Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 36
- A kereszténnyé lett Magyarország ünnepei
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
A kereszténnyé lett Magyarország ünnepei
A már hagyományosan protestáns körökben is felelevenített, és hálaadó istentisztelet keretében megünnepelt Szent István napját, illetve az ország kereszténnyé válását a Magyarországi Evangélikus és Református Egyház idén is a budapesti Szilágyi Dezső téri református templomban tartotta augusztus 20-a előestéjén.
Az egyházi esztendőnkben hivatalosan nem szereplő ünnep nem csupán a más felekezetekkel való egység megélése miatt kaphat fontos szerepet keresztény gyökereink felidézésének napján. A magyarok első királyának úgy a társadalmi, mint a vallási életben, illetve a pogány kultusz fölszámolásában is máig meghatározó jelentőséget tulajdoníthatunk. Jézus Krisztus elfogadása, a keresztény értékrend és morál alapjainak letétele máig érvényes.
A magyar kereszténységéért hálát adó istentisztelet liturgiájában a két történelmi egyház vezetője – Bölcskei Gusztáv református és Szebik Imre evangélikus püspök –, valamint Bence Imre budavári esperes és Illés Dávid helyi lelkész vettek részt. Felekezetünk képviseletében Szebik Imre ebben az évben az alkalom megnyitásaként köszöntőt és áldást mondott (képünkön), Bölcskei Gusztáv pedig igehirdetéssel szolgált. Az istentisztelet zenei részében a Lutheránia énekkar énekelt Kamp Salamon vezényletével. A kora esti órát imádságos jelenlétével megtisztelte Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek; Paskai László bíboros; Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke; Kalota József ortodox érseki vikárius, Csernák István metodista szuperintendens; Orbán Viktor volt miniszterelnök; Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke; Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke és Gulyás Kálmán, az egyházi ügyekért felelős államtitkár.
Másnap, augusztus 20-án a Szent István Bazilika előtt tartott szentmisén a protestáns testvéregyházakat szintén Szebik Imre és Bölcskei Gusztáv püspökök, illetve ifj. Hafenscher Károly országos irodaigazgató, valamint Czapp József református püspöki titkár és e sorok írójaképviselte, ezzel is kifejezve az ökumené egységét, a történelmi egyházak egymás iránti tiszteletét.
Horváth-Hegyi Olivér
::Nyomtatható változat::
|