­tur­gia szol­gá­la­tát pe­dig Kosz­ta Ist­ván, il­let­ve Ka­lit Esz­ter ko­lozs­vá­ri lel­kész­je­lölt vé­gez­te.

Az ige­hir­de­tés­ben el­hang­zott, hogy az ad­ven­ti idő­szak­ban az aján­dé­kok be­szer­zé­sé­nél és az el­en­ged­he­tet­len ott­ho­ni ké­szü­lő­dés­nél sok­kal fon­to­sabb, hogy az Is­ten­nel va­ló kap­cso­la­tunk le­gyen az el­ső he­lyen. Ha Is­ten­nel ápol­juk a kap­cso­la­tun­kat, ak­kor va­ló­ban át­él­het­jük ka­rá­csony­kor azt a bé­kes­sé­get, sze­re­te­tet, meg­aján­dé­ko­zott örö­met, amely­re vá­gyunk. Csak ha az is­te­ni meg­bo­csá­tást el­fo­gad­juk, ak­kor tu­dunk majd csa­lá­dunk­ban, kö­zös­sé­ge­ink­ben meg­gyó­gyult és sze­re­tet­tel­jes kap­cso­la­to­kat meg­él­ni. Öröm­te­li ka­rá­cso­nyunk csak meg­bé­kélt kö­zös­ség­ben le­het.

A pi­li­si gyü­le­ke­zet­tel ki­ala­ku­ló test­vér-gyü­le­ke­ze­ti vi­szony is al­ka­lom le­het az egy­mást gaz­da­gí­tó sze­re­tet meg­ta­pasz­ta­lá­sá­ra.

Az is­ten­tisz­te­le­tet kö­ve­tő, jó han­gu­la­tú ad­ven­ti vá­sá­ron az evan­gé­li­kus-lu­the­rá­nus egy­ház­köz­ség ud­va­rán ti­zen­egy árus kínálta por­té­ká­it. Kö­zöt­tük vol­tak a – he­tek óta ké­szü­lő­dő – val­lás­órás gye­re­kek, a Col­le­gi­um Lu­the­ra­ni­cum if­jú­sá­ga, a Mél­tó Élet Egye­sü­let fo­gya­ték­kal élők cso­port­ja, az óvo­dá­sok, és meg­vá­sá­rol­ha­tók vol­tak a Bá­tho­ry Ist­ván El­mé­le­ti Lí­ce­um ki­se­gí­tő osz­tá­lyá­nak kéz­mű­ves mun­kái is. A lel­ki­ek után min­den lá­to­ga­tó csil­la­pít­hat­ta – for­ralt bor­ral és fi­nom kol­básszal – a test éh­sé­gét is.

Ka­lit Esz­ter

Az égi jó­ság ben­ne jő
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
180 éves a pen­ci evan­gé­li­kus temp­lom